Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cazare aproape de Dubrovnik

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Ma intereseaza sa vizitez Dubrovnik in principal insa presupun ca nu ma pot incadra financiar pentru o cazare in oras dupa termenii mei asa incat sunt dispus sa gasesc cazare si in afara orasului adica in orase din apropiere de unde sa vin cu masina in Dubrovnik vreo 2 zile la rand. Totodata stand 7 zile, in celelalte as vrea sa vizitez alte zone frumoase alre Croatiei in partea de sud deci ideal sa mai am ce vedea prin zona.

Criteriile sunt:
- sa fie hotel (nu pensiune)
- breakfast & dinner (bufet suedez, adica mananci cat poti cat vrei pana crapi)
- minim nota 8 pe bookings (ca daca tot dau un ban sa merite)
- 2 adulti si 2 copii (10 si 12)
- parcare neaparat
- ideal sa fie pe plaja desi nu e mandatory, e un nice to have
- suma maxima 10.000 lei
- 18-25 iulie 2023

#2
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,643
  • Înscris: 28.11.2001
Nu vreau să te încurc, dar ia în considerare că Bosnia e aproape și au prețurile mult mai mici. Adică cazare în Bosnia, de mâncat pe cât posibil tot in Bosnia, iar vizitatul în Croația.

Edited by badmania98, 28 February 2023 - 22:23.


#3
Denky2

Denky2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 16.08.2022
La 2000 euro hotel in Dubrovnik (si in multe alte locuri din Croatia) este absolut exclus si la 2 pers, daramite 2+2.

Edited by Denky2, 28 February 2023 - 22:36.


#4
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,113
  • Înscris: 03.07.2008
Nu a zis in  Dubrovnik ci

Quote

Cazare aproape de Dubrovnik


#5
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Booking ce zice? Vezi ca acolo ai si "vizualizare pe harta".

#6
EzPzTy

EzPzTy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 18.04.2019
Eu nu as sta mai mult de cateva ore in Dubrovnik, e un mare tourist trap. Super aglomerat, scump. Anul trecut am traversat Croatia timp de 2 saptamani si Dubrovnik-ul mi s-a parut de departe cea mai nasoala experienta. Daca mergi cu masina e si pacat sa stai atata timp intr-un singur loc, Croatia are atatea de oferit..

Edited by EzPzTy, 01 March 2023 - 01:35.


#7
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
Partea din mijlocul concediului meu din iunie:
.....
4. cazare 3 zile Budva.(Muntenegru)
5. vizitat câteva ore Dubrovnik (în tranzit de la Budva la Neum).
6. cazare 4 zile Neum (Bosnia)
....

Edited by agp626, 01 March 2023 - 06:47.


#8
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

View Postbadmania98, on 28 februarie 2023 - 22:22, said:

Nu vreau să te încurc, dar ia în considerare că Bosnia e aproape și au prețurile mult mai mici. Adică cazare în Bosnia, de mâncat pe cât posibil tot in Bosnia, iar vizitatul în Croația.

Daca nu e complicat sa tot facem context switch, gen cu stat la vama platit taxe si rahaturi pierdut timp, e ok, nu am nici o problema cu asta. Desi din ce am vazut eu pe net mai degraba mai la sud in muntenegru parca par mai accesibile preturile. In bosnia mi-au parut mari. Daca ai vreo recomandare...spit it

View Postgiuliani, on 28 februarie 2023 - 23:05, said:

Booking ce zice? Vezi ca acolo ai si "vizualizare pe harta".

buking zice ca nu gasesti nicaieri in croatia la pretul asta ceea ce e cam dubios, imi pare ca nu au deblocate mai degraba cazarile ca toate par ocupate..nu stiu..deasta cer ajutor

View PostDenky2, on 28 februarie 2023 - 22:36, said:

La 2000 euro hotel in Dubrovnik (si in multe alte locuri din Croatia) este absolut exclus si la 2 pers, daramite 2+2.

dupa cum am zis, nu in dubrovnik caut, ci undeva in apropiere

View PostEzPzTy, on 01 martie 2023 - 01:34, said:

Eu nu as sta mai mult de cateva ore in Dubrovnik, e un mare tourist trap. Super aglomerat, scump. Anul trecut am traversat Croatia timp de 2 saptamani si Dubrovnik-ul mi s-a parut de departe cea mai nasoala experienta. Daca mergi cu masina e si pacat sa stai atata timp intr-un singur loc, Croatia are atatea de oferit..

De acord, asta si intentionam sa facem. dar ideea e in felul urmator, nu vreau sa fiu efectiv toata ziua numa pe masina pe drumuri, vreau sa am si timp de relaxare, sa ies din hotel si sa sar in mare. dar da, 5 zile din 5 mi-ar conveni sa vizitez alte locuri dar pe timpul zilei, seara sa ma intorc la hotel pentru ca nu as avea chef ca efectiv la fiecare 3 zile sa iau toate bagajele si sa ma mut la alt hotel, nu vreau sa ma intorc din concediu mai obosit decat m am dus. plus ca drumul e lung, cand ajung acolo vreau sa ma stabilesc. anul trecut m am cazat in apropiere krk asa ca am vizitat istria krk island plus parte din tarmul de langa krk si a fost ok, nu au fost deplasari foarte mari, 2 zile pe insula, 2 zile in peninsula istria si restul pe continent, 2 efectiv la hotel, plaja.

Dubrovnik am inteles ca e top, cine merge in croatia si nu merge in dubrovnik ? eu teoretic aveam pe lista zadar splitt sau dubrovnik. am ales sa mergem langa dubrovnik, dar am vrea sa ne deplasam in jur sa mai vizitam locuri, ce zone ar mai fi de vazut ?

View Postagp626, on 01 martie 2023 - 06:46, said:

Partea din mijlocul concediului meu din iunie:
.....
4. cazare 3 zile Budva.(Muntenegru)
5. vizitat câteva ore Dubrovnik (în tranzit de la Budva la Neum).
6. cazare 4 zile Neum (Bosnia)
....

Salut, pare interesant de zici, nu ai vrea sa lasti tot planul tau de vacanta aici sa il studiez ? Sau pe privat daca nu vrei sa il sheruiesti cu toata lumea. Sa inteleg ca tu mergi din sud spre nord ? Practic planuiesti sa vezi toata croatia ? Sau doar oanumita regiune ? Nici in Budva nu gasesc mai ieftin neaparat. Neum nici atat. M-as inspira din planul tau. Mentionez ca anul trecut am fost in nord, acum as vedea partea de sud, poate as imparti cel mult 5 si 5 zile, trebuie sa vad. Poate sa merg din sud spre nord si la intoarcere sa ma intorc prin ungaria dupa ce imi aloc o zi si la Plitvice ? Nu stiu cum sa fac. Ideea e ca nu as sacrifica nici cazarea pentru doar vizite. As vrea sa am un hotel la care sa pot sa mananc seara linistit si dimineata. Peste zie ok ca ne luam din oras daca tot vizitam

Ar mai fi inconvenientul ca despre Muntenegru si Bosnia nu cunosc nimic. Nu situ ce limba vorbesc, ce moneda folosesc, ce religie au, daca sunt tari sigure, daca sunt reguli speciale pe care ar trebui sa le urmam in tarile lor, daca se poate plati cu revolut, etc.

#9
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Vezi ca si parcarea masinii in Dubrovnik costa destul de mult, de exemplu parcarea aceasta: https://parkingdubrovnik.com/#price care este la ceva distanta de Old Town. In plus am impresia ca in perioada in care mergi tu ai nevoie de rezervare la parcare, altfel risti sa nu mai gasesti loc, chiar cu pretul acela mare.

Cat despre cazare, noi am stat anul trecut la inceput de iulie intr-un apartament cu 2 dormitoare rezervat pe AirBNB care avea si loc de parcare inclus si a fost foarte ok. Apartamentul era in cartierul Babin Kuk din Dubrovnik. In oras am circulat cu Uber si cu autobusul.

Totusi cum ziceau si altii mai sus, nu recomand vizitarea Dubrovnik-ului in full sezon de vara. Pe langa ca este aglomerat este si foarte cald. Cand am fost noi, la ora 8 dimineata erau deja 33 de grade. Toate acele ziduri de piatra se incalzesc foarte tare in timpul zilei si noaptea continua sa emane caldura si nu se racoreste noaptea.

Edited by laurcj, 01 March 2023 - 11:17.


#10
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,749
  • Înscris: 12.09.2015
Asa cum ziceau si colegii,daca nu este departe Bosnia de locatia ta,acolo ai iesi mai bine din punct de vedere financiar.Si cauta cazare pe direct boking,preturile sunt mult mai bune.In Bosnia ai grija cu depasirea vitezei,sunt deosebiti de severi cu incalcarile legilor de circulatie.

#11
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Am senzatia ca nu ai mai fost in Croatia si prin urmare consider utile urmatoarele:

- Croatia desi e o tara balcanica nu este ieftina, preturile sunt aliniate la vest
- in general dar in special in zona Dubrovnik nu sunt multe plaje asadar gasirea unui hotel pe plaja e greu spre imposibil
- Croatia face un turism bazat pe unitati mici de cazare, hotelurile mari sunt mai degraba exceptia si ele rar se afla me malul marii ca s anu mai zic de plaja
Confirm ce s-a spus mai sus, Dubrovnik merita 1 zi.

Succes la planificare si cautari.

#12
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

View Postlaurcj, on 01 martie 2023 - 11:06, said:

Vezi ca si parcarea masinii in Dubrovnik costa destul de mult, de exemplu parcarea aceasta: https://parkingdubrovnik.com/#price care este la ceva distanta de Old Town. In plus am impresia ca in perioada in care mergi tu ai nevoie de rezervare la parcare, altfel risti sa nu mai gasesti loc, chiar cu pretul acela mare.

Cat despre cazare, noi am stat anul trecut la inceput de iulie intr-un apartament cu 2 dormitoare rezervat pe AirBNB care avea si loc de parcare inclus si a fost foarte ok. Apartamentul era in cartierul Babin Kuk din Dubrovnik. In oras am circulat cu Uber si cu autobusul.

Totusi cum ziceau si altii mai sus, nu recomand vizitarea Dubrovnik-ului in full sezon de vara. Pe langa ca este aglomerat este si foarte cald. Cand am fost noi, la ora 8 dimineata erau deja 33 de grade. Toate acele ziduri de piatra se incalzesc foarte tare in timpul zilei si noaptea continua sa emane caldura si nu se racoreste noaptea.

Ideea e ca nu as merge pana in croatia in extrasezon ca sa vizitez doar dubrovnik. Adica ideeea de concediu e sa mergi sa te simti bine. Daca as vrea sa vizitez dubrovnik cand nu e aglomerat as putea merge iarna cand nu e nimeni nu? Dar odihna pe care ti o da un concediu e data printre altele tocmai de faptul ca sunt turisti, ca e viata ca e miscare, ca auzi multe limbi vorbite in jurul tau, cand vezi ca si altii se bucura de oras ca si tine, cand vezi bucuria de pe fetele altora. Sa merg in extrasezon doar de dragul de a avea loc de parcare as vedea-o ca si cum ai merge acum la mamaia, pustiu gol murdar totul inchis si nici un pic de viata in statiune. Anul trecut am fost in august dar apa mi s-a parut rece, probabil din cauza ca a fost in a 3 sapt din august, acum am zis sa merg in iulie ca poate e mijhloc de sezon si e mai cald. Daca dubrovnikul e atat de plin insaemna ca are ce arata turistilor nu ?

Iar cu parcarile cum e ? Adica chiar nu ai nici un loc pe unde poti sa iti abandonezi masina fara sa ai probleme si fara sa platesti taxe ? Daca ma cazez 5 zilei n muntenegru si 5 in bosnia, ce variante as avea sa ajung si prin dubrovnik sa vizitez ?

Zadar/Split merita ? Comparativ cu dubrovnik cum sunt ? Daca stiti ceva articole faine scrise pe tema asta hit me.

#13
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Pe litoralul croat sunt putine hoteluri, majoritatea oamenilor se cazeaza la apartamente private din mici vile construite special pentru inchiriere.

Daca totusi vrei hotel de ce nu incerci si la agentia la care ai gasit anul trecut?

#14
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

View Postatupi, on 01 martie 2023 - 11:36, said:

Am senzatia ca nu ai mai fost in Croatia si prin urmare consider utile urmatoarele:

- Croatia desi e o tara balcanica nu este ieftina, preturile sunt aliniate la vest
- in general dar in special in zona Dubrovnik nu sunt multe plaje asadar gasirea unui hotel pe plaja e greu spre imposibil
- Croatia face un turism bazat pe unitati mici de cazare, hotelurile mari sunt mai degraba exceptia si ele rar se afla me malul marii ca s anu mai zic de plaja
Confirm ce s-a spus mai sus, Dubrovnik merita 1 zi.

Succes la planificare si cautari.

DAca zici ca ai senzatia ca nu am mai vizitat croatia inseamna ca nu ai citit nici postul principal dar nici urmatoarele unde am mentionat clar ca am mai fost. Am fost in zona de nord, acum vreau in zona de sud.

Incerc sa planific. In muntenegru am gasit hotel mare fain Splendid Conference & Spa Resort gen preturi mai ok ca in croatia, pare lux, ideea e ca as vrea sa ma invart in zona dubrovnik. Pare o idee buna sa stau in muntenegru dupa care sa merg spre bosnia si sa vizitez si dubrovnik, dar ce alte obiective in zona asta mai merita vizitate ? Propuneri de traseu ?

#15
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
alex - ai grija ca in Croatia e cu EUR , e bine de stiut inainte
iar ref la :
7) Daca plec cu masina trebe sa o duc la o verificare inainte sau ceva ?
Revin cu alte intrebari

DA , e bine sa mergi cu masina la verificat , inainte

#16
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008

View Postalexandersch, on 01 martie 2023 - 11:37, said:

Ideea e ca nu as merge pana in croatia in extrasezon ca sa vizitez doar dubrovnik. Adica ideeea de concediu e sa mergi sa te simti bine. Daca as vrea sa vizitez dubrovnik cand nu e aglomerat as putea merge iarna cand nu e nimeni nu? Dar odihna pe care ti o da un concediu e data printre altele tocmai de faptul ca sunt turisti, ca e viata ca e miscare, ca auzi multe limbi vorbite in jurul tau, cand vezi ca si altii se bucura de oras ca si tine, cand vezi bucuria de pe fetele altora. Sa merg in extrasezon doar de dragul de a avea loc de parcare as vedea-o ca si cum ai merge acum la mamaia, pustiu gol murdar totul inchis si nici un pic de viata in statiune. Anul trecut am fost in august dar apa mi s-a parut rece, probabil din cauza ca a fost in a 3 sapt din august, acum am zis sa merg in iulie ca poate e mijhloc de sezon si e mai cald. Daca dubrovnikul e atat de plin insaemna ca are ce arata turistilor nu ?

Iar cu parcarile cum e ? Adica chiar nu ai nici un loc pe unde poti sa iti abandonezi masina fara sa ai probleme si fara sa platesti taxe ? Daca ma cazez 5 zilei n muntenegru si 5 in bosnia, ce variante as avea sa ajung si prin dubrovnik sa vizitez ?

Zadar/Split merita ? Comparativ cu dubrovnik cum sunt ? Daca stiti ceva articole faine scrise pe tema asta hit me.

Parerea mea e ca nu te poti bucura cu adevarat de oras cand afara sunt 35 - 40 de grade. Noi am vizitat zidurile orasului dimineata la ora 8 cand s-au deschis si tot am fost cu tricoul ud la final. Nici aerul nu circula in orasul vechi din cauza cladirilor foarte apropiate. Seara la ora 10 inca transpiri abundent. Nu trebuie sa mergi iarna la Dubrovnik cand e pustiu ci primavara sau toamna, cand temperaturile sunt mai domoale. Cine viziteaza Dubrovnik-ul nu o face pentru plaja in primul rand ci pentru orasul vechi. Sunt plaje mult mai frumoase in alte zone din Croatia. Cu siguranta o sa gasesti turisti si primavara si toamna.

In rest Dubrovnik-ul este foarte scump si comparativ cu alte zone din Croatia, inclusiv vizitarea zidurilor cetatii sau urcarea pe muntele Srd costa foarte mult. Vezi post-ul meu de pe topicu dedicat Dubrovnik-ului. Totusi merita vazut, dar daca as mai merge odata cu siguranta nu m-as duce vara in iulie sau august.

In Zadar am stat doar o noapte in trecere, dar nu mi s-a parut a fi foarte fain, in afara de zona cu Sea Organ. Pentru plaja mie cel mai mult mi-a placut zona zona numita Makarska Riviera care cuprinde statiunile Brela, Makarska, Baska Voda. De acolo esti la 40 - 50 km de Split, si il poti vizita si pe acesta intr-o dupa masa.

Edited by laurcj, 01 March 2023 - 12:07.


#17
EzPzTy

EzPzTy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 18.04.2019

View Postlaurcj, on 01 martie 2023 - 12:05, said:

Pentru plaja mie cel mai mult mi-a placut zona zona numita Makarska Riviera care cuprinde statiunile Brela, Makarska, Baska Voda. De acolo esti la 40 - 50 km de Split, si il poti vizita si pe acesta intr-o dupa masa.

This! Si mie mi-a placut foarte mult zona aia.

Parcare moca nicio sansa! Si aia cu 2 euro pe ora e la mama dracu. Mai mergi 30 minute lejer pana in Old Town. Iar daca vrei mai aproape sa nu te mire ca e si 10 euro ora.

#18
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008

View Postalexandersch, on 01 martie 2023 - 11:37, said:

Anul trecut am fost in august dar apa mi s-a parut rece, probabil din cauza ca a fost in a 3 sapt din august, acum am zis sa merg in iulie ca poate e mijhloc de sezon si e mai cald.

Apa marii a fost cam rece in Croatia, in orice luna de vara, cel putin in zonele in care am fost eu: Rovinj, Makarska, Omis, Brela, Dubrovnik. As zice ca poate e chiar mai rece decat pe litorarul nostru.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate