Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Tencuire casa de caramida cruda

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,827
  • Înscris: 15.08.2014
Buna ziua,trebuie sa mi tencuiesc pe exterior casuta si aceasta e din caramida cruda cu soclu din piatra.
Tencuiala va fi numai din var si nisip si nici n are rost sa dezbatem de ce,asa am hotarit eu.
Intrebarile mele sunt:
-merita sa pun plasa rabitz pe ziduri? Tencuiala actuala are vreo 50 de ani si inca tine fara plasa rabitz,pt  mn nu e vb de pretul ei ci de timpul de a o monta
-masinile de tencuit pot lucra cu mortar doar din var si nisip?
- daca pun plasa rabitz mai e necesr sa tencuiesc clasic,sprtitz+a 2 a mina cu mortar mai gros? Sau pot aplica primul strat mai gros un pic?


#2
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,624
  • Înscris: 15.01.2017
Daca folosesti var in tencuiala pui plasa degeaba. Dispare in cativa ani,

#3
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,827
  • Înscris: 15.08.2014
Pai si ai vazut tu tencuiala fara var? De ce ar dispare in citiva ani, cit de coroziv e varul stins?

#4
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
vorbesc ca sa nu tac ... nu ar fi mai bine o placare cu expandat, sa nu-ti para rau ca nu ai facut-o de prima data? oricum, pe expandat se tencuieste mai usor.

#5
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,827
  • Înscris: 15.08.2014
Absolut deloc. Casele vechi,de caramida piatra chirpici nu se izoleaza cu polistiren vata de sticla samd si nu se  baga ciment in tencuiala. Daaca vrei iti pun linkuri care explica exact de ce.
As mai avea posibilitatea sa o fac cu beton de cinepa (var nisip si cinepa) dar e prea migalos pt mine.


#6
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 r_murphy, on 23 februarie 2023 - 19:35, said:

vorbesc ca sa nu tac ... nu ar fi mai bine o placare cu expandat, sa nu-ti para rau ca nu ai facut-o de prima data? oricum, pe expandat se tencuieste mai usor.

Nu mai dati sfaturi, dintr-astea, total gresite! Am niste poze horror cu felul in care materialele, originale, s-au degradat sub polistirenul pus aiurea.

 petit_christian, on 23 februarie 2023 - 19:40, said:

Absolut deloc. Casele vechi,de caramida piatra chirpici nu se izoleaza cu polistiren vata de sticla samd si nu se  baga ciment in tencuiala. Daaca vrei iti pun linkuri care explica exact de ce.
As mai avea posibilitatea sa o fac cu beton de cinepa (var nisip si cinepa) dar e prea migalos pt mine.

Plasa de rabit va rugini, din cauza varului. Nu stiu daca o sa si dispara dar ar putea pata tencuiala. Poti incerca o plasa din plastic $ sau din fibra de sticla $$
De ce spui ca betonul de canepa a migalos? Mai migalos decat o tencuiala simpla? E poate mai rugos, dar nu mai migalos. Daca-ti place finisajul betonului de canepa, poati sa lasi asa. Doua maini de var, si gata. Eu asa am facut (casa mea este construita din acest material). Daca, insa, as fi vrut suprafata neteda, as fi aplicat o tencuiala cu var si nisip. Depinde, deci, si de "look"-ul pe care-l doresti.

Edited by DIY, 23 February 2023 - 20:20.


#7
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Cind am tencuit casa veche a bunicilor am folosit Multicem Tencuiala si Zidarie, vine la saci gata facut. In aceeasi categorie e si Multibat,dar ceva mai scump. Foloseste material rezistent, sa nu iti para rau de munca peste citiva ani. Chiar de la inceput, din 1955, cind a fost construita acea casa pentru tencuiala s-a folosit ciment. Nu trebuie sa iti mai spun ca si acum, la aproape 70 de ani casa e bine merci. Apoi am placat-o (pe exterior) cu polistiren, peste tencuiala. In tencuiala am incorporat plasa de Buzau. Ia uite niste poze:
Attached File  014.JPG   1.22MB   142 downloads Attached File  IMG_0964.JPG   1.01MB   133 downloads Attached File  IMG_0972.JPG   905.83K   129 downloads Attached File  P1010859.JPG   349.58K   126 downloads

#8
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,827
  • Înscris: 15.08.2014
@ionut76 f frumoasa,dar nu e din caramida cruda,asta schimba toate datele problemei.
@DYI merci de sfaturi,cum ai aplicat betonul de cinepa,cu mistria sau dupa metoda asta https://youtu.be/Y7-8ALsRTVc?
N am timp,n am materialele necesare n am dexteritatea sa l torn ca in clip, cu mistria stiu sa lucrez. In plus nu stau in casa asta momentan.
Daca aveam timp o faceam pe exterior cu lut nisip si paie ca in clipul asta [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uqXt7xXvdbg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Ah, am inteles: caramida cruda, interesant. Uite, am mai gasit un topic cu renovarea unei astfel de case, ia legatura cu initiatorul acestui topic si vezi ce a facut el:
https://forum.softpe...caramida-cruda/

#10
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022

 petit_christian, on 23 februarie 2023 - 20:37, said:


Daca aveam timp o faceam pe exterior cu lut nisip si paie ca in clipul asta [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uqXt7xXvdbg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe exterior nu se tencuieste cu lut ca va bate ploaia in ea si o va deteriora.Am si eu o casa din caramida cruda la care am inceput renovarea deocamdata din interior.Daca se va mai incalzi voi incepe o serie de filmulete pe YT cu lucrarile.
Cu ce vrei sa-l izolezi la exterior ?

#11
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023

 petit_christian, on 23 februarie 2023 - 19:30, said:

Pai si ai vazut tu tencuiala fara var? De ce ar dispare in citiva ani, cit de coroziv e varul stins?
E destul de coroziv.
Lucrează cu el și te vei convinge după ce-ți dispar amprentele de la mâini.

#12
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,827
  • Înscris: 15.08.2014
Cu nimic,tencuiala de var si nisip cum am scris si in primul post. Casele de piatra chirpici caramida cruda nu se izoleaza decit cu beton de cinepa.
Asa zic expertii,tu faci cum vrei

#13
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,624
  • Înscris: 15.01.2017

 petit_christian, on 23 februarie 2023 - 19:30, said:

Pai si ai vazut tu tencuiala fara var?
De ce ar dispare in citiva ani,
cit de coroziv e varul stins?
Da.
reactii chimice. Posted Image
foarte.

#14
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,827
  • Înscris: 15.08.2014
Ok,poti sa mi recomanzi un inlocuitor?

#15
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
Cauta pe cineva din Maramures, zona Tautii Magheraus, Cicarlau, acolo exista foarte multa experienta cu case facute din caramida cruda (voioage).

#16
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Am văzut case din chirpici care o duc bine merci și sunt tencuite  interior exterior cu tencuiala de ciment. Tu sa folosești un liant special de tencuiala, multibat  sau z100, sa eviti varul. Se băteau cuie în perete într-un caroiaj cam 15×15 cm și se construia o rețea cu sarma între cuiele alea. Acum poți folosi o plasa de Buzău de 4 în loc de sarma aia.
Tencuiala de var nisip o spala ploaia, nu are rezistenta mecanica. Un mortar de ciment puternic și doua mâini dibace pot face minuni. Tencuiala de ciment are proprietatea de a funcționa ca un buffer cu umiditatea, o retine și o eliberează lent. Atât doar, trebuie sa asiguri aderenta între tencuiala și perete. Cu vopselele potrivite interior vs exterior, faci o casa trainica durabila și sănătoasă.

#17
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022

 stefan0011, on 23 februarie 2023 - 22:26, said:

Tencuiala de ciment are proprietatea de a funcționa ca un buffer cu umiditatea, o retine și o eliberează lent. Atât doar, trebuie sa asiguri aderenta între tencuiala și perete.


Tin sa te contrazic.Lutul are asemenea proprietati de a absoarbe si elibera umiditatea din aer.Daca faci o tencuiala din cimenet vei sufoca peretele de chirpici care nu mai poate "respira" si va incepe sa acumuleze umiditate si vor aparea specificele urme de mucegai si saruri.De asemenea daca torni o sapa de beton peste podea ca sa pui gresie.Umezeala care incearca sa vina in sus va intalni suprafata etansa de beton si din aceasta cauza se va prelinge spre extremitati si va urca in pereti.Lutul,varul,nisipul sunt materiale capilare,orice alt material folosit la renovare va da mai devreme sau mai tarziu umezeala si mucegai.

#18
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,531
  • Înscris: 16.03.2007
nu mai vorbi prostii, si tencuiala aia e permeabila la vapori.
trebuie sa tina cont de permeabilitate la toate straturile pe care le adauga. sau adauga folii antivapori etanse pe interior si aia e.


 petit_christian, on 23 februarie 2023 - 19:30, said:

cit de coroziv e varul stins?

foarte coroziv. foloseste lianti speciali care au aditivi care inlocuiesc varul. multibat, carpatcement z100, etc

Edited by laffin, 24 February 2023 - 08:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate