Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Accesarea unui URL din VB

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
RoKeRu

RoKeRu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 07.03.2005
Salutare.
Sunt cam incepator in vb si am nevoie sa fac un mic utilitar pe care sa-l folosesc sa-mi acceseza diferite URL-uri ; in mod special ...cel putin pentru moment am nevoie sa-mi acceseze o pagina web ; insa sunt sigur ca este aceeasi rezolvare si pentru un FTP sau un mail.

#2
RAZ

RAZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 15.10.2004
Salut, foloseste controlul IE-ului (WebBrowser.Navigate "www.blablaballla.com" )) il gasesti in Project->Components: Microsoft Internet Controls (VB6)

Edited by RAZ, 11 April 2006 - 10:45.


#3
RoKeRu

RoKeRu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 07.03.2005
am cautat prin cam toate subdirectoarele directorului VB98 insa nu am gasit nimic asemanator cu ce mi-ai indicat .
Ai putea te rog sa atasezi un fisier cu ...ce am eu nevoie (...sau o arhiva cu toate fisierle ...in cazul in care e un *.vbp). ...sau mail daca e mai usor [email protected] .

Attached Files



#4
RAZ

RAZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 15.10.2004
Nu m-ai inteles, hai sa incerc sa-ti explic in cativa pasi:
1. Deschide Visual Basic-ul (mergi in Start->Programs->Microsoft Visual Studio->Microsoft Visula Basic 6)
2. In fereastra de New Project alege Standard Exe si apasa Open
3. Mergi in Meniul Projects si alege Components
4. In fereastra care ti-a aparut cauta in lista Microsoft Internet Controls, dupa ce l-ai gasit bifeaza-l si apasa Ok
Attached File  vbie1.jpg   97.84K   52 downloads
5. In Tools  ar trebui sa-ti apara un nou icon cu un glob albastru  (jos-stanga este WebBrowserul), click pe el si trage-l pe form
Attached File  vbie2.jpg   78.88K   28 downloads
6. Mai pune un button pe form si da-i dublu click pe el iar in Private Sub Command1_Click() scrie: WebBrowser1.Navigate "www.softpedia.com"
Attached File  vbie3.jpg   64.76K   36 downloads
Attached File  vbie4.jpg   72.11K   33 downloads
7. Da-i un "play" (sau apasa F5) si testeaza...
Attached File  vbie5.jpg   46.82K   49 downloads

Acum daca ai inteles ce am explicat eu mai sus arunca un ochi peste resursele de VB si citeste cateva tutoriale inainte de a te apuca de treaba ;)

Succes!

#5
RoKeRu

RoKeRu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 07.03.2005
duhhhh ....ok  am priceput ...eu intelesesem cu totul altceva .
Merge ...mersi frumos ; duar ca ...eu nu am nevoie de ...browser .....cum sa spun ....eu accesez un link .....initial nu am nevoie decat sa trimit  un request serverului meu web si sa vad inregistrat acel request in log-uri ...e inutil transferul intregii pagini web (nu ca ar costa ceva ...dar nu e nevoie ) si abia apoi dupa ce rezolv cu partea asta o sa am nevoie sa ...trimit request-ul cu ceva parametri , exemplu : user id ; pass ; etc ... ; si apoi sa ..."captez" cumva raspunsul serverului si sa extrag numai informatiile de care am nevoie de acolo ( nu sa le afisez in fereastra unui browser ).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate