Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Crestere masa musculara la un anumit tip de antrenament

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Flavius_123

Flavius_123

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.02.2023
Salut! As dori sa va intreb daca este ok tocmai ce fac eu: la sala, cand lucrez grupele de muschi, fac multe repetari cu greutati mari, care pe parcurs le maresc...la fel si repetarile. Multi mi au zis ca nu este ok ce fac, ma fortez prea tare si imi maresc rezistenta DAR NU AU ZIS CA IMI MARESC MASA MUSCULARA, DOAR REZISTENTA. Prin antrenamentele de rezistenta (multe repetari + greutati mari, NU MICI) imi maresc masa musculara? Totusi, dupa astfel de antrenamente, eu nu simt acea extenuare sau febra musculara.... voi ce ziceti? Multumesc (vreau sa nu va mai certati in comentarii cand raspundeti pt ca asa fac multi pe acest forum :))

#2
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
Daca ai pune greutati mari nu ai putea face multe repetari, adica peste 6-8 .

Oricum era bine daca ziceai cam ce greutati la ce grupa de muschi, cate repetari, ce greutate ai la ce inaltime,.. nu doar poveste.

Iar cearta si luatul la misto fac forumul frumos, altfel te plictisesti, nu crezi ? Posted Image

Edited by sirgoofy, 15 February 2023 - 16:08.


#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Mai sa nu raspund, ca nu ma lasa sa ma cert, ptiu...

Repetari multe + greutate cu adevarat mare se exclud reciproc si obiectiv.

Decat intrebari punctuale dar aruncate in eter si fara finalitate practica, mai bine cauta un program de antrenament pentru scopul tau.

#4
LoneWolfOnTheHill

LoneWolfOnTheHill

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.02.2023
Crescand numarul de repetari sau greutatea vei creste in masa musculara, e logic, dar nu stiu ce inseamna pentru tine greutati mari, da exemple.
Conteaza si ce exercitii faci, daca baza antrenamentului tau sunt exercitiile compuse oricum o sa faci si masa musculara, daca bagi numai aparate ca berila nu stiu ce sa zic.

#5
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,013
  • Înscris: 04.03.2014

View PostFlavius_123, on 15 februarie 2023 - 15:37, said:

Salut! As dori sa va intreb daca este ok tocmai ce fac eu: la sala, cand lucrez grupele de muschi, fac multe repetari cu greutati mari, care pe parcurs le maresc...la fel si repetarile.

Pai daca faci multe repetari inseamna ca greutatile nu-s mari pentru tine.

Ce intelegi prin multe, da un exemplu.

#6
Flavius_123

Flavius_123

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.02.2023
Pai spre ex: fac 100 repetari pt biceps cu ganterele de 15kg si de moment simt ca imi bubuie bratul, dar dupa o zi doua nu mai simt nimic.

#7
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Cine te-a mintit ca febra musculara = antrenament eficient?

#8
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,152
  • Înscris: 24.05.2006

View PostFlavius_123, on 15 februarie 2023 - 18:58, said:

Pai spre ex: fac 100 repetari pt biceps cu ganterele de 15kg si de moment simt ca imi bubuie bratul, dar dupa o zi doua nu mai simt nimic.

Ori nu le faci corect ori nu faci 100, ca daca faceai 100 de flexii cu 15 kg, nu puneai intrebari d-astea pe aici.

Deci: 4-5 singur, inca 2 cu ajutor. Daca vrei sa pui masa.

#9
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 29.12.2016

View PostFlavius_123, on 15 februarie 2023 - 18:58, said:

Pai spre ex: fac 100 repetari pt biceps cu ganterele de 15kg si de moment simt ca imi bubuie bratul, dar dupa o zi doua nu mai simt nimic.
Poate voiai sa zici ca faci 100 repetari in mai multe seturi, ca nu cred ca faci 100 repetari una dupa alta cu 15 kg

#10
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

View PostFlavius_123, on 15 februarie 2023 - 18:58, said:

Pai spre ex: fac 100 repetari pt biceps cu ganterele de 15kg si de moment simt ca imi bubuie bratul, dar dupa o zi doua nu mai simt nimic.

Mai da exemple, nu-i ceva relevant cate faci la biceps.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate