Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Sfaturi placaje/pardoseli faianta/gresie.

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Salut.

Urmează sa instalez faianța/gresie într-un apartament si am nevoie de un deviz de materiale.
Daca pentru faianța/gresie îmi este clar pentru calculele la metru pătrat aș vrea sa știu cum se face calculul la celelalte materiale necesare.

1. Adeziv faianța/gresie cate kg./mp ?
2. Sapa obișnuita cate kg./mp in funcție de grosime in cm.
3. Sapa autonivelanta cate kg./mp ?

Am întrebat in kg. pentru asta este unitatea de măsura afișata pe sacii respectivi pe care sunt nevoit sa o raportez la suprafața.

Mersi.

#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
orice producator scrie pe sac care este consumul orientativ. sau in fisa tehnica. la final mai adaugi 25%. spor la calculat.

Edited by laffin, 12 March 2023 - 12:49.


#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,399
  • Înscris: 08.02.2011
Unitatea de masura este kg/mp/mm, are foarte mare importanta grosimea de aplicare, care-i in functie de cat de stramb e peretele sau sapa sau cat de imperfecta este placa ceramica.

#4
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
la gresie/faianta consumul depinde si de marimea placilor. La placile mari (40 cm pe o latura) mai mult ca sigur ca o sa ai nevoie de gletiera cu dinti de 12mm (consum mai mare de adeziv)  care nici nu se prea gaseste prin magazine de bricolaj. Daca nu exista destul adeziv sub gresie risti ca placile de gresie sa se sparga cand mergi pe ele. In functie de gresie/faianta (vezi si https://mathaus.ro/b...-faianta-Art260 ) alegi si clasa de adeziv folosita precum si marimea rostului intre placi. Pe site-ul producatorului uneori gasesti aceste informatii. Daca gresia/faianta e nerectificata la placi mai mari ai nevoie de rosturi mai mari. Poti avea situatia si cand muchia faiantei nu e dreapta fiind oblica, iar distanta intre placi poate fii de 2 mm la baza si 4 mm sus. Nu o sa vrei rosturi foarte mari, ca nu se mai poarta, dar nici rosturi foarte mici nu o sa poti.

PS: fiind apartament nu o sa ai nevoie de foarte multi saci de adeziv de gresie si poti merge pe CM17 favoritul tuturora insa nu ar fi de neglijat si Mapei Keraflex S1 care are timpul de lucru mai mare. Cam 6 saci cred ca-ti vor ajunge presupunand ca nu plachezi de jos pana sus baia sau bucataria

Edited by vladut01, 12 March 2023 - 16:52.


#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,399
  • Înscris: 08.02.2011
Iti faci prea multe calcule cu gletiere de 12 mm sau consum. Eu vad pe santier ca se pune gresia cu cea mai ieftina gletiera de 10 lei si adeziv de care aduce clientul, care nu prea cumpara el cm17 ca e scump ( e bun, nimic de zis ), dar pun astia placi de 60x120 in draci cu cm11 si fara sa se dea si pe placa ca sa mearga repede ( si prost ), desi nu-i pentru asa ceva.

#6
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009
Ti-e frica sa nu te pacaleasca mesterul sau vrei sa pari priceput in fata lui?

#7
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Având in vedere ca nu am ales încă un meseriaș, nici una dintre variante.
Am avut un meseriaș testat însa când si-a dublat tarifele per/mp am rămas surprins mai ales ca vroia ca tot eu sa-i dau si bani de benzina ca sa vina la lucrare de la el la tara unde s-a mutat din proprie inițiativa.
Așa ca acum cresc lista de "posibili" meseriași. Prețul se stabilește per/mp vine primul din lista se apuca de treaba, daca după câteva placi vad ca nu este ok, ii plătesc suprafața lucrata si trec la testarea următorului meseriaș pana găsesc unul care este capabil sa execute lucrarea. Partea buna este ca observ ca a crescut nr. de meseriași disponibili de pe piața care nu au lucrări așa ca probabil o sa am de unde alege.

Motivul pentru care am întrebat este ca din punctul meu de vedere când o sa vina meseriașul trebuie sa aibă in apartament toate materialele necesare având in vedere ca eu îl plătesc doar ca sa monteze placajul nu sa-mi care materialele de la magazin in apartament. Pentru carat o sa folosesc muncitori necalificați cu tarif mai mic in loc de un meseriaș care automat o sa aibă un tarif mai mare.

#8
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,257
  • Înscris: 24.06.2006

View Postdagobar, on 12 martie 2023 - 20:33, said:

Motivul pentru care am întrebat este ca din punctul meu de vedere când o sa vina meseriașul trebuie sa aibă in apartament toate materialele necesare

parerea mea este sa vorbesti cu maistoru, multi meseriasi au preferinte pentru anumite materiale si daca coincide cu cerintele matale, de ce nu, omu o sa lucreze cu placere si matale vei fi multumit

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate