Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Renovare - casa de caramida in Timis

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
rzzz

rzzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.09.2014
Buna ziua,

Am o casa in judetul Timis care as vrea sa o renovez. Lucrarea as vrea sa o fac apeland la o firma de constructii si ma intereseaza daca aveti ceva recomandari de firme sa experiente cu astfel de lucrari.

Casa e construita in 1939 din caramida cu fundatie din caramida cu ciment. Am sapat si am ajuns la 1m pana cand nu am mai putut sa cobor. Nu are nici un fel de hidroizolatie deci asta e un punct important care trebuie rezolvat.
Peretii interiori sunt ziditi cu pamant.
Tavanul nu stiu sigur cum este construit. In pod am caramida si desupra camerelor 2 grinzi dea lungul casei (trunchi de copaci). In mare parte arata OK doar cu mici crapaturi si doar o parte in hol e lasat unde am avut un horn care a fost demolat.
Podul este nelocuit cu acoperis din tigla fara izolare.
Inaltimea camerelor e de 3.3m.
Nu am sapa in camere. Pe jos e podea de lemn peste nisip batut.
Incalzirea in acest moment e cu o centrala de 30kW cu Arca si calorifere.

Am atasat planul casei care coincide in mare parte. Doar camera 17 a fost impartita in doua (camera + baie) si camerele 5, 6 si 7 au fost unite pentru a face bucataria.
Prin aceasta renovare as vrea sa modific si magazia 18 si sa o transform intr-o baie.

Renovarea ar consta in consolidare, turnare sapa, izolare exterior si tencuiala, modificare baia + baie noua, renovare instalatie electrica.

Avand in vedere ca vreau sa torn sapa cu incalzire in pardoseala ce solutii exista pentru hidroizolatia corecta a peretilor?

O alta problema ar fi tavanul si anume optiuni de izolare fara sa cresc prea mult greutatea. Eventual daca se poate consolida cumva dar pentru asta trebuie sa aflu exact cum e construit.

Daca cineva a realizat astfel de lucrari imi puteti spune ce experiente ati a si daca ati apelat la vreo echipa de constructii. Fiind o casa destul de mare incerc sa imi fac o idee asupra problemelor ce as putea intampina dar si asupra costurilor.

Attached Files

  • Attached File  casa.png   180.71K   92 downloads


#2
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 06.10.2019
Salutare.
Intreb si eu de curiozitate, merita sa bagi bani ( cred eu ca foarte multi ), intr-o casa din 39' ( deci destul de veche ), atat de mare ( in jur de 180-200 mp ) ? Nu te-ai gandit sa o darami si sa faci una mai mica ( dar mai eficienta si mai bine compartimentata ), de la 0 ?

Indiferent ce mi-ar spune oricine, nu cred ca vei reusi sa o faci la fel de performanta ca pe una noua.

PS. Sper ca nu te-au deranjat intrebarile. Posted Image

#3
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 13.02.2006
Cea mai mare problema a casei este ca nu are hidroizolatie-cea verticala se poate face, dar cea orizontala (ruperea capilaritatii intre fundatie si pereti) e foarte greu spre imposibil.
O a doua mare problema-lipsa stalpilor.
Plus inaltimea camerelor.
Daca nu e casa de patrimoniu, jos cu ea si alta noua, asa cum a spus si colegul mai sus.

Edited by rinaldoparaipan, 13 February 2023 - 06:45.


#4
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Daca nu sunt semne de umezeala, nici in temelie / elevatie nici la baza peretilor, de ce crezi ca vor fi probleme in viitor? Un trotuar in jurul case (presupun ca nu are) chiar ar imbunatati situatia.

#5
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,263
  • Înscris: 06.07.2007
Te va costa mult. Ca sa renovezi casa aceea trebuie sa decartezi minim 35000 de euro, fara sa incluzi acoperisul. Am renovat ceva de genul si stiu cum e.
Cel mai aiurea e cand vrei sa repari o chestie si descoperi alte 10 probleme de rezolvat.
Casele astea sunt foarte trainice , dar au cateva mari probleme. Nu au structura de rezistenta din beton armat, deci daca vei schimba acoperisul trebuie sa torni centuri, altfel iti va fi greu cu cosoroabele.
Camerele sunt mult prea inalte, toata caldura va fi sus.
Peretii nu sunt drepti asa ca bine ar fi sa imbraci totul in rigips pe profile.



#6
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 13.02.2006

 talica, on 13 februarie 2023 - 07:50, said:

Daca nu sunt semne de umezeala, nici in temelie / elevatie nici la baza peretilor, de ce crezi ca vor fi probleme in viitor? Un trotuar in jurul case (presupun ca nu are) chiar ar imbunatati situatia.

Daca tot te apuci sa consolidezi o casa, trebuie facuta ca la carte.
Lipsa umezelii in elevatie/pereti nu iti garanteaza ca pe viitor nu va aparea-modificare nivel panza freatica, alte constructii noi in jur, etc.

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
o poză cu casa ar rezolva multe aspecte.eu zic că prea te-ai băgat în lucrări,de ce-ai săpat în jurul casei?

ai pereți de 60-70cm?

#8
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,742
  • Înscris: 08.10.2004
eu as renova-o dac anu are probleme de structura si nici nu ai probleme cu umezeala - desi asta se mai poate rezolva.
zicea un coleg ca ai camere mari si caldura se duce sus - eu spun ca e un avantaj ca noi avem mai multa vara decat iarna..si vara ce bine e in o casa de aia...inplus am o banuiala ca tavanul e izolat cu caramida arsa.....practic e ca un zid si acolo. daca il dublezi in camere cu un tavan fals..coborat la 40-50cm..nu ai probleme.
daca nu are stalpi turnati inseamna ca e pe stil vechi cu "stalp" facut din caramida intrapatrunsa + perete de minim 50 portanti - poate nu duce un acoperis greu ca structura, dar casa e mai elastica si in caz de cutremur e mai putin probabil sa iti crape iremediabil.

totu tine de timpul, banii si stresul care il vrei...

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Foto spun cat 1000 de cuvinte.
Ideal ca raport bani/  calitate/ utilitate e sa repari casa cat mai apropiat de tehnologia initiala, intreaba un mester mai batran din zona.

#10
rzzz

rzzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.09.2014
Multumesc pentru raspunsuri.
Deocamdata sunt plecat si nu pot face poze dar voi posta cateva curand.

Probleme de umezeala am la peretii exteriori camera 1 si 17. In special camera 17 unde banuiesc ca cauza este ca a fost renovata si turnata sapa nefiind facuta hidroizolatie corect. Am inteles de la cineva ca la casele vechi de genul umiditatea din sol se evapora si prin pardoseala din camere evitand acumularea in pereti.

Nu am sapat in jurul casei ci doar in 2 locuri pentru a verifica adancimea fundatiei. Peretii au in jur de 50cm, poate mai mult cei exterior. Voi masura.

Acoperisul a fost renovat acum 5 ani dupa ce am avut probleme dupa o furtuna. A fost schimbata tigla si lemnul afectat de umiditate. Nu am facut izolatie pentru ca la acel moment nu eram sigur cat voi tine casa si nu vroiam sa investesc prea mult.Obiectivul fiind doar sa nu am infiltratii de apa. Podul ma gandeam sa ramana neizolat. lucran doar la izolarea tavanelor.

Daca merita sa bag bani in ea eu zic ca da. Problema e cat si ce fel de lucrari merita. De exemplu imi doresc incalzire in pardoseala dar la o casa veche ca asta probabil mai bine raman pe calorifere. Nici sapa nu sunt convins daca e o idee buna sa torn ci doar sa renovez podeau care in camerele 1, 2, si 3 arata destul de bine.

Voi revenii cu poze.

#11
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 06.10.2019
Pana nu vedem poze, discutam oarecum "orbeste".

Referitor la ce zicea cunostinta ta, alte vremuri, alte cerinte, alte asteptari. Timpuri trecute in care oamenii "bagau pe foc" in draci ( azi nu stiu daca iti mai permiti asta ), si in care umblau prin casa mai imbracati ( din punct de vedere al izolatiei casele nici macar nu se apropiau de cele din zilele actuale ). Azi asteptarile din punct de vedere al confortului sunt mult mai mari ( asa cum este si firesc ), dar vrem sa facem acest lucru cu un consum mai mic de energie ( si asta la fel de firesc ). Si primul lucru pe care il facem ca sa atingem aceste doua lucruri il reprezinta izolatia casei si inlocuirea vechilor ferestre cu unele tip "termopan" , mult mai eficiente energetic. Ei bine, in acest moment noi am stricat un echilibru, si incep sa apara problemele ( condens, mucegai, senzatie de frig desi factura nu e chiar mica,  etc. ).

Eu cred ca este foarte greu ( spre imposibil ), sa renovezi o casa veche, la niste costuri "decente", sa ai confortul cerut in zilele noastre, si sa platesti niste facturi lunare "normale".

#12
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Eu cred ca tocmai datorita materialelor noi aparute este mai usor sa izolezi o constructie veche acum decat in trecut.

Problemele apar la: cum o faci, cu ce materiale, preturile...

#13
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 06.10.2019

 mircea812, on 14 februarie 2023 - 08:08, said:

Eu cred ca tocmai datorita materialelor noi aparute este mai usor sa izolezi o constructie veche acum decat in trecut.

Problemele apar la: cum o faci, cu ce materiale, preturile...

Nu contest ca datorita multitudinii de materiale aparute in magazine acum este mai usor, daca ai cu ce ( ma refer la bani ). Am specificat mai sus, " la niste costuri decente ". Ori, in cazul unei renovari mai ample, unde folosesti materiale mai deosebite, pentru lucrari mai deosebite, s-ar putea ca suma finala investita sa fie cu mult peste bugetul alocat "la prima vedere".

#14
rzzz

rzzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.09.2014
Atasez pozele cu exteriorul casei.
Crapaturi se vad in partea de sus a casei. In interior am o crapatura in camera 17 la peretele din dreapta. Acum aproximativ 15 ani s-a facut subzidire la peretii aceia (inainte de subzidire era o crapatura mult mai mare) dar probabil nu a rezolvat de tot problema.

Attached Files



#15
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Incearca prima data un trotuar si un dren perimetral condus in santul pluvial de la poarta.
Drenul ar trebui sa fie la adancime mai mare decat cota fundatiei. Ideal, la fel si santul, dar aia nu e sub controlul tau.

Pe peretele unde ai probleme cu capilaritatea poare ca e bine oricum sa faci ruperea capilaritatii prin injectare.

#16
rzzz

rzzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.09.2014
In ce consta ruperea capilaritatii prin injectare?

Trotuarul si drenajul da ai dreptate trebuie facut plus ca ar fi bine sa schimb burlanele. Cele prezente sunt cam mici pentru suprafata acoperisului.
Multumesc

#17
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
E detaliat in descriere aici:

https://www.proff.ro...njectocream-100

#18
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 06.10.2019

 rzzz, on 15 februarie 2023 - 22:20, said:

....  plus ca ar fi bine sa schimb burlanele. Cele prezente sunt cam mici pentru suprafata acoperisului.

Burlanele nu au nici o treaba, jgheaburile pot fi o problema. Daca ajunge sa nu iti mai faca fata burlanele, inseamna ca potopul a fost jucarie. Posted Image  Ca idee, un burlan cu diametrul de 90 mm ( cele mai uzuale burlane folosite ), si inaltimea de 4m are un volum de aproximativ 25 l. Sa zicem ca timpul necesar ca apa sa "tranziteze" burlanul ar fi de 2-3 secunde, si ca printr-un burlan se scurge apa de la 50 mp acoperis, vezi pe la ca volum de apa ajungi intr-o ora ( daca nu gresesc, in jur de 600 litri pe ora ).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate