Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

merita sa cumpăr casa veche ?

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
bookute

bookute

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.04.2018

View Postvali, on 08 martie 2023 - 14:07, said:

bun, Cincu. progresăm. e gaz în sat, asfaltul cam nașpa pe unele străzi, dar rezonabil.

ce te interesează acum este două lucruri: cât de înalte sunt camerele și cum e configurată casa. dacă sunt joase, e un jeg de casă, făcută de oameni săraci, mai bine nu. dacă poți trăi cu configurația existentă sau trebuie să mai spargi pereți, să mai construiești holuri, să egalizezi camerele și așa mai departe.

dacă e aia de 45K cu 1.300mp teren, și ești ok cu ea și cu vecinii, ia-o.
Mersi de sfaturi.
Are o configurație ok, doua camere Bucătărie baie și cămara. Nu cred ca este anunțul postat undeva, e cumva găsită random. Prețul ar fi 28-30k însă m am cam lămurit. Eu voiam sa continui cumva renovarea începută, fără sa mai rad tot interiorul, ci doar pe exterior izolat și tencuit. Voiam sa păstrez acoperișul și sa finisez restul de camere. Decât sa intervin iarăși major mai bine teren și o iau ușor ușor.
Satul nu este rău in sine.

#38
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 22.08.2012
Daca ai dat 30k pe ea, mai bagi inca atat ca sa o renovezi (asta daca nu trebuie sa lucrezi si la fundatie sau la structura).

De asemenea, nu uita ca la casa mai sunt si alte costuri, pe care lumea le ia mai putin in considerare, dar sunt chestii care inghit bani cu nemiluita: gard, alei, curte, canalizare, gaze/sobe, amenajat gradina, vreo terasa, o magazie, scule, etc.

Ideal ar fi sa iei o casa renovabila la 10k (e totusi la tara).

Daca tot ai chef de munca, mai bine cauta un teren cum iti place, faci o casuta si aia e.

Nu-mi aduc aminte daca e de locuit permanent sau de week-end, ca daca iarna te duci mai rar, o gandesti altfel...

Edited by Olteanul_sfios, 08 March 2023 - 14:58.


#39
arfidx2

arfidx2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 17.09.2022
Merită! Pune-i tâmplărie nouă și mută-te în ea. Nu-i lua în seamă pe ăștia disperați etern după renovări.
O să reziste casa aia mai mult decât blocurile noi din București și Brașov.

#40
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Acuma, na, fiecare cu standardele lui....

View Postarfidx2, on 08 martie 2023 - 15:15, said:

Merită! Pune-i tâmplărie nouă și mută-te în ea. Nu-i lua în seamă pe ăștia disperați etern după renovări.


#41
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 12.11.2012

View Postbookute, on 08 martie 2023 - 14:15, said:

Mersi de sfaturi.

Are o configurație ok, doua camere Bucătărie baie și cămara. Nu cred ca este anunțul postat undeva, e cumva găsită random. Prețul ar fi 28-30k însă m am cam lămurit. Eu voiam sa continui cumva renovarea începută, fără sa mai rad tot interiorul, ci doar pe exterior izolat și tencuit. Voiam sa păstrez acoperișul și sa finisez restul de camere. Decât sa intervin iarăși major mai bine teren și o iau ușor ușor.
Satul nu este rău in sine.

E cel mai ieftin asa !
Cumperi teren si construiesti casa cum vrei tu

Daca gasesti teren cu o casa, casa e un bonus chiar daca e darapanata
Pretu sa nu fie umflat pe motiv ca e si casa pe teren

Deci mai bine cauta mai departe de baza militara si sa fie teren gol ca sa fie mai ieftin
Da daca gasesti cu casa, vezi sa nu umfle pretu ca si asa o dai jos si construiesti alta

#42
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017

View Postarfidx2, on 08 martie 2023 - 15:15, said:

Merită! Pune-i tâmplărie nouă și mută-te în ea. Nu-i lua în seamă pe ăștia disperați etern după renovări.
O să reziste casa aia mai mult decât blocurile noi din București și Brașov.

Este o casa fara stalpi de rezistenta. Are doar buiandrugi la geamuri si la usi. Acoperisul sta direct pe pereti, nu are centura. Sigur are doar 50 de ani? Pare ca se duce in 80 cel putin. La primul cutremur serios, daca ramane in picioare o sa fie cu vedere prin crapaturile peretilor direct la gradina.

#43
MCM84

MCM84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 24.09.2014

View Postbookute, on 08 martie 2023 - 13:51, said:

Nu am menționat distanța de brasov deoarece nu e important pentru mine. Am nevoie sa fie in jurul orașului Fagaras. Casa cu pricina este in Cincu.
Poze într-adevăr sunt neclare, pe astea le am și încercam sa îmi fac o idee. Satul e cu baza NATO deci nu e mort, se lucrează la canalizare, conducta de gaz e la poarta dar încă nu e funcțional.

Omule, cauta la sud de Olt. Sunt sate cu canalizare si gaz acolo (bogate si unde ai populatie ok), iar casele sunt mult mai ok. Multe sunt construite in vremea lui Ceasca, cam aceeasi calitate ca si la oras. Caramida plina, fundatie de beton, etc. Gasesti destule si cu fundatie uscata. Am zis asa, pe scurt. Daca nu esti din zona, mai poti intreba.

*casele bune din Cincu/Cincsor sunt cam date si oricum sunt scumpe.

** nu uita de: https://alba24.ro/wp...hartaseism.webp

Edited by MCM84, 08 March 2023 - 18:19.


#44
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View Postaceton, on 08 martie 2023 - 16:09, said:



La primul cutremur serios, daca ramane in picioare o sa fie cu vedere prin crapaturile peretilor direct la gradina.
Mituri urbane. Dovada o gasesti in toate satele sasesti din zona, in care vezi case de 100 de ani.

Edited by DanyHiker, 08 March 2023 - 18:40.


#45
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 22.08.2012

View PostMCM84, on 08 martie 2023 - 18:15, said:

Omule, cauta la sud de Olt. Sunt sate cu canalizare si gaz acolo (bogate si unde ai populatie ok), iar casele sunt mult mai ok. Multe sunt construite in vremea lui Ceasca, cam aceeasi calitate ca si la oras. Caramida plina, fundatie de beton, etc. Gasesti destule si cu fundatie uscata. Am zis asa, pe scurt. Daca nu esti din zona, mai poti intreba.

*casele bune din Cincu/Cincsor sunt cam date si oricum sunt scumpe.

** nu uita de: https://alba24.ro/wp...hartaseism.webp

Vad pe harta asta ca Gorjul e cam verde si le-au cam sarit nadragii acum vreo 2-3 saptamani...

#46
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
n-ai citit ce-am scris? Posted Image
falia turcească a zburat 3 metri spre sud-vest, ceea ce a-ntrenat falia vrânceană-n același sens
de acum vor fi cutremure-n oltenia, iar vrancea a scăpat!

Edited by gushpi, 09 March 2023 - 11:38.


#47
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 22.08.2012
Deci daca s-a miscat cu 3 m, a intrat in zona rosie? Posted Image

#48
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017

View PostDanyHiker, on 08 martie 2023 - 18:37, said:

Mituri urbane. Dovada o gasesti in toate satele sasesti din zona, in care vezi case de 100 de ani.

In ultimii 5 ani am vazut la case sasesti cat nu am vazut femei dezbracate la viata mea. Majoritatea cu peretii crapati si reparati. Da, sunt case de 100 de ani dar nu garanteaza nimeni ca mai trec de un cutremur sau mai tin 50 de ani.

#49
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,878
  • Înscris: 17.10.2003
Casa unde construiesc eu acum e pe locul uneia bătrânești care era făcută prin anii '60. Casă din cărămidă, acoperita cu tabla, etc. Casa arăta relativ bine, ca era locuita și îngrijită.
Locație undeva la 1 km de șoseaua principală, un grup de vreo 10 case, drum de pământ care nu duce nicăieri, deci necirculat (vreo 2..3 mașini în zona ca sunt familii sarace). Pana acolo zona agricolă în stânga și dreapta.
De ceva ani însă au aparut o grămadă de case, ca locatia e la vreo câțiva km de oraș, astfel încât primăria s-a gândit sa asfalteze drumul, urmând, sper, canalizare și mai ales gaze.
Ce vreau sa spun este ca în urma asfaltarii casa s-a fisurat în ultimul hal, de la temelie pana la acoperis, sus puteai sa scoți mâna afară. Și cum socrii voiau sa se mute de la apartament n-am avut alta soluție decât sa o dărâmăm și sa ne apucam de alta.


#50
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View Postaceton, on 09 martie 2023 - 14:43, said:



In ultimii 5 ani am vazut la case sasesti cat nu am vazut femei dezbracate la viata mea. Majoritatea cu peretii crapati si reparati. Da, sunt case de 100 de ani dar nu garanteaza nimeni ca mai trec de un cutremur sau mai tin 50 de ani.
Daca e renovata asa cum trebuie tine inca 100 de ani.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate