Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

teren: certificat urbanism + bransare retea electricitate

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
bogdans22

bogdans22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 13.09.2007
Va salut!

Am o situatie cu care m-am intalnit pentru prima data si nu am nici cea mai vaga idee ce si cum trebuie facut asa ca va rog sa nu fiti prea duri cu mine. Posted Image


Situatia este in felul urmator:
- se doreste achizitia unui teren in judetul Ilfov pe care se va construi o platforma betonata si se va trage curent.
- proprietarul (pentru ca terenul inca nu este cumparat) mi-a aratat o fisa cadastrala (cred ca asa se numeste) cu o schita unde apare ca terenul este incadrat ca fiind arabil dar este fix langa alte terenuri pe care se afla mai multe hale deci zona este industriala.
- exista un drum de servitute catre acel teren care este plin de balarii, cel mai probabil este al primariei.

Din ce am inteles trebuie sa obtin un certificat de urbanism in primul rand pentru a vedea daca acel teren nu are vreo interdictie cu vreo teava de gaz, magistrala de curent pe sub el, etc.


INTREBARE NR.1: din acest certificat de urbanism se poate vedea absolut orice informatie despre teren, buna sau rea? Adica daca in certificatul acesta nu apare ceva in neregula, atunci clar totul este ok cu terenul sau pot exista in continuare surprize?

INTREBARE NR. 2: am inteles ca trebuie autorizatie de construire pentru gard; se aplica acelasi lucru si pentru platforma betonata? Si daca da, din experientele pe care le-ati avut, cat timp dureaza pentru Ilfov (zona Dragomiresti-Chitila)?

INTREBARE NR. 3: care este procedura pentru racordare la reteaua de energie electrica si ce costuri sunt? (mentionez ca se doreste trifazic undeva la 60 kw)

INTREBARE NR. 4: Este o problema (mare) ca terenul este incadrat ca arabil si este greoaie procedura de schimbare a incadrarii?

INTREBARE NR. 5: Daca ma apuc eu sa nivelez drumul acela catre teren fara acordul primariei este vreo problema? (doar sa-l nivelez si sa pun o piatra ceva pe el, nu il asfaltez) Zic asta pentru ca ma gandesc ca procedura primariei este ultra greoaie in cazul asta.

Edited by bogdans22, 04 March 2023 - 19:26.


#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Certificatul de urbanism ar trebui sa fie "in vederea construirii....(ce construiesti tu acolo)........ Nu "de informare"
Pentru asta unele Primarii cer un dosar intocmit de catre un proiectant. In CU iti vor preciza ce avize iti vor trebui pentru Autorizatia de Construire. Dupa parerea mea, abia cand scoti avizele alea afli ce probleme ar putea avea terenul respectiv.
Solutia pe care o vad eu: sa mergi la Urbanism si sa stai de vorba cu Arhitectul sef. Ala stie tot.

Dupa ce ai primit Autorizatia de construire te adresezi distribuitorului (direct sau prin mandatar - furnizor etc) Procedura o gasesti pe pagina de internet a distribuitorului.
Dar, la fel, recomandarea mea este sa vorbesti mai intai cu cel care proiecteaza retele in zona, pentru ca e posibil sa nu existe disponibila puterea aia sau sa coste prea mult.

Si Autorizatia aia o vei primi pentru ceva care consuma curent. Adica pe langa gard platforma ca astea nu consuma curent. Vei depune, intr-un final un "dosar al instalatiei de utilizare"

Ia-o usor!
Succes!

#3
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
si unde gasim persoana "care proiecteaza retele in zona" ? Chiar sunt curios sa aflu asta ....

#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Daca-mi spui adresa ti-l gasesc eu.

Acum serios, e greu sa vezi care e distribuitorul in zona, sa dai un telefon si ceri o audienta?

https://www.e-distri...e_digitale.html

#5
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
Nu imi este lene, doar ca nu am stiu procedura. In mintea mea tot ce tine de electrica si conectare la banala civilizatie numita energie electrica e un monopol greu de accesat. Probabil ca am avut experiente triste cu ei in trecut, cine stie. Merci de link.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postdon_King, on 04 martie 2023 - 19:46, said:

si unde gasim persoana "care proiecteaza retele in zona" ? Chiar sunt curios sa aflu asta ....

Pe site-ul ANRE.

#7
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006

View Postbogdans22, on 04 martie 2023 - 19:24, said:

Va salut!

Din ce am inteles trebuie sa obtin un certificat de urbanism in primul rand pentru a vedea daca acel teren nu are vreo interdictie cu vreo teava de gaz, magistrala de curent pe sub el, etc.

INTREBARE NR.1: din acest certificat de urbanism se poate vedea absolut orice informatie despre teren, buna sau rea? Adica daca in certificatul acesta nu apare ceva in neregula, atunci clar totul este ok cu terenul sau pot exista in continuare surprize?

INTREBARE NR. 4: Este o problema (mare) ca terenul este incadrat ca arabil si este greoaie procedura de schimbare a incadrarii?

Iti voi raspunde la nr 1 si 4: iti trebuie certificat de urbanism in vederea informarii; el iti va arata eventualele limitari pe care le are terenul; orice teren arabil isi schimba automat categoria in CC in momentul in care faci PUZ, deci aici nu sunt probleme.

#8
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
wow

#9
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 08.06.2005

View PostSkiuc, on 04 martie 2023 - 20:55, said:

Iti voi raspunde la nr 1 si 4: iti trebuie certificat de urbanism in vederea informarii; el iti va arata eventualele limitari pe care le are terenul; orice teren arabil isi schimba automat categoria in CC in momentul in care faci PUZ, deci aici nu sunt probleme.

Certificatul de urbanism in vederea informarii iti va oferi un ''copy-paste'' a reglementarilor din zona. Deci zero valoare. Certificat de urbanism pentru construire trebuie scos(cum a spus un coleg mai sus). Iar in certificatul respectiv iti va solicita planuri cu conducte si alte traznai care mai trec pe sub si pe deasupra pamantului.

Daca terenul este arabil dar intravilan(eu asa cred ca este terenul respectiv) nu e nici o problema. Cu autorizatia de construire se rezolva simplu. Este o formalitate.

Daca este extravilan  cauta altul. PUZ-ul nu este pentru oameni normali care intreaba pe forum. Posted Image

Edited by mircea812, 04 March 2023 - 22:11.


#10
bogdans22

bogdans22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 13.09.2007

View Postmircea812, on 04 martie 2023 - 22:10, said:

Daca este extravilan  cauta altul. PUZ-ul nu este pentru oameni normali care intreaba pe forum. Posted Image

pai poate ca nu sunt normal si d-asta intreb pe forum... exista si posibilitatea asta :)

@crocko.dilul mersi frumos de raspuns! Problema este ca am fost la primarie la urbanism si m-a expediat intr-un mare stil doamna de acolo si mi-a spus sa pun proprietarul sa faca cerere pentru certificat de urbanism si cam atat.

Treaba este ca procedura mi se pare foarte greoaie insa din anumite motive eu trebuie sa ma misc mai repede (datorita faptului ca trebuie montate niste utilaje, luate anumite autorizatii, etc... procedura mai complicata datorita naturii businessului). Exista o modalitate prin care se poate grabi procesul acesta de obtinere al certificatului de urbanism/PUZ-ului?

Mersi mult!
Orice sfat ma ajuta foarte mult!

#11
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 08.06.2005
Iti repet cu litere bolduite : daca ai nevoie de PUZ cauta alt teren.

Te consider un om normal tocmai pentru ca intrebi pe forum. Iar un om normal nu merita sa fie pacalit cu faptul ca obtinerea unui PUZ este ''floare la ureche''.

#12
bogdans22

bogdans22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 13.09.2007

View Postmircea812, on 05 martie 2023 - 07:58, said:

Iti repet cu litere bolduite : daca ai nevoie de PUZ cauta alt teren.

Te consider un om normal tocmai pentru ca intrebi pe forum. Iar un om normal nu merita sa fie pacalit cu faptul ca obtinerea unui PUZ este ''floare la ureche''.

Este foarte complicat de obtinut acest PUZ sau costisitor? Si ce poate inseamna ca bani si timp?

Explica-mi mai clar te rog, ca sa inteleg problema asa cum este ea.

Cel mai probabil n-are PUZ acel teren si din moment ce am inteles ca exista niste costuri cu emiterea lui, nu cred ca isi face niciun propriretar PUZ doar asa ca sa il aibe, sa fie acolo...

#13
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
Costul pentru PUZ  este diferit de la o zona la alta, din ce am auzit eh, de la 2 euro pana la 15 euro pe metru patrat.
Problema mai mare este procedura de obtinere ( diverse avize,  tot felul de cereri și aprobari, daca mai depinzi si de alti proprietari de terenuri/vecini e jale,...) si, mai ales , perioada de obținere ( la un teren, se chinuie vecinii de aproape 10 ani și nu cred ca mai repede de 3 ani se rezolva  - se încăpățânează boc sa dea AC diad după 2026).

Deci  verifica bine .

#14
bogdans22

bogdans22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 13.09.2007

View Postcristobob, on 05 martie 2023 - 19:46, said:

Costul pentru PUZ  este diferit de la o zona la alta, din ce am auzit eh, de la 2 euro pana la 15 euro pe metru patrat.
Problema mai mare este procedura de obtinere ( diverse avize,  tot felul de cereri și aprobari, daca mai depinzi si de alti proprietari de terenuri/vecini e jale,...) si, mai ales , perioada de obținere ( la un teren, se chinuie vecinii de aproape 10 ani și nu cred ca mai repede de 3 ani se rezolva  - se încăpățânează boc sa dea AC diad după 2026).

Deci  verifica bine .

oaleaa! Posted Image) nasol rau!

Pai bun, sa presupunem ca terenul respectiv nu are PUZ desi este langa alte hale deja construite dar el nu are. Ce se intampla in situatia asta? Nu pot construit deloc sau... ?

In certificatul de urbanism de constructie ar trebui sa vad daca are sau nu PUZ?

Edited by bogdans22, 05 March 2023 - 23:24.


#15
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
Clarificare: (probabil nu sti ce inseamna PUZ : Plan Urbanistic Zonal )  : zona din care face parte terenul cu pricina trebuie sa fie reglementat prin PUZ,, terenul  individual , mai ales daca este mic ca suprafata, trebuie "asociat" cu alte ternuri pentru a fi "facut" PUZ.

View Postbogdans22, on 05 martie 2023 - 23:24, said:



In certificatul de urbanism de constructie ar trebui sa vad daca are sau nu PUZ?

Prin CU se "vede" daca e nevoie sau nu de PUZ, daca e cuprins sau nu intr-un PUZ.



De aceea ziceam sa verifici bine, eu pot sa-ti prezint doa raspectele de care m-am lovit.

#16
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
Cere certificat de urbasim pt construire, obligatoriu. Vei vedea acolo ce se poate construi in zona Daca vrei sa obtii 60Kw, cam greu doar pt o platforma. tb sa justifici cei 60 Kw.
ca sa raspund puctual:
1. Nu, nu neaparat tot ce afecteaza terenul e trecut in certificat. Pt calrificarea situatiei pt fiecare teren in parte sunt avizele. Cei de la primarie pot sau nu sa aiba habar de retelele care traverseaza terenul Ei te pun sa obtii avize de la  furnizorii de utilitati. In cadul avizelor se mentioneaza eventualele retele.
2.Da, tb autorizatie pt gard si pt platfoma betonata. ca sa te poti bransa la curent iti trebuie o autorizatie de construire, prin care sa se justifice necesitatea bransametului. Termenele legale sunt de 30 zile pt CU, 30 zile pt avize, 30 zile pt Autorizatie.
3. Dupa ce obtii autorizatie de construire, depui pt bransament. Repet, tb sa justifici cei 60 Kw doriti.
4. Nu, daca se incadreaza in regulamentul local de urbanism (in ceea ce priveste functiunea dorita) trece automat in curti constructii. Mai pe romaneaste, daca tu vrei sa faci service auto si zona e de industrial, atunci n-ai probleme. Daca in schimb vrei sa faci service auto si zona e de case, atunci tb PUZ, si, cum zicea un coleg mai sus, se obtine greu. Minim 1 an si peste 5-6000 euro.
5. Cf legii, da, poti avea probleme. Stiu cazuri in care s-au dat amezi destul de mari pt asa ceva.
Bafta.
P.S. NU CUMPARA FARA CERTIFICAT DE URBANISM DE CONSTURIE (nu de informare).

Edited by un_arhitect, 06 March 2023 - 19:45.


#17
bogdans22

bogdans22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 13.09.2007

View Postun_arhitect, on 06 martie 2023 - 19:44, said:

Cere certificat de urbasim pt construire, obligatoriu. Vei vedea acolo ce se poate construi in zona Daca vrei sa obtii 60Kw, cam greu doar pt o platforma. tb sa justifici cei 60 Kw.
ca sa raspund puctual:
1. Nu, nu neaparat tot ce afecteaza terenul e trecut in certificat. Pt calrificarea situatiei pt fiecare teren in parte sunt avizele. Cei de la primarie pot sau nu sa aiba habar de retelele care traverseaza terenul Ei te pun sa obtii avize de la  furnizorii de utilitati. In cadul avizelor se mentioneaza eventualele retele.
2.Da, tb autorizatie pt gard si pt platfoma betonata. ca sa te poti bransa la curent iti trebuie o autorizatie de construire, prin care sa se justifice necesitatea bransametului. Termenele legale sunt de 30 zile pt CU, 30 zile pt avize, 30 zile pt Autorizatie.
3. Dupa ce obtii autorizatie de construire, depui pt bransament. Repet, tb sa justifici cei 60 Kw doriti.
4. Nu, daca se incadreaza in regulamentul local de urbanism (in ceea ce priveste functiunea dorita) trece automat in curti constructii. Mai pe romaneaste, daca tu vrei sa faci service auto si zona e de industrial, atunci n-ai probleme. Daca in schimb vrei sa faci service auto si zona e de case, atunci tb PUZ, si, cum zicea un coleg mai sus, se obtine greu. Minim 1 an si peste 5-6000 euro.
5. Cf legii, da, poti avea probleme. Stiu cazuri in care s-au dat amezi destul de mari pt asa ceva.
Bafta.
P.S. NU CUMPARA FARA CERTIFICAT DE URBANISM DE CONSTURIE (nu de informare).


am inteles!

Multumesc mult!

#18
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

View Postun_arhitect, on 06 martie 2023 - 19:44, said:

1. Nu, nu neaparat tot ce afecteaza terenul e trecut in certificat. Pt calrificarea situatiei pt fiecare teren in parte sunt avizele. Cei de la primarie pot sau nu sa aiba habar de retelele care traverseaza terenul Ei te pun sa obtii avize de la  furnizorii de utilitati. In cadul avizelor se mentioneaza eventualele retele.

Aici trebuie sa fi foarte atent, pentru ca poti sa iti iei teapa vietii tale. Eu am un prieten care a cumparat prin 2008 un teren in Bragadiru ( pe langa Leroy ), si dupa aceea au descoperit ca toata parcela aceea era traversata in diagonala de o teava ( cred ca era de gaz ), nefunctionala, dar care aparea in acte. Cu exceptia lui care cumparase ultimile doua loturi ( 1000 mp ), si si-a "repozitionat" casa astfel incat sa obtina autorizatie de construire, toti ceilalti ( care cumparasera cate un lot de 500 mp ), nu au putut sa construiasca nimic pe loturile respective vreo 8-10 ani.

Edited by razvan-softpedia, 07 March 2023 - 06:42.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate