Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Totul despre TUNISIA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5136 replies to this topic

#5131
anuca_2004

anuca_2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 23.11.2007
nimeni nu mai pleaca in Tunisia?

#5132
popescub

popescub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.09.2007

 dannadima, on 24th November 2009, 16:42, said:

Salutare la toata lumea. Tocmai am terminat de citit cele 285 de pagini (0 sapt a durat) si tot nehotarata sunt. O sa radeti ...dar vreau la vara sa merg neaparat in Tunisia si nu ma pot hotari in ce statiune. Din ce am citit pe aici inteleg ca Port El Kantaoui si Yasmine Hammamet sunt cele mai cautate si frumoase statiuni.  Acuma problema mea este ca imi doresc sa merg intr-o statiune si frumoasa si mare. Totusi Sousse din ce am citit pe aici este un oras f mare al treilea in Tunisia), dar nu m-ar tenta totusi Sousse ci mai degraba Port El Kantaoui care am auzit ca este foarte frumos. Dar nici nu as vrea sa ajung in Pek si sa fie atat de mic incat intr-o zi sa il vad tot. Aceeasi situatiese prezinta si la Hammamet si Yasmine Hammamet. Va rog mult daca puteti sa ma lamuriti si sa imi spuneti in primul rand care statiune e mai mare :Port el Kantaoui sau Yasmine Hammamet? Si care din ele ofera mai multe posibilitati de distractie( eu si sotul meu suntem tineri). Acelasi lucru ma intereseaza si depsre Sousse si Hammamet. Care din ele e mai frumoasa ca de mare stiu ca e Sousse. Si nu in ultimul rand cam ce suprafata mentionati ca are Port El Kantaoui sau macar spuneti-mi va rog cu aproximatie cu ce oras din Romania la-ti cataloga ca marime ca sa pot sa imi fac o idee. Va multumes si sper ca nu v-am plictisit prea tare. Astept raspunsuri daca sunteti draguti. Pa.

"doresc sa merg intr-o statiune si frumoasa si mare" - cam greu de gasit asa ceva. Daca nu ma insel, PEK si YH sunt singurele statiuni, cel putin din segmentul Tunis-Monastir.
Si ambele sunt mici, se parcurg intr-o zi.
Din experienta ti-as recomanda Yasmine H. E 100% statiune turistica, relaxata, cocheta, perfecta pt odihna. La cativa kilometri (destul de ieftin cu taxiul sau 1-2h plimbare pe plaja) se afla Hammamet, frumos si bun de vizitat.
Deci YH + Hammamet reprezinta cam 2 zile de vizitare. Iti mai poti lua excursia optionala de 1 zi in capitala (include si Sidi Bou Said, Catargina si Bardo). Restul odihna si distractie intr-o zona destul de placuta. Astfel iti distribui concediu cam 40% pe cultura, vizitare si 60% relaxare, mare si plaja pe nisip fin intr-o statiune.
Daca vrei sa vizitezi mai mult de atat deja nu mai poti vorbi de statiune. Alegi Sousse si de acolo ai conexiuni cam peste tot. Insa e oras cu zona turistica, nu statiune.

Ca si recomandare, instaleaza-ti Google Earth (free de pe site-ul lor oficial) si "navigheaza" deasupra locatiilor ce te intereseaza. Vei vadea exact ce marime au, faci ce comparatii vrei si mai vezi si fotografii de la fata locului. Extrem de util. Personal, cand imi decid un concediu, 99% din decizie o iau in urma consultarii acestui forum si a GoogleEarth.

Edited by popescub, 04 January 2010 - 16:30.


#5133
sissysist

sissysist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.01.2010

 dannadima, on 24th November 2009, 15:42, said:

Salutare la toata lumea. Tocmai am terminat de citit cele 285 de pagini (0 sapt a durat) si tot nehotarata sunt. O sa radeti ...dar vreau la vara sa merg neaparat in Tunisia si nu ma pot hotari in ce statiune. Din ce am citit pe aici inteleg ca Port El Kantaoui si Yasmine Hammamet sunt cele mai cautate si frumoase statiuni.  Acuma problema mea este ca imi doresc sa merg intr-o statiune si frumoasa si mare. Totusi Sousse din ce am citit pe aici este un oras f mare al treilea in Tunisia), dar nu m-ar tenta totusi Sousse ci mai degraba Port El Kantaoui care am auzit ca este foarte frumos. Dar nici nu as vrea sa ajung in Pek si sa fie atat de mic incat intr-o zi sa il vad tot. Aceeasi situatiese prezinta si la Hammamet si Yasmine Hammamet. Va rog mult daca puteti sa ma lamuriti si sa imi spuneti in primul rand care statiune e mai mare :Port el Kantaoui sau Yasmine Hammamet? Si care din ele ofera mai multe posibilitati de distractie( eu si sotul meu suntem tineri). Acelasi lucru ma intereseaza si depsre Sousse si Hammamet. Care din ele e mai frumoasa ca de mare stiu ca e Sousse. Si nu in ultimul rand cam ce suprafata mentionati ca are Port El Kantaoui sau macar spuneti-mi va rog cu aproximatie cu ce oras din Romania la-ti cataloga ca marime ca sa pot sa imi fac o idee. Va multumes si sper ca nu v-am plictisit prea tare. Astept raspunsuri daca sunteti draguti. Pa.


Salut,

sincer iti spun ca am fost in port el k acum 2 ani. Orasul sousse este muuuult mai nasol pt ca: este galagios de localnici care conduc extrem de prost (chiar am avut accident cu autocarul de la aeroport spre hotel), este sincer destul de murdar, etc.  si (cel putin eu) cand am ajuns din orasul sousse in port el k parca am ajuns in paradis.

este pur si simplu supreb.

am fost cazati la hotel hannibal palace care este mirific: are toate conditiile inclusiv bar in piscina.

am plecat in 04 septembrie iar vremea a fost superba, intre 34 si 42 grade ziua la umbra. deci nu iti recomand sa mergi in full sezon ca e prea cald.

avantaje in port: aqua park nou (intrarea foarte ieftina) e chiar vis a vis cu hotelul hanibal, parc de distractii, parc de fantani arteziene, parc zoologic, zona in parc cu multe restaurante si terase etc

si inca ceva sa cauti sejur de la agentii partenere  best reisen. ei au preturi foarte bune si nu am auzit sa dea tapa...

iti pun si niste poze, daca vrei mai multe da mesaj personalizat.



 Ares7, on 30th November 2009, 14:51, said:

In vara 2009 am stat 2 saptamani in Hammamet si ti-l recomand calduros. Hammamet este STATIUNE-orasel spre deosebire de Sousse care este ORAS-statiune. Facand o comparatie (date de pe tripadvisor): in Hammemet (+YH) sunt 118 hoteluri in timp ce in Sousse sunt 42 + 34 in Pek = 76. Deci in zona Hammamet - Yasmine H vei gasi mai multe de facut. In plus YH este 100% turistica avand si un park de distractii, iar la cateva zeci (30-40) de km este si o gradina zoologica. Am fost intr-o excursie de o zi in Sousse si ne-am convins ca am facut alegerea potrivita cu Hammametul.
Probabil dupa criteriile tale mai potrivita ar fi totusi YH.


Sa sti ca in si in port el k (la 8 km de sousse) este parc de distractii, aqua park cu preturi foarte bune, zoo, parc cu tarabe, restaurante fantani arteziene. e superb. Dar ai dreptate ca orasul sousse este o dezamagire.

Attached Files



#5134
ciobsy

ciobsy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 25.01.2007
buna seara in primul rand
scriu aceste randuri celor care vor sa plece pe cont propriu k am vazut si asemenea persoane.
am fost si eu vara trecuta de pe 1 sept pana pe 10 sept in monastir pe cont propriu.
cea mai ieftina varianta
hotel pe booking am gasit in august
avion am sunat la tunisiana sa ne ia si pe noi in charetr am fost un cuplu mi-au cerut fff mult asa k  a trebuit sa gasesc modalitate de a ajunge in tunisia.
tunisair comapnia lor de stat am gasit-o ca fiind cea mai eiftina modalitate de a ajunge dar din istanbul sau roma am ales sitanbulul k la roma bilet de avion era scump sarea de 50 euro si am luat autocarul buc istanbul 300lei dus intors iar din istanbul avionul panan tunis capiatala tunisiei total am dus 600 autoacr 120 viza turcia asta in lei si 320 euro avion tunis istambul si retur plus hotelul am dat 310 euro parca all inclusiv total pana acum 800 euro 2 pers.
la tunisiana era 540 euro acelasi hotel sejurul
la banii astia am mai dat 60 euro transport dus intors aeroport hotel  aici e poveste lunga cum am ajuns

deci daca vreti sa pelctai pe cont propriu va decsurcati.

#5135
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007

 ciobsy, on 20th January 2010, 21:49, said:

la banii astia am mai dat 60 euro transport dus intors aeroport hotel  aici e poveste lunga cum am ajuns

deci daca vreti sa pelctai pe cont propriu va decsurcati.
   Pana la urma nu ai obtinut o reducere consistenta si mai mergi si cu autocarul. Asta pentru ca Tunisia nu servita de low costuri si transportul pana acolo e ingreunat. Nu inteleg de ce nu se baga low costurile pe Tunisia si Egipt, cred ca ar avea multi pasageri. Si ar da faliment multe agentii....

#5136
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 Hey23, on 20th January 2010, 22:58, said:

Pana la urma nu ai obtinut o reducere consistenta si mai mergi si cu autocarul. Asta pentru ca Tunisia nu servita de low costuri si transportul pana acolo e ingreunat. Nu inteleg de ce nu se baga low costurile pe Tunisia si Egipt, cred ca ar avea multi pasageri. Si ar da faliment multe agentii....
Tunisia nu si-a deschis inca spatiul aerian pentru low cost-uri. Egiptul a decis sa-l deschida, dar treptat. Easyjet a inceput sa opereze la Sharm, dar marea schimbare va fi probabil dupa deschiderea lui Air Arabia Egypt in urmatoarele cateva luni. Tunisia inca nu a anuntat ca isi va deschide spatiul aerian.

#5137
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
VA ROG de acum sa deschideti discutii SEPARATE pentru orice problema, intrebare etc referitoare la Tunisia. Aceste thread-uri de sute de pagini nu ajuta cu nimic comunitatea si informatiile se pierd in multitudinea de pagini...

Va multumesc!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate