Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Călătorie in SUA 2023- documente

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
retish1979

retish1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 20.04.2016
Buna ziua,
La sfârșitul acestei luni,  împreună cu soția și baiatul vom pleca in SUA. Acum cateva zile , cei de la KLM ne-au informat ca avem nevoie de un formular ( prin care pe propria răspundere susținem ca suntem vaccinați) si certificatele de vaccinare COVID. Totodata ne-au spus sa le incarcam si pe site-ul lor, dar , fie am omis eu ceva fie nu este specificat,,dar nu stiu cu cat timp inainte trebuie facut acest lucru. Ceea ce vreau sa mai intreb este daca stie cineva, daca aceste documente sunt cerute in Otopeni, Amsterdam sau la destinație ( Nevada- LV). Credeți ca ar mai fi nevoie si de alt document?
Mulțumesc

#2
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Sotul meu a zburat duminica trecuta spre State si la fel, a trebuit sa-si uploadeze dovada vaccinarii pe site-ul companiei aeriene. Inca cer americanii vaccin.

Companiile nu cer ele pt ele, doar ajuta acest proces.

Vezi ca certificatul de vaccinare trebuie regenerat de pe site, (daca nu l-ai regenerat recent), in baza vaccinarii existente. Se cer 2 vaccinuri tip MRNA sau alte combinatii pe care nu le-am mai studiat pt ca el se incadra la asta.

Intra pe site-ul companiei si uploadeaza certificatele cat mai repede. Sotul meu s-a apucat de treaba asta doar cu o zi inainte de zbor si nu a putut face check-in-ul online, posibil sa fi trebuit sa le verifice cineva manual, habar n-am. Oricum, e alta companie aeriana. A facut check-in-ul la aeroport si totul a fost OK pana la urma.

Edited by mdt, 11 March 2023 - 14:03.


#3
retish1979

retish1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 20.04.2016

View Postmdt, on 11 martie 2023 - 13:57, said:

Sotul meu a zburat duminica trecuta spre State si la fel, a trebuit sa-si uploadeze dovada vaccinarii pe site-ul companiei aeriene. Inca cer americanii vaccin.

Companiile nu cer ele pt ele, doar ajuta acest proces.

Vezi ca certificatul de vaccinare trebuie regenerat de pe site, (daca nu l-ai regenerat recent), in baza vaccinarii existente. Se cer 2 vaccinuri tip MRNA sau alte combinatii pe care nu le-am mai studiat pt ca el se incadra la asta.
Certificatele pe care le avem sunt cele originale, generate imediat dupa vaccinarea completa. Sunt ok asa? Știți cumva cu cat timp inainte soțul d-voastră a incarcat documentele? Si daca este vorba de aceleași.  I le-a cerut si in format fizic undeva? Mu

#4
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Nu sunt OK pt ca ele expira, adica expira QR codul, nu vaccinul, da eroare la scanare dupa 6 luni parca. Intrati pe site-ul https://certificat-covid.gov.ro si le regenerati pentru fiecare persoana. Apoi le uploadati. El l-a incarcat sambata dupa amiaza pt zbor duminica dimineata. Zborul a fost cu British Airways. Poate KLM-ul sunt mai eficienti cu verificarea sau o au automatizata. Oricum, mai bine sa le incarcati din timp.

Nu stiu daca i l-a mai cerut pe undeva, inca nu s-a intors si nu am apucat sa mai vorbim despre asta. Puteti sa le salvati pe telefon sau sa le printati si sa le aveti cu dvs.

Edited by mdt, 11 March 2023 - 14:13.


#5
retish1979

retish1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 20.04.2016

View Postmdt, on 11 martie 2023 - 14:12, said:

Nu sunt OK pt ca ele expira, adica expira QR codul, nu vaccinul, da eroare la scanare dupa 6 luni parca. Intrati pe site-ul https://certificat-covid.gov.ro si le regenerati pentru fiecare persoana. Apoi le uploadati. El l-a incarcat sambata dupa amiaza pt zbor duminica dimineata. Zborul a fost cu British Airways. Poate KLM-ul sunt mai eficienti cu verificarea sau o au automatizata. Oricum, mai bine sa le incarcati din timp.

Nu stiu daca i l-a mai cerut pe undeva, inca nu s-a intors si nu am apucat sa mai vorbim despre asta. Puteti sa le salvati pe telefon sau sa le printati si sa le aveti cu dvs.
Va mulțumesc!

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Declaratia aia o sa ti-o dea si aia de la KLM in AMS in tranzit si dupa o iau tot ei.

Vaccinul eu nu l-am putut incarca nicaieri pe siteul lor dar l-au verificat la check-in (in Cracovia).

#7
retish1979

retish1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 20.04.2016

View PostLex404, on 11 martie 2023 - 14:29, said:

Declaratia aia o sa ti-o dea si aia de la KLM in AMS in tranzit si dupa o iau tot ei.

Vaccinul eu nu l-am putut incarca nicaieri pe siteul lor dar l-au verificat la check-in (in Cracovia).
In AMS va trebui sa cerem noi un astfel de formular? Sau ne vor cauta ei?��

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Vi-l dau la boarding.

Noua ne-au dat un formular gresit/ expirat (se schimbase deja pe siteul CDC) dar nu prea i-o interesat :lol: E foarte scurt, mult text si 2-3 fielduri de completat (nume si contact).

#9
retish1979

retish1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 20.04.2016

View PostLex404, on 11 martie 2023 - 15:20, said:

Vi-l dau la boarding.

Noua ne-au dat un formular gresit/ expirat (se schimbase deja pe siteul CDC) dar nu prea i-o interesat :lol: E foarte scurt, mult text si 2-3 fielduri de completat (nume si contact).
Mulțumesc mult! Avem ceva emotii findca nu sunt in clar cu toate documentele astea, inutile de altfel. In format fizic le avem dar nu stiu unde sa le incarc pe site-ul lor.

#10
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,561
  • Înscris: 13.03.2005
Cum ți s-a spus, cele vechi Nu mai sunt valabile, chiar dacă le găsești, trebuie să le regenerezi de pe site. http://certificat-covid.gov.ro/

#11
retish1979

retish1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 20.04.2016

View Postwertyck, on 11 martie 2023 - 15:35, said:

Cum ți s-a spus, cele vechi Nu mai sunt valabile, chiar dacă le găsești, trebuie să le regenerezi de pe site. http://certificat-covid.gov.ro/
Da, am rezolvat: am generat unele noi cu data de expirare 30.06.23

#12
retish1979

retish1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 20.04.2016
Imi cer scuze,  o intrebare,  poate ne puteti ajuta cu un răspuns: in Amsterdam oare mai este nevoie sa trecem din nou pe la security? Biletul este tot cu Klm, dar ma gandesc ca nefiind in Schengen , sa nu ne controleze din nou. Intreb fiindca nevand experiență din acest punct de vedere , sa avem timp sa prindem conxiunea spre sua.
Mulțumesc

#13
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Da, de multe ori zborurile de SUA au un control de securitate special si uneori se face chiar inainte de poarta.

Daca aveti bagaje de cala date in principiu va asteapta la conexiune. Daca intarziati f mult va scot bagajele de cala si nu va mai primesc dar asta se intampla doar daca intarziati f mult.

Edited by mdt, 12 March 2023 - 17:30.


#14
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005

View Postwertyck, on 11 martie 2023 - 15:35, said:

Cum ți s-a spus, cele vechi Nu mai sunt valabile, chiar dacă le găsești, trebuie să le regenerezi de pe site. http://certificat-covid.gov.ro/

Am incercat eu si imi da eroare: Datele de identificare introduse nu au fost găsite. Nu-mi dau seama daca mai pot fi regenerate sau nu.

View Postretish1979, on 12 martie 2023 - 15:37, said:

Imi cer scuze,  o intrebare,  poate ne puteti ajuta cu un răspuns: in Amsterdam oare mai este nevoie sa trecem din nou pe la security? Biletul este tot cu Klm, dar ma gandesc ca nefiind in Schengen , sa nu ne controleze din nou. Intreb fiindca nevand experiență din acest punct de vedere , sa avem timp sa prindem conxiunea spre sua.
Mulțumesc
in AMS, treci prin security de doua ori: la intrarea in Schengen zone (politia de frontiera), iar apoi la iesire catre US: security + politia de frontiera. La destinatie te asteapta din nou.

Inca o chestie foarte importanta. Bagajele care merg la cala trebuie inchise cu lacat: TSA approved! Altfel, nu poti face check-in la el/ele.

Edited by fabian23, 14 March 2023 - 09:17.


#15
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Merg regenerate, tocmai le-a regenerat sotul meu sambata trecuta. Posibil sa fi gresit ceva date inteoduse.

Edited by mdt, 14 March 2023 - 09:35.


#16
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
eu lucrez in US (10 sapt on-off) , ultima oara in ianuarie am zburat din Paris. nu mai cer dovada de vaccinare de vreun an. nu mai tin minte in Amsterdam , am zburat de acolo anul trecut in februarie.

#17
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005

View Postmdt, on 14 martie 2023 - 09:34, said:

Merg regenerate, tocmai le-a regenerat sotul meu sambata trecuta. Posibil sa fi gresit ceva date inteoduse.
Incercat 10min. in urma. Mie nu imi merge.

Datele sunt corecte. Incercat si doua saptamani in urma. Acelasi raspuns.

Cat a trecut (aprox.) de la ultima doza a sotului?

Edited by fabian23, 14 March 2023 - 09:49.


#18
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Ultima a fost doza 3 in decembrie 2021.
Unde iti cere luna si locul, pune luna de la ultima doza si judetul unde a fost efectuata. Cred ca merge si perechea luna/judet de la alta doza.

Edited by mdt, 14 March 2023 - 10:06.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate