Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Sapa/placa casa veche

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mariusjuncan

mariusjuncan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 31.05.2009
Se da urmatorul scenariu la o anexa la casa parintilor mei.
- casuta veche doar parter din caramida cu 5 cm polistiren la pereti
- nu exista placa armata, este ceva parchet pus peste ceva structura de lemn care e putrezit
- buget mic
- casuta asta momentan nu e locuita dar pe viitor s-ar putea folosi in caz ca la batranete ai mei ar avea nevoie de cineva sa aiba grija de ei, ar putea sta in casuta asta (este incalzita cu calorifere legata la o centrala pe gaz)
- solutia ce i-am propus-o eu i se pare prea scumpa (sort pt ruperea capilaritatii, extrudat 5 cm, placa armata din beton, sapa, parchet laminat)
- solutia la care s-au gandit ai mei dupa discutii cu "mesterii" este: nisip, XPS 2 cm, folie, placa de beton armata pe care mesterul i-a zis ca i-o face dreapta si parchet direct peste placa, poate cu ceva folie sub)

Incerc sa imi dau seama ce probleme poate sa apara la solutia asta si poate ma ajutati si voi, poate si cu solutii alternative de buget
Din ce vad eu:
- mi-e frica sa nu aibe probleme cu infiltratii de apa daca nu are sort sub polistiren, nu stiu aia 2 cm cat o sa ajute aici
- nu prea vad cum poate turna placa de beton atat de dreapta cat sa poata pune parchet direct peste, si cu folie peste placa tot cred ca o sa fie multe denivelari, etc.

#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 30.07.2007
Sort, macar 10cm, EPS 100 de 10cm, folie, placa armata, folie macar de 3mm, laminat.
Daca nu iese placa mai bagi o  autonivelanta...

#3
mariusjuncan

mariusjuncan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 31.05.2009
asta i-am zis si eu dar nu vrea ca e prea scump. Daca i-as arata problemele si riscurile in propunerea lui, poate as putea sa il conving dar nu imi dau seama de toate problemele ce ar putea aparea din solutia lui.

#4
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 27.10.2007
e relativ ok si solutia mesterilor, doar ca jos o sa fie foarte rece.
eu as pune: "nisip, XPS 2 cm, folie, placa de beton armata pe care mesterul i-a zis ca i-o face dreapta" apoi dusumea.
sau, peste placa de beton as pune osb si apoi folie si parchet laminat.

#5
GreatLeader

GreatLeader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.09.2022
Bagi zolatie daia mai groasa pe sub parchet, nu te lacomesti la folir ieftina.

Edited by GreatLeader, 08 March 2023 - 21:46.


#6
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
La mine la tara am avut burete de casa in doua camere.
1. am aruncat si inlocuit un strat de 50 cm nisip/pietris, pe care l-am nivelat
2. folie de plastic
3. placa de beton (B200) armat de minim 15 cm grosime. Barele de fier beton au fost introduse in dulapii de stejar (patrat de 30) pe care sta casa.
4. solutie SICA (au intrat 2 galeti)
5. Sapa autonivelanta
6. Sare (2 saci de sare de 25 kg) - pentru mentinerea uscata a sapei
7. Dusumea. Dupa 2 ani de la montaj (adica dupa ce s-a uscat), am slefuit-o, chituit-o unde a fost cazul si vopsit-o/lacuit-o. Da, dusumeaua este mai scumpa, dar arata intr-un mare fel.

Edited by adip1962, 09 March 2023 - 08:15.


#7
mariusjuncan

mariusjuncan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 31.05.2009

 adip1962, on 09 martie 2023 - 08:15, said:

La mine la tara am avut burete de casa in doua camere.
1. am aruncat si inlocuit un strat de 50 cm nisip/pietris, pe care l-am nivelat
2. folie de plastic
3. placa de beton (B200) armat de minim 15 cm grosime. Barele de fier beton au fost introduse in dulapii de stejar (patrat de 30) pe care sta casa.
4. solutie SICA (au intrat 2 galeti)
5. Sapa autonivelanta
6. Sare (2 saci de sare de 25 kg) - pentru mentinerea uscata a sapei
7. Dusumea. Dupa 2 ani de la montaj (adica dupa ce s-a uscat), am slefuit-o, chituit-o unde a fost cazul si vopsit-o/lacuit-o. Da, dusumeaua este mai scumpa, dar arata intr-un mare fel.

Cu sarea nu am inteles ce ai facut?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate