Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 

Bransament gaz la casa

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
rony2006sb

rony2006sb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 13.10.2007
S-a bransat cineva la gaz in ultima perioada?

Am o casa iar gazul este in fata portii. Vecinul de langa mine este bransat. Ma intereseaza cam cat dureaza si daca mai exista posibilitatea de bransare gratuita.
Acum 2 ani am cerut un aviz tehnic de racordare si imi ziceau ca dureaza undeva la 300 de zile si ma costa in jur de 12.000 de lei fara refacerea asfaltului. Distanta dintre conducta principala ce trece pe strada si lot-ul de teren este de aproximativ 5 m.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Pai gratis nu prea a fost niciodata
Adica a fost dar ... nu prea
Ideea era ca trebuia sa platesti din buzunar dupa care, operatorul de distributie returna banii in transe anuale timp de 5 ani
Nu stiu daca mai e valabila "regula" dar, chiar si asa ... e gratis dar ... nu prea
Bransarea in sine (teoretic) dureaza 30 de zile de la data incheierii contractului
Practic, poate dura chiar si 90

Cam asta e

#3
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 15.08.2005
pe mine ma distreaza cei care au case de vanzare care nu sunt racordate la gaz, dar au conducta prin zona: in toate anunturile scrie "conducta in fata casei". si daca e conducta in fata casei de ce nu ai tras gazul pana acum? ca e prea scump si nu iti recuperezi banii?! ca trebuie sa tragi teava prin casa si trebuie sa spargi peretii, apoi sa repari stricaciunile facute?!

#4
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,529
  • Înscris: 01.08.2006
E de asteptat si de platit ca sa iti bagi gazul/curentul in casa. Dar lumea nu stie si multi sunt luati prin surprindere dupa ce cumpara terenul, desi e la 2 metri gazul/curentul.
Nu stiu cum e la gaz, dar la curent, mi-au trebuit 10 luni sa bag curentul de pe stalp, la mine in curte. Nu stiu daca or fi mai operativi astia de la gaz, decat cei cu curentul. Si nu a fost gratis.

Edited by bai3tzash, 14 February 2023 - 12:24.


#5
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,231
  • Înscris: 27.10.2007
depinde in ce localitate, ca in Bucuresti este un distribuitor, iar Ilfov e altul iar in Oradea, cine stie, au astia gaze?
din ce mi-au spus niste amici, problema nu este neaparat aducerea tevii pe proprietate cat contorul. cica ar fi o criza de contoare, ceva de speriat!

#6
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 11.07.2006
Sa stii ca "astia" din Oradea avem gaze,si inca se dezvolta nu trebuie jignit sau vorbit cu un aer de superioritate.

#7
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
Trage un furtun de la vecinu'

#8
mihaiboldor

mihaiboldor

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.11.2021
In loc sa dai 12.000 doar pentru racordarea la gaz iti pui de banii aia pompa de caldura si o sa fii mult mai linistit si fara batai de cap.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,001
  • Înscris: 07.11.2006
Da' sa fie musai din cauciuc flexibil, rezistent UV. De "furtun" e vorba, de ce va mirati.

#10
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 05.01.2004
Chiar daca e gratuit (adica plateste primaria) sa iti aduca gazul pana la poarta, ai de platit teava de la strada pana in casa (acum doi ani m-ar fi costat 25 de metri cam 7000 de lei) si apoi bransarea care (tot acum doi ani) m-ar fi costat inca vreo 6000 de lei. Cat o fi acum, nu stiu.
Evident, asa cum spunea altcineva, la asta se adauga spart prin casa, reparatii, centrala (ca de asta vrei gaz, nu?), calorifere, tevi, instalare.
Enjoy.

Edited by sorin61, 14 February 2023 - 14:17.


#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,001
  • Înscris: 07.11.2006

 rony2006sb, on 14 februarie 2023 - 11:16, said:


Am o casa iar gazul este in fata portii.
ma costa in jur de 12.000 de lei fara refacerea asfaltului.

Acolo este un nonsens.

#12
PeRuZzI

PeRuZzI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 30.12.2005
Eu in Prahova am avut teava de gaze peste drum de mine, facut cerere in Iunie 2022 bransat in Ianuarie 2023, cost pentru a aduce teava lipita de gard 3000 lei.
Ce-a fost pana in casa conteaza la fiecare in parte.

#13
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 02.10.2010
https://www.facebook...?flite=scwspnss

#14
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 rony2006sb, on 14 februarie 2023 - 11:16, said:

S-a bransat cineva la gaz in ultima perioada?......
Da, eu. La tara. Acum 2 ani am facut on line cererea de racordare pe site-ul Distrigaz Sud.
In ianuarie 2022, am semnat contractul de racordare.
De la inceputul anului au inceput lucrarile de prelungire a magistralei de gaz pe strada.
Acum cca 10 zile mi-au pus firida-n gard.
Toate astea au fost gratuite.
Costurile ar trebui sa fie acestea:
- 1300 lei proiect (curte-casa) - Gata
- 2700 lei piese, 60 ml tevi (de 1 si 3/4), coturi, mufe bride, inclusiv robineti si senzor gaze. Gata
- posibil, cca 1500 lei manopera. Work in progress...
La care ar trebui sa se adauge, cf contractului de racordare, cca 2000 lei costul bransamentului (distanta de la magistrala de pe strada la firida). Nu intra la gratuitati, dar pana acum nu mi-au cerut banii, desi lucrarea este realizata.
Dupa alimentarea magistralei, estimez ca in cca 3 zile am contorul montat si gazele naturale in casa. Dar... maine imi vin caloriferele, centrala etc. Nu spun cat au costat...
PS. Nici sa nu te gandesti la teava subterana in curte. Costa enorm.

Edited by adip1962, 14 February 2023 - 17:04.


#15
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,888
  • Înscris: 03.12.2001

 bai3tzash, on 14 februarie 2023 - 12:23, said:

Nu stiu cum e la gaz, dar la curent, mi-au trebuit 10 luni sa bag curentul de pe stalp, la mine in curte. Nu stiu daca or fi mai operativi astia de la gaz, decat cei cu curentul.
e abia februarie, eu zic să nu arunci așa mult cu virgulele, că anul e lung. mai păstrează.

#16
lomlaus

lomlaus

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 19.07.2017
Si-a mai bagat cineva gaz in ultimul timp?
Am inteles ca bransamentul este gratuit acum?

Eu am gazele la poarta, pana la casa am in jur de 15-20m, cat ar costa teava de gaze pana la casa?
Cred ca este mai ieftin daca o lasi deasupra solului, eu as putea sa o trag prin spatele casei, nu ar deranja.

#17
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 06.06.2006

View Postrexx, on 14 februarie 2023 - 12:07, said:

pe mine ma distreaza cei care au case de vanzare care nu sunt racordate la gaz, dar au conducta prin zona: in toate anunturile scrie "conducta in fata casei". si daca e conducta in fata casei de ce nu ai tras gazul pana acum? ca e prea scump si nu iti recuperezi banii?! ca trebuie sa tragi teava prin casa si trebuie sa spargi peretii, apoi sa repari stricaciunile facute?!
Am cunostinta care a avut pompa de caldura de cand si-a facut casa (acum 15 ani).
Teava de gaze trece fix prin fata curtii lui, dar nu a avut si nu va avea nevoie vreodata din cate stiu (tocmai ce si-a montat acum 2 ani panouri fotovoltaice cu productie mai mult de dubla fata de cat consuma casa lui).
Deci daca va vinde, da, va scrie "conducta gaze in fata casei".

#18
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesajlomlaus, pe 29 martie 2024 - 22:15, a scris:

Si-a mai bagat cineva gaz in ultimul timp?
Am inteles ca bransamentul este gratuit acum?

Eu am gazele la poarta, pana la casa am in jur de 15-20m, cat ar costa teava de gaze pana la casa?
Cred ca este mai ieftin daca o lasi deasupra solului, eu as putea sa o trag prin spatele casei, nu ar deranja.
Se poate merge cu ea si pe gard, pe interior.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate