Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Care e gama de frecvente 4G Digi?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Salutare.

Intr-o locatie "la tara" (vezi in imagini) am nevoie de internet mobil, in special pentru supraveghere - insa si pentru wifi call, deoarece semnalul pe toate retelele este foarte slab si cu fluctuatii(la telefoane). Internet fix nu se pune problema... ca nu se poate.

Am instalat un router Huawei b310 si i-am scos antena afara, in varful casei (inchisa intr-un tub pvc). Obtin semnal stabil, cu o medie de 8-9Mbs download si 5-7Mbs upload - pe Digi (restul retelelor fail in teste). Cu cartela in telefon, obtin download mai bun(dar foarte fluctuant), dar uploadul este praf - nici macar 1Mbs....

As vrea sa construiesc o antena (yagi sau "gun") care sa-mi imbunatateasca calitatea conexiunii - dar pentru asta mi-ar trebui date despre frecventa utilizata. In cellmaper - turnurile de transmisie cele mai apropiate par a avea banda 1 si 8 (2100 si 2600mhz ?). Stie cineva mai exact? Se foloseste o banda pentru download si una pentru upload, sau ambele sunt down/up?

Attached Files



#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Colegul yblu iti poate da mai multe detalii.Posted Image

#3
JoyM

JoyM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 15.03.2018
B8 <3mhz este pentru acoperire/apeluri cu 2mhz în 2g
B38 pentru download, deci inutila pentru ce ai nevoie chiar dacă ai fi avut semnal
B1 s-ar putea sa nu fie îndeajuns pentru atâția utilizatori fiind singura frecventa acolo pentru date
Încearcă sa vezi ce au disponibil și ceilalți operatori în regiune

#4
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Sa inteleg ca B1 ar fi ce imi trebuie mie....Asta inseamna 2100 mhz, poate cineva sa confirme?
Sa stiu ce frecventa sa iau in calcul pentru dimensiuni antenei.....

Ceilalti operatori stau foarte prost, cel putin Orange si Vodafone. Atat de prost incat nu se poate vorbi la telefon, iar pe partea de date, inclusiv cu routerul si antena scoasa afara, nu trece speedtest.
Nu stiu telekom cum este, dar acum cativa ani, cand erau in floare - semnalul era la fel ca cel Orange.
Digi pare varianta cea mai decenta, doar trebuie sa gasesc o cale de-a mai imbunatati putin ce ajunge in router - si asta incerc sa fac, o antena directionala pe care sa o indrept catre cel mai apropiat/stabil turn.

#5
JoyM

JoyM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 15.03.2018
Era sa uit ceva...
La digi ai doar 50gb pe luna trafic (100gb dacă plătești 5euro și locuiești la oraș), ceea ce probabil nu va fi destul pentru tine...

#6
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Cu netmonitor poți vedea pe ce bandă prinzi semnal. Totuși ar trebui să iei în considerare și opțiunea Starlink, de un an de zile au redus la jumătate prețul abonamentelor.

#7
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005

View Postflorinel, on 05 martie 2023 - 08:30, said:

...
Sa stiu ce frecventa sa iau in calcul pentru dimensiuni antenei.....
...

Faci o antena de banda larga sa acopere de la 2100 pana la 2600 Mhz .
Un LPDA cu 6-10 dBi castig ar trebui sa fie suficient . Muti routerul langa antena pentru a diminua pierderile in rf .

#8
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,514
  • Înscris: 26.05.2022

View Postflorinel, on 05 martie 2023 - 08:30, said:

Sa inteleg ca B1 ar fi ce imi trebuie mie....Asta inseamna 2100 mhz, poate cineva sa confirme?
Sa stiu ce frecventa sa iau in calcul pentru dimensiuni antenei.....
Da, B1 e ceea ce trebuie, insa nu te complica s-o construiești. Cumpara una MIMO gata făcută!

-Instalează pe telefon aplicatia huactr. Dezactiveaza B8 si B20.
-Cuplezi antena la cele 2 porturi de pe spate.
-Te conectezi apoi cu browserul si setazi sa folosească antena externa.
-Indrepti antena catre cel mai apropiat site cu B1.

Avand in vedere ca nu s-a facut upgrade la reteaua din zona, as zice ca e realizabil sa obții undeva la 20-30Mbps, iar dupa ce se va face ipgrade probabil ca va creste pana pe la 50Mbps.

#9
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 09.08.2009
B1 e 2100MHz, B8 e 900 MHz, B7 e 2600 MHz, B20 e 800MHz, B3 e 1800MHz.

#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,736
  • Înscris: 30.08.2006
Lungimea de unda e foarte mica si orice antena e buna. Conteaza foarte mult inaltimea antenei. Pentru banda CB de 11m conteaza acordarea pe frecventa centrala chiar daca nu va avea marimea ideala de 5.5m. La Digi daca prinzi 30mb/s cu antena esti norocos. Atat prind eu la 100m de antena lor cu un telefonul.

Pentru fiecare camera sa ai in vedere sa existe alocat cate 1.6-2Mb/s din banda totala disponibila. Deci probabil ca acum esti limitat la 4-5 camere video. Am o camera video de 4MP si encodare X265 si inregistreaza cu maxim 200kB/s. Depinde si de la camera la camera ce compresie are.

#11
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Digi iasă din discuție oricum dacă faci streaming continuu, fără senzori de mișcare. Nu ajung cei 50 sau 100 GB.

#12
gigabiter

gigabiter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 18.11.2018

View Postflorinel, on 05 martie 2023 - 05:58, said:

Salutare.

Intr-o locatie "la tara" (vezi in imagini) am nevoie de internet mobil, in special pentru supraveghere - insa si pentru wifi call, deoarece semnalul pe toate retelele este foarte slab si cu fluctuatii(la telefoane). Internet fix nu se pune problema... ca nu se poate.

Am instalat un router Huawei b310 si i-am scos antena afara, in varful casei (inchisa intr-un tub pvc). Obtin semnal stabil, cu o medie de 8-9Mbs download si 5-7Mbs upload - pe Digi (restul retelelor fail in teste). Cu cartela in telefon, obtin download mai bun(dar foarte fluctuant), dar uploadul este praf - nici macar 1Mbs....

As vrea sa construiesc o antena (yagi sau "gun") care sa-mi imbunatateasca calitatea conexiunii - dar pentru asta mi-ar trebui date despre frecventa utilizata. In cellmaper - turnurile de transmisie cele mai apropiate par a avea banda 1 si 8 (2100 si 2600mhz ?). Stie cineva mai exact? Se foloseste o banda pentru download si una pentru upload, sau ambele sunt down/up?
in primul rand instaleaza Netmonitor pe telefon, mergi in pod si fa un print-screen cu semnalul unde vei amplasa routerul, in functie de ce vei posta aici vei primi sfaturi pe masura, camera IP are si slot pentru card de memorie deci poti face inregistrare local  cu detectie de miscare si rezolvi si problema cu cei 50Gb, am instalat o astfel de camera la munte, conectata in 4G B8 la un site cu uplink pe satelit de la Digi si merge fara probleme

Edited by gigabiter, 05 March 2023 - 13:43.


#13
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Nu e nevoie de streming continuu. Camera (deocamdata una) are card si senzor de miscare, va fi configurata sa inregistreze cand misca ceva pe acolo, urmarire subiect...etc.
Dar ma gandeam ca uneori sa pot verifica de pe telefon ce mai e pe acolo. Pana acum doar am determinat ca cel mai stabil/consistent este Digi. Restul au fluctuatii majore, zici ca vine semnalul pe aripile vantului....si nici antena externa (cea montata pe casa) a routerului nu aduce imbunatatiri.
Locatia e cumva la partea joasa a unei palnii, inconjurata de dealuri.

Cat despre constructia vs achizitia unei antene - prefer constructia din mai multe motive (imi place sa fac cu mana mea, sa experimentez; cele din comert au banda mai larga dar cu castiguri vizibile doar in cateva zone de frecventa vs una construita acordata bine pe o anumita frecventa...etc)

@NikoroB - multam fain, nu stiam de aplicatia aia, cred ca va fi utila sa determin ce banda e mai ok

Multe sfaturi utile, multumesc tuturor.

#14
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,514
  • Înscris: 26.05.2022
Cu placere! Eu am un setup de genul pentru backup. Daca las totul pe auto, se duce in B8 si merge ca naiba. Asa cu benzile joase dezactivate, merge foarte ok.

#15
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 25.10.2008
Sa ne povestesti si cand vine ancom sa iti bata la usa deoarece antena ta interfereaza cu antena celor de la digi

#16
gigabiter

gigabiter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 18.11.2018

View Postkopilu_198, on 05 martie 2023 - 15:13, said:

Sa ne povestesti si cand vine ancom sa iti bata la usa deoarece antena ta interfereaza cu antena celor de la digi
confunzi repetorul cu routerul

#17
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005

View Postkopilu_198, on 05 martie 2023 - 15:13, said:

Sa ne povestesti si cand vine ancom sa iti bata la usa deoarece antena ta interfereaza cu antena celor de la digi

Desigur !

Pana atunci, te rog, dezvolta...

#18
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,736
  • Înscris: 30.08.2006
Face umbra antenei de la Digi Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate