Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

De la Vodafone la Digi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 07.04.2021
Am niste intrebari pentru cine a trecut de la Vodafone la digi:

1. Este mai bine la Digi?
2. Daca stai la sat si pica netul la Digi prin cablu, mai ai net pe mobil sau pica si acela?
3. Abonamentele sunt reale,adica daca scrie pe oferta ca ab e 15 lei pe luna chiar e 15 lei pe luna? Sau cand vine factura e triplu ca la vodafone.
4. Vinde si Digi numarul tau la altii asa cum face vodafone? Cand intri pe *100 te intreaba  de fiecare data daca vrei sa te spameze ca si vodafone? Si daca din greseala trimiti "1" ti se activeaza spam pe toata linia si apoi trebuie sa le dezactivezi pe rand din vreo 20 de meniuri?
5. Se poate porta nr. pe cartela la digi sau numai pe ab?

Edited by krtyna, 28 February 2023 - 18:12.


#2
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 09.08.2006

 krtyna, on 28 februarie 2023 - 18:11, said:

Am niste intrebari pentru cine a trecut de la Vodafone la digi:

1. Este mai bine la Digi?
2. Daca stai la sat si pica netul la Digi prin cablu, mai ai net pe mobil sau pica si acela?
3. Abonamentele sunt reale,adica daca scrie pe oferta ca ab e 15 lei pe luna chiar e 15 lei pe luna? Sau cand vine factura e triplu ca la vodafone.
4. Vinde si Digi numarul tau la altii asa cum face vodafone? Cand intri pe *100 te intreaba  de fiecare data daca vrei sa te spameze ca si vodafone? Si daca din greseala trimiti "1" ti se activeaza spam pe toata linia si apoi trebuie sa le dezactivezi pe rand din vreo 20 de meniuri?
5. Se poate porta nr. pe cartela la digi sau numai pe ab?
1.Da
2.Nu stiu
3.Da
4.Nu stiu
5.Eu am portat numarul de la cartela vodafone.
Recomand digi, 2 euro pe luna telefonia.
Bafta

#3
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
1. Da sau nu, depinde de criterii. Ieftin = DA, Calitate = da sau nu, depinde de criterii.
2. Da sau nu, depinde de situatie. Adica este o pana de curent generalizata - probabil cade si mobilul. Este afectat doar cablul - probabil mobilul merge.
3. Da, la mine au fost mereu exact aceleasi sume. Cum adica la vodafone una scrie, alta platesti?! Exemple?
4. Din nou, cine vinde ce unde? Nu stiu ce este *100, probabil vodafone? Eu intotdeauna am vorbit cu un operator uman, indiferent de firma unde am sunat.
5. Da. Jos aici Modalitati..... https://www.digi.ro/...-mobila/portare

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Digi au *111#, dar nici macar nu au in meniu optiuni de acord marketing comercial.
Exista ceva in acest sens in contul online.

Unde spameaza ei e cu factura electronica, o activezi intr-un click, dar sa treci la factura pe hartie trebuie sa suni la ei.

Suma de plata e aceeasi, astia nu prea au oferte si reduceri mai mult sau mai putin fictive cum fac ceilalti operatori.

#5
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
Salutare. Eu am avut Vodafone si acum sunt la DiGi. O sa iti raspund la fiecare intrebare asa cum au facut-o si colegii.

1. DA. Pentru mine este mult mai bine la DiGi, am semnal mai bun dar chestia asta depinde mult si de locatia in care te afli. Daca ai posibilitatea, incearca sa verifici inainte semnalul cu o cartela prepay.
2. DA, pe mobil o sa ai net in continuare.
3. DA, Abonamentele sunt reale, platesti cat scrie in oferta.
4. Nu stiu despre ce vorbesti, nu sunt in tema cu acest subiect dar iti pot spune ca poti intra imediat in legatura cu un operator, nu trebuie sa parcurgi 20 de meniuri sau sa apesi pe 100 de taste.
5. DA, poti porta la DiGi si o cartela care este la Vodafone.

#6
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Greu de zis, eu am trecut pe la toți operatorii și încă am relație cu toți, mai puțin cu Telekom care a devenit cam irelevant pe piață.
Pot spune că la capitolul RC Vodafone sunt praf, este foarte greu de relaționat cu ei din punct de vedere al clientului. Digi stă mai bine în schimb rețeaua e mai modestă, spre exemplu mia mi-au răspuns repede la telefon însă nu prea s-a rezolvat mare lucru, ei sugerând că problema e de la înălțimea antenei și așteaptă aprobarea pentru o nouă antenă. Pe de altă parte serviciile nu funcționau nici la 2-300 de m de antenă cu semnal ful deci nici un pilon de 100 de metri nu ar fi rezolvat problema mea..
Deci succesul tău în ceea ce privește serviciile mobile depinde mult de zona în care te alfli, de ziua săptămânii și nu în ultimul rând de baftă.

Edited by benis, 28 February 2023 - 19:11.


#7
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007

 krtyna, on 28 februarie 2023 - 18:11, said:

Am niste intrebari pentru cine a trecut de la Vodafone la digi:2. Daca stai la sat si pica netul la Digi prin cablu, mai ai net pe mobil sau pica si acela?
sunt tehnologi separate, nu se influenteaza una pe alta

in cazul unei pene de curent generale, cablu pica iar la mobil (au acumulatori, posibil si generatoare de curent) poti da telefon, dar netu este limitat la viteze mici (prioritare sunt comunicatiile, nu statul pe facebook si tik-tok)

Edited by STARTREK1, 28 February 2023 - 19:38.


#8
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
Am trecut eu de la Vodafone la DIGI , deci vorbesc pe pielea mea , nu din povesti : nu vrei sa stii cum sta Digi la acoperire ... stai in banca ta cu Vodafone . Sa nu zici ca nu ai fost avertizat . Eu am luat-o ... .

#9
jully1994

jully1994

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 27.02.2012
1. Da.
2. Nu știu, dar nu cred că au antenele 4G pe aceeași conexiune cu fibra optică pentru FTTH.
3. Da, eu plătesc pentru 3 abonament Optim Nelimitat câte 17-18RON fiecare, în funcție de cursul €.
4. Nu, cel puțin eu nu am avut problema asta niciodată.
5. Da, dar e mai avantajos abonamentul la Digi.

#10
n1k3z0r

n1k3z0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 27.06.2009
Salut,

Sa raspund si eu ca am digi si stau undeva la ~20km de Bucuresti
1. Este mai bine la Digi?
M-am portat de la Vodafone, unde plateam de 4 ori mai mult pentru aceleasi servicii
2. Daca stai la sat si pica netul la Digi prin cablu, mai ai net pe mobil sau pica si acela?
Da, au fost putine cazuri in care a cazut internetul fix dar atunci si pe telefon era mort internetul chiar daca imi aparea ca am 4g iar pe telefon nu puteai sa vorbesti ca se intrerupea .(dar am patit asta de 2 ori maxim)
3. Abonamentele sunt reale,adica daca scrie pe oferta ca ab e 15 lei pe luna chiar e 15 lei pe luna? Sau cand vine factura e triplu ca la vodafone.
Daca nu trimiti SMS-uri in afara retelei (alea costa) nu platesti mai mult decat ai abonamentul.
4. Vinde si Digi numarul tau la altii asa cum face vodafone? Cand intri pe *100 te intreaba  de fiecare data daca vrei sa te spameze ca si vodafone? Si daca din greseala trimiti "1" ti se activeaza spam pe toata linia si apoi trebuie sa le dezactivezi pe rand din vreo 20 de meniuri?
Nu stiu
5. Se poate porta nr. pe cartela la digi sau numai pe ab?
Nu prea gasesti prepay la digi, oricum la cat de ieftine sunt abonamentele nu se preteaza sa nu te portezi pe unul.

#11
Eusebyu23

Eusebyu23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 24.05.2020
1. Este mai bine la Digi?
In cazul meu da,este o acoperire mult mai mare in zona in care ma aflu la Digi spre deosebire de Vodafone. Calitatea serviciilor este la fel ca si la Vodafone,dar banuiesc ca difera si de zona.
2. Daca stai la sat si pica netul la Digi prin cablu, mai ai net pe mobil sau pica si acela?
Sunt doua lucruri diferite.Pentru internetul fix a picat o singura data si sa rezolvat in cam o ora, si sa mai rupt o data firul de FO care vine catre locuinta dar sambata dimineata a venit echipa de interventii sa schimbe fibra. Netul pe mobil a picat o singura data eram in perimetrul unui oras din Iasi acum un an si o data cu curentul a picat si reteaua Digi Mobil cam o ora timp in care nu am avut deloc semnal,dar sa intamplat doar o singura data.
3. Abonamentele sunt reale,adica daca scrie pe oferta ca ab e 15 lei pe luna chiar e 15 lei pe luna? Sau cand vine factura e triplu ca la vodafone.
Depinde poti prinde oferta cum am prins eu cu jumatate de pret primul an si al doilea an pretul intreg,dar iti este mentionat de la inceput acest lucru.
4. Vinde si Digi numarul tau la altii asa cum face vodafone? Cand intri pe *100 te intreaba  de fiecare data daca vrei sa te spameze ca si vodafone? Si daca din greseala trimiti "1" ti se activeaza spam pe toata linia si apoi trebuie sa le dezactivezi pe rand din vreo 20 de meniuri?
La Digi nu am intalnit asta.
5. Se poate porta nr. pe cartela la digi sau numai pe ab?
Eu am trecut de la PrePay Vodafone la abonament digi totul online a fost.

#12
gigabiter

gigabiter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 18.11.2018

 sarbulb, on 28 februarie 2023 - 20:03, said:

Am trecut eu de la Vodafone la DIGI , deci vorbesc pe pielea mea , nu din povesti : nu vrei sa stii cum sta Digi la acoperire ... stai in banca ta cu Vodafone . Sa nu zici ca nu ai fost avertizat . Eu am luat-o ... .
in ce localitate/localitati ai avut probleme cu acoperirea?

#13
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
O localitate din jud ILFOV , langa Bucuresti , gard-in-gard cu sector X Bucuresti . Practic , la cativa pasi de sector X din Buc .
Mai exact : CHIJANA ROSU

Edited by sarbulb, 28 February 2023 - 20:52.


#14
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 25.12.2016
Nici macar in Bucuresti n-au semnal bun peste tot. La mine in zona este OK, dar vorbesc des cu cineva care sta in zona Tei, si are semnal slab (4G, volte). A facut sesizari, i-au zis ca au reglat antena si nu stiu ce... degeaba. Dupa cateva minute, se aude "infundat".

#15
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

 benis, on 28 februarie 2023 - 19:10, said:

mai puțin cu Telekom care a devenit cam irelevant pe piață.
...de ce irelevant??? Eu am si sunt f multumit! Am oferta beton pentru minute non-UE (cand merg in concediu prin Serbia, etc) si nu imi poate oferi nimeni ceva mai bun.

Cel mai bun operator = ala de care esti multumit! Sincer calitatea retelei este aproximativ similara; depinde de zona unde stai si care operator are semnalul cel mai ok.

NU exista operator care sa faca "manarii", ci doar agenti (la toti operatorii) care mai dau tepe la clienti. Unii clienti "si-o merita" pentru ca viseaza la iPhoane gratis la abonament de 10 euro si apoi se trezec ca au semnat "ca primarii" si au alte abonamente.

#16
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.08.2006
dai un euro sau 2 in plus dar ai semnal cum trebuie la VDF sau ORA. m-am lecuit cu Digi.

#17
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,290
  • Înscris: 12.08.2006

 meanman, on 28 februarie 2023 - 22:17, said:

dai un euro sau 2 in plus dar ai semnal cum trebuie la VDF sau ORA. m-am lecuit cu Digi.

Hehe...
Eu am dat 14 in plus cand am trecut de la Digi la Orange si nu m-a dat pe spate.
Saptamana trecuta prin Saticul de Sus tot Digi era baza :(

#18
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,145
  • Înscris: 07.04.2017
Ia intai o cartela prepaid  de la ei, sa vezi daca esti multumit.  Merge sa pastrezi  nr, chiar  daca nu aveai abonament  la Vodafone.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate