Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Constructie 250m drum pietruit 7m latime?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
grigsamo

grigsamo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.03.2023
Buna ziua,

Am un teren pe langa Targoviste si as avea nevoie sa construiesc un drum pietruit de aproximativ 250m lungime, 7m latime. Terenul este plat, cu vegetatie destul de multa (lastaris) pe ultimii 50m.

De asemenea, fiind pe terenul meu, am nevoie de vreo autorizatie de la primarie?

Va multumesc foarte mult.

#2
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,261
  • Înscris: 27.10.2007
orice constructie are nevoie de autorizatie. casa, daca o construiesti pe terenul tau, nu are nevoie de autorizatie?

#3
grigsamo

grigsamo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.03.2023
Desigur, am inteles. Multumesc foarte mult.

Practic il pot include in autorizatia de constructie a casei ca la urma urmei, nu vreau sa construiesc un drum catre nicaieri.

Multumesc foarte mult.
Astept ajutor si pe partea de pret si etape.

Multumesc

#4
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015

View Poststrongsss, on 06 martie 2023 - 11:51, said:

orice constructie are nevoie de autorizatie. casa, daca o construiesti pe terenul tau, nu are nevoie de autorizatie?

Nu orice constructie are nevoie de autorizatie. In principiu, daca nu are fundatie, si nu trece de o anumita inaltime nu ai nevoie.

Oricum trebuie intrebat oficial la primarie, in functie de planul zonal pot fi restrictii.

#5
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.10.2004
drumul ala, doar pe terenul tau, daca il faci doar cu piatra, nu are nevoie de nici o autorizatie pentru ca nu se incadreaz ala constructii. doar daca torni beton/asfalt ai nevoie

#6
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 26.11.2001
@grigsamo ideal e sa incerci sa donezi primariei acel teren. Iar apoi sa soliciti introducerea utilitatilor.
Nu incerca sa mergi pe drumul batut (si gresit) al celor cu drumuri "private".

#7
grigsamo

grigsamo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.03.2023
Va multumesc foarte mult pentru sfaturi.

Imi dau seama ca incepator fiind pe acest forum, am uitat sa intreb ce ma intereseaza cel mai mult. Care este pretul construictiei unui astfel de drum?

Am gasit o intrebare asemanatoare din 2017 pe acest forum insa de atunci preturile cred ca s-au schimbat semnificativ.

Optiunea donarii terenului primariei nu este chiar viabila deoarece drumul acesta l-as folosi doar eu si primaria nu ar accepta asta. Deja mi-au spus ca pentru ce vreau sa construiesc eu voi suporta costurile utilitatilor in integralitate (mai sunt 50m pana la terenul meu).

Terenul este extravilan momentan, primaria pregateste PUG pentru a-l baga in intravilan insa dureaza deja de vreo 2-3 ani acest PUG pe care il rpegatesc ei.

Practic, primaria se plange ca nu are bani, de asta intarzie si cu PUG'ul.

Revin la subiect, aveti idee cam cat ar costa constructia unui astfel de drum?

#8
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Depinde ce intelegi prin drum. Costul corect il calculezi in m3 de material si zile de inchiriat utilaje. In functie de ce pretentii ai de la solutia finala o sa intra mai mult sau mai putin material si o sa se foloseasca mai multe sau mai putine utilaje. E greu sa extrapolezi costurile de la o lucrare la alta. Depinde si cat de departe esti de cel care o sa lucreze pentru ca utilaje grele nu pot circula pe strada si se aduc pe platforma. In plus si materialele trebuie aduse cu masini mari deci conteaza de unde se aprovizioneaza.

Noi am reabilitat drumul de servitute pe care locuim: cam 100m latime 6 m.  Operatie a constat in nivelarea drumului actual cu un buldoexcavator, in adaugarea de 10cm de piatra + compactat cilindru mic si cilindru mare + 4-5 cm de griblura asfaltica + compactat cu cilindru mare si mic. Lucrarea nu s-a facut pe teren viran ci pe un drum deja amenajat anterior pe care am mai pus piatra si a mai fost amenajat de 2 ori. Costul a fost de 30 000 Ron si a  inclus materialele si cele 2 zile de buldo + 2 zile pentru cele 2 compactoare.

Ca sa aflii un pret cel mai bine suni si ceri oferte la firmele care se ocupa cu asta. Nu cred ca poti sa te bazezi pe ce preturi afli aici pentru ca sunt prentru solutii particulare si cel mai probabil pentru alte zone geografice.

Edited by Scurthea211, 06 March 2023 - 18:28.


#9
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 26.05.2017
Ai 1750 mp. Îți trebuie o reprofilare a drumului e in jur de 2000 de lei. După care trebuie sa pui un minim de 15 cm de balast. Asta înseamnă undeva la 260 MC de balast. Prețul pe MC de balast doar că material și pus în operă cu tot cu cilindrare e in jur de 120-130 lei pe MC. La care mai adaugi transportul. La transport iei cam 7lei pe km. Îți trebuiesc cam 20 de mașini. Ia în calcul 50 km dus întors pe mașină și ai 7000 transportul. Groso modo te duci in jur de 40000 lei.

#10
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 30.07.2007

 grigsamo, on 06 martie 2023 - 16:39, said:

Deja mi-au spus ca pentru ce vreau sa construiesc eu voi suporta costurile utilitatilor in integralitate (mai sunt 50m pana la terenul meu).
Terenul este extravilan momentan, primaria pregateste PUG pentru a-l baga in intravilan insa dureaza deja de vreo 2-3 ani acest PUG pe care il rpegatesc ei.
Mare atentie la aspectele astea doua: intratul in intravilan si distanta fata de utilitati.
Eu n-as baga acolo nici macar un leu pana nu as avea terenul in intravilan si cu posibilitatea de racordare cu costuri rezonabile la utilitati.
La electricitate stiam ca nu se da ATR la distanta mai mare de 100m

#11
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 17.03.2008
Depinde ce inseamna pe langa Targoviste. Apartine de Targoviste sau de comuna limitrofa.
Cum s-a spus, daca nu ai utilitati la o distanta rezonabila- cheltuielile cresc exponential.
Eu pe 70 de metri de drum, nu cred ca este mai lat de 3,5-4 m, am bagat doua masini de piatra (aproximativ 2000 de lei masina) si un buldo- 450. Si trebuie piatra concasata. Cealalta nu este buna de nimic.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate