Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Green Future SINAIA (achizitie, impresii, pareri, proprietari)

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ConstantinRO

ConstantinRO

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.03.2023
Satutare!

Deschid acest topic despre un proiect imobiliar aflat aproape de finalizare situat in Sinaia, Str.Walter Mărăcineanu, Nr.20 (in zona Platoul Izvor - nu este central) foarte aproape ce Calea Moroieni. Proectul este denumit Green Future (SINAIA).

Potrivit proiectului, noul imobil (2 blocuri) va dispune de o piscină interioară cu dimensiuni de 10m*15 m, cu apă încălzită la 28 grade pe tot parcurul anului precum și zone dedicate de dus, saună și jacuzzi. Va fi si o sala de fitness situată în imediată vecinătate a piscinei, dispune de un spațiu de 150 mp si 165 mp dedicați zonei de Coffee Shop (cafenea), de unde se poate accesa facil zona de "SPA".

Complexul mai are un corp de 2 blocuri (Belleview Sinaia) finalizate prin 2009-2010 (cred) dupa ceva dificultati ale dezvoltatorului de la acel moment (Ozer Construction).

#2
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,321
  • Înscris: 24.02.2017

 ConstantinRO, on 02 martie 2023 - 10:56, said:

va dispune de o piscină interioară cu dimensiuni de 10m*15 m, cu apă încălzită la 28 grade pe tot parcurul anului


Deci pe tot parcursul anului atat apa aia cat si restul cheltuielilor vor fi impartite la toti proprietarii :)   Succes !

#3
ConstantinRO

ConstantinRO

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.03.2023

 Bogotta, on 02 martie 2023 - 13:20, said:



Deci pe tot parcursul anului atat apa aia cat si restul cheltuielilor vor fi impartite la toti proprietarii Posted Image   Succes !

Nu s-a stabilit inca exact ce si cum. Cheltuielile aferente impartite la 344 de apartamente pe mine nu m-ar ingrijora. Mai degraba o "suprapopulare" a respectivei facilitati... :)  Inteleg ca va fi deschisa si accesului din afara si ca rezidentii ar putea avea acces in baza unui abonament motiv pentru care inclin sa cred ca nu vor fi cheltuieli pe asociatia de proprietari.

#4
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
doar n-o sa plateasca primaria apa calda....ozer construction n-o fi firma turceasca?

#5
ConstantinRO

ConstantinRO

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.03.2023

 raducut123, on 02 martie 2023 - 16:28, said:

doar n-o sa plateasca primaria apa calda....ozer construction n-o fi firma turceasca?

Fuse, fuse si se duse.
https://www.zf.ro/co...in-tara-5145874

Dezvoltatorul actual este firma romaneasca. Grupul mai are proiecte imobiliare finalizate sau/si in derulare in Mogosoaia si Snagov.
Primaria Sinaia a fost in asociere cu Ozer (a pus la dispozitie terenul) si a primit un numar de apartamente in primele 2 blocuri.

#6
GreatLeader

GreatLeader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.09.2022
Din ce observ pe google este vorba despre cateva blocuri construite pe o straduta.
https://www.google.c...6s/g/11lgnx3m04
In Sinaia se fac bani calumea cu vilele de inchiriat, este printre putinele orase orase din tara in care merge turismul si vara si iarna.

Am urmarit piata imobiliara din zona si din pacate cred ca in cativa ani o sa fie de evitat, se construieste prea mult.
Eu nici nu stiu cum au primit autorizatie pentru blocuri turn in zona aia.

#7
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Am boletin de Sinaia ;)

1. Sinaia este 50% la vanzare, case vechi, fara fundatie, cu igrasie.
2. Sinaia este moarta 50% din an, dar are varfuri in care nu poti respira.
3. Zona aia este "muncitoareasca", blocul ala e ff ingramadit si e in constructie de mult timp.
4. Orice piscina are costuri f mari de mentenanta si de tinut 28C, adica cineva trebuie sa plateasca ;)

#8
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,321
  • Înscris: 24.02.2017
Courage, si daca tot esti din Sinaia poate le impartasesti colegilor de forum ce primar vestit de corupt aveti, in special unde isi face nenea casa, in spatele Hotelului Palace (care este monument istoric) si cu drum de acces catre vila platita din banii primariei.  Te doare mintea . Si va mai mirati ca a dat autorizatii pentru blocuri turn. Pai o fi fost in vacanta la Navodari si a vazut ce s-a construit acolo. S-a gandit probabil ca nici el nu e mai prost si poate sa se imbogateasca rapid.

#9
GreatLeader

GreatLeader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.09.2022
Cred ca ar trebui un regulament sa-i oblige sa faca constructiile noi sa para rustice.
De exemplu tin minte ca mergem asa la pas prin Sinaia si am observat ditamai hotelul care sa zic ca avea la subsol un fel de apa curgatoare.
Si era parasit, abandonat.
Si daca mergeti mai in fata si la dreapta, nu cred ca zic gresit, se lasa un cartier de case mai linistit. Si tot asa case de vanzare dar o zona mai asezata, fata de turnurile din centru.

Nu prea mai sunt zone placute, linistite, am fost pe la Moeciu, frumos, peisajul ala de te face sa tragi masina pe dreapta sa bei un pahar de suc si sa te uiti in zare.
Apoi observi ca s-au apucat de construit vile fix unde era peisajul ala natural.

#10
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,321
  • Înscris: 24.02.2017

 GreatLeader, on 04 martie 2023 - 18:10, said:

am fost pe la Moeciu, frumos, peisajul ala de te face sa tragi masina pe dreapta


Corect ce spui. E frumos din masina. Poate ca ai observat ca nu exista trotuare aproape nicaieri. Nu te poti plimba la pas asa cum o faci prin Sinaia, Predeal, Brasov ... etc.

Plaiul Foii la fel....  peisaje de vis dar fara posibilitatea sa mergi pe jos decat pe mijlocul drumului. Penibil.....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate