Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Greutate suportata de un planseu balcon

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Lupuauriu

Lupuauriu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.09.2020
Bună ziua, as dori sa inchid un balcon la etaj 3 din 4, neacoperit de 5x1.5m (lungime x lățime). Ma gândesc la structura metalica cu panou sandwich si inchidere cu geamuri securizate de 10mm. Estimez eu o greutate de 500kg.In partea de jos a balconului este din bca. Acum urmează intrebarea: cat susține placa balconului?  Placa este din beton armat de aprox 20cm, bloc nou, 2020. Balconul nu are console sau stâlpi pe care sa se sustina. Mulțumesc anticipat

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,740
  • Înscris: 30.08.2006
Nu am auzit sa cada balconul cuiva din aceasta cauza si nici nu cred ca-i fi tu primul ghinionist.
Ba da ! S-a intamplat acum 2 ani si nu era inchis. Macar nu esti primul daca ti se intampla si tie.
Poate nu esti din Vaslui si scapi sau mai sigur intrebi dezvoltatorul ce greutate maxima sustine planseul balconului.
Ca exemplu, in Gorj nu a cazut nici un balcon si au tinut-o numai in cutremure in fiecare zi.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xoJXycb7rxE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 24 February 2023 - 14:03.


#3
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007

View PostLupuauriu, on 24 februarie 2023 - 13:27, said:

Ma gândesc la structura metalica cu panou sandwich si inchidere cu geamuri securizate de 10mm.

Pentru ce ai avea nevoie de astfel de geamuri la balcon ?

#4
Lupuauriu

Lupuauriu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.09.2020
Mulțumesc pentru răspunsuri, m-am gandit la geam de 10mm pentru o izolare mai buna, fonica si temperatura. Am discutat si cu constructorul, el spune ca duce fara probleme pana la o tona. Nu voi muta lucruri grele pe balcon,il inchid mai mult pentru praf, zgomot si temperatura mai mare in casa. O parte din greutatea structurii va sta si pe peretele blocului, adica nu sta toata greutatea pe marginea balconului.

#5
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008
pai si noi de unde sa visam ce armatura a folosit dezvoltatorul la balconul tau si cat prevedea proiectul?! In plus incarcarea statica este una, cea dinamica este alta, poate dupa 1 an mai pui si o minisala de forta acolo si uite asa treci de 1000 de kg
Ai observat daca placa iti vibreaza atunci cand sari in balcon sau nu?

#6
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,054
  • Înscris: 02.12.2007

View PostLupuauriu, on 24 februarie 2023 - 14:29, said:

m-am gandit la geam de 10mm pentru o izolare mai buna, fonica si temperatura.
Geamul securizat face altceva. Daca vrei ce ai zis tu, pui un dublu pan de grosimi diferite si aia e.

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
io nu as avea baza in meseriasii de ti-au recomandat asa ceva.

#8
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005

View PostLupuauriu, on 24 februarie 2023 - 14:29, said:

Am discutat si cu constructorul, el spune ca duce fara probleme pana la o tona.
Până la o tonă pe ce suprafață?
1T/mp, 1T/cmp sau 1T distribuită pe toată suprafața?
Dacă tot zice constructorul vorbe, cere-i și calculul de încărcare. Ăla oficial.

#9
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
În jur de 200 kg/mp ar trebui să suporte placa. De aia i-o fi zis o tonă, repartizată pe toată suprafața balconului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate