Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

montat suport sapun

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008
Am un suport de săpun la baie care se slabise și stătea înclinat intr-o parte.

Întrucât nu am găsit cum să-l demontez, am decis să-l smulg cu tot cu holșuruburi și dibluri din perete. A ieșit relativ ușor.

Atasez poza cu suportul întreg așa cum l-am smuls.

Apoi am deșurubat cu inbus 2 șuruburi mici așa cum se vede în poza.

Problema mea acum este ca nu îmi dau seama cum a fost montat acest suport ca sa pot să-l pun la loc. Mă gândesc ca pur și simplu a fost montat așa cum l-am scos, adică a fost înfipt în perete cu tot cu dibluri, ceea ce mi se pare o prostie.

Orice sugestie aici este apreciata întrucât eu nu mai am niciuna cum sa procedez.
Mersi

Attached Files



#2
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 08.08.2018
Cumperi doua dibluri noi potrivite la gaurile existente

#3
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008

 mannick, on 14 februarie 2023 - 21:08, said:

Cumperi doua dibluri noi potrivite la gaurile existente

Da, am omis sa spun ca asta îmi este și mie clar ca trebuie sa desfac șuruburile cu diblurile actuale după care cumpăr alte dibluri și le bag în gaurle existente.

Problema este mai departe. Sa zicem ca montez piesa mica prinzând cele 2 șuruburi prin ea și în perete în dibluri. Însă cum mai prind cele 2 șurubele cu inbusul, pentru ca nu mai am acces la ele după ce prind piesa de perete?

Edited by taurash, 14 February 2023 - 21:20.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca esti pe buget redus, infigi la loc acele dibluri, bagi in ele niste bete de chibrit si insurubezi apoi acele holsuruburi.

#5
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008

 pasilla, on 14 februarie 2023 - 21:20, said:

Daca esti pe buget redus, infigi la loc acele dibluri, bagi in ele niste bete de chibrit si insurubezi apoi acele holsuruburi.

Nu sunt pe buget redus și sunt dispus sa cumpăr și alt suport de săpun doar ca nu mă prind cum a fost montat acesta. În ce ordine au fost prinse piesele!?

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu imi dau seama din poze, dar poti folosi un adeziv pentru a fixa bine acele dibluri.

Umpli gaurile cu adeziv, infigi suportul cu tot cu dibluri, il stabilizezi provizoriu cu niste banda adeziva.

Edited by pasilla, 14 February 2023 - 21:35.


#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
Asa cum se vede este o ecuatie de 3 simple cu trei necunoscute ...

Numai daca la partea superioara a piesei exista un capac care se extrage pentru a baga surubelnita lunga si a strange holsuruburile DAR nu vad numai 3 gauri la partea inferioara : 2 sunt pentru suruburile imbus si ar mai trebui 2 gauri de petrecere pentru surubelnita ce prinde holsurubul in diblu . Exact acest sistem complex se gaseste la manerele de usi termopan pentru intrare in scara de bloc, magazine etc .
Am intalnit asa ceva si am rezolvat simplu , prins talpa cu imbus si lipit de perete cu adeziv industrial auto ...are 8 ani si nu a cedat , era un port pahar dintr-un set , stapanul nu stie sitatia nici azi - caz rezolvat.

Edited by ldpe, 14 February 2023 - 21:37.


#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,251
  • Înscris: 01.12.2001
Placa de sticla și prisma metalica de deasupra se montează DUPA ce ai prins suportul de jos pe perete.

#9
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,369
  • Înscris: 08.01.2009
Banuiala mea e ca trebuie cumva extrasa platforma de sticla pt. ca din poze pare ca locul in care aceasta e situata corespunde cu holzsuruburile de fixare in perete ; pare ca aceasta sticla e fixata prin presare de o pana (acea piesa din centru)

#10
dd80

dd80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 28.07.2012
Dibluri prin presare, doar sa faci bine masuratorile inainte

#11
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,325
  • Înscris: 28.10.2018
Un cornier de fixat mobila IKEA, lipit cu banda dublu adeziva de faianta, un magnet lipit pe cornier cu niste clei polimeric, un capac de bere infipt in sapun, prinzi sapunul de magnet in suport.

Attached File  E06B85D0-CD4B-4DDC-B7C9-2A09B683210E.jpeg   136K   52 downloads

Edited by abac, 14 February 2023 - 23:29.


#12
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008

 me_iauras, on 14 februarie 2023 - 22:00, said:

Banuiala mea e ca trebuie cumva extrasa platforma de sticla pt. ca din poze pare ca locul in care aceasta e situata corespunde cu holzsuruburile de fixare in perete ; pare ca aceasta sticla e fixata prin presare de o pana (acea piesa din centru)

Ai dreptate. Pare sa fie singura soluție însă nu reușesc sa desprind placa din sticla.

Ma gandesc sa nu fi avut ceva defect și cel care a montat-o a folosit un adeziv ca sa fixeze sticla între cele 2 piese de inox.

Mai pun poze cu piesa. Are o pârghie ceva din plastic și mai apare un orificiu pe piesa respectiva de inox în partea superioara. Orificiul este similar cu celalalte 2 unde se infileteaza cele 2 șuruburi inbus insa acesta nu are filet pe interior și nici înăuntru nu am reușit sa găsesc ceva când am băgat inbusul.

Attached Files



#13
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

 abac, on 14 februarie 2023 - 23:28, said:

Un cornier de fixat mobila IKEA, lipit cu banda dublu adeziva de faianta, un magnet lipit pe cornier cu niste clei polimeric, un capac de bere infipt in sapun, prinzi sapunul de magnet in suport.

O uratenie!

Edited by DIY, 14 February 2023 - 23:36.


#14
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,325
  • Înscris: 28.10.2018
M-ai suparat. N-o sa te mai invit la mine in baie.

Ah, wait.

Edited by abac, 14 February 2023 - 23:42.


#15
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008

 me_iauras, on 14 februarie 2023 - 22:00, said:

Banuiala mea e ca trebuie cumva extrasa platforma de sticla pt. ca din poze pare ca locul in care aceasta e situata corespunde cu holzsuruburile de fixare in perete ; pare ca aceasta sticla e fixata prin presare de o pana (acea piesa din centru)


Am reușit. Am băgat o șurubelnița și am împins în sus bucata de inox superioara și a ieșit.

De aici totul e clar acum.

me_iauras dacă nu îmi ziceai ca trebuie scoasă sticla, recunosc ca desi așa am crezut și eu inițial ca trebuie, renunțasem la idee pentru ca nu reușeam sa o scot.

Mulțumesc frumos tuturor!

Attached Files


Edited by taurash, 14 February 2023 - 23:52.


#16
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,369
  • Înscris: 08.01.2009
Ma bucur ca ai gasit solutia ; intotdeauna merita urmat motto-ul/speranta : Break it until you fix it !

#17
OwlDoom

OwlDoom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.01.2009

 abac, on 14 februarie 2023 - 23:28, said:

Un cornier de fixat mobila IKEA, lipit cu banda dublu adeziva de faianta, un magnet lipit pe cornier cu niste clei polimeric, un capac de bere infipt in sapun, prinzi sapunul de magnet in suport.

E06B85D0-CD4B-4DDC-B7C9-2A09B683210E.jpeg

Mi-ai amintit de bunicu'! Posted Image Posted Image

#18
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,325
  • Înscris: 28.10.2018
Erau mai destepti oamenii pe vremea aia. Si isi faceau singuri o gramada de chestii ca nu exista emag, amazon si aliexpress.

Edited by abac, 15 February 2023 - 14:04.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate