Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Care este cea mai calitativa tabla pentru acoperis?

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

 razvan-softpedia, on 14 februarie 2023 - 06:53, said:



Din punctul de vedere al diferentei de garantie, este marketing. Rezistenta la coroziune este data in principal de protectia de zinc, iar pe ei daca o sa ii intrebi, o sa iti zica ca in ambele variante s-a folosit otel protejat cu 275 gr Zinc.

Ce am observat eu in timp insa este ca invelitorile mate nu au avut probleme de decolare accentuata, asa cum s-a mai intamplat la cele lucioase. Ca sa intelegi la ce ma refer am atasat mai jos o poza.



Ar trebui sa te orientezi catre o folie cu o densitate mai mare, si implicit mai rezistenta. Din cate stiu eu, foliile de 115 gr nu sunt recomandate pentru acoperisuri cu astereala. Eu personal, nu mi-as pune asa ceva pe casa.

Pai daca 115 g/mp este o densitate mica, de ce nu se preteaza pentru a fi asezate pe astereala? Imi imaginam ca astereala devine un support fizic pt a le mentine pe pozitie (sa nu faca Burt's :) ), iar cele mai dense/grele sa fie pozitiinate pe capriori unde nu este astereala.

O parere de amator, legat de Mata Vs Lucioasa: cred ca cea Mata poate fi ulterior vopsita/retusata (dupa ce trece garantia aia de 💯 de ani, bineinteles).

Rzv, ai ceva poze cum arata tabla pe fatza interioara, la anumite loturi cu 125, 250, 275 de zinc? Adica .....diferentza de cativa microni face minuni/deranj, sau si aici avem un marketing frumos? Sau ai observat cum se comports o tabla (pe fatza interioara) in cazul acoperis cu ventilatie Vs fara?

#56
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018

 razvan-softpedia, on 14 februarie 2023 - 06:53, said:



Din punctul de vedere al diferentei de garantie, este marketing. Rezistenta la coroziune este data in principal de protectia de zinc, iar pe ei daca o sa ii intrebi, o sa iti zica ca in ambele variante s-a folosit otel protejat cu 275 gr Zinc.

Ce am observat eu in timp insa este ca invelitorile mate nu au avut probleme de decolare accentuata, asa cum s-a mai intamplat la cele lucioase. Ca sa intelegi la ce ma refer am atasat mai jos o poza.



Ar trebui sa te orientezi catre o folie cu o densitate mai mare, si implicit mai rezistenta. Din cate stiu eu, foliile de 115 gr nu sunt recomandate pentru acoperisuri cu astereala. Eu personal, nu mi-as pune asa ceva pe casa.
Protecția de zinc este cea mai importantă, am notat.
Ambele au zinc de 225g - 275g. Eu m-am orientat la o grosime de 0.5mm pentru amândouă. Casa o sa fie simpla, parter + pod pentru depozitare, in 2 ape.
Din motive funciare am ajuns sa aleg dintre lucios si mat.
Alta întrebare, dacă se merge spre mat spre ex. si restul accesorilor o sa fie in culoare mat, nu?

Legat de folie, da acoperișul o sa fie astereală. Mulțumesc. Din experienta dvs. ce folie preț / calitate se poate recomandata?

#57
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,942
  • Înscris: 17.10.2003
Eu am pus grande mat care arata cam ca ceramica (vopseaua arata ca niște solzișori) iar accesoriile sunt și ele tot grande mat (chipurile...) doar ca vopseaua e doar mată (mai nisipoasă așa, nu cu solzișori). Acum ca mi-au trimis ăia ce nu trebuie... oricum nu se cunoaște, nuanță e aceeași.
Ideea e ca da, exista accesorii mate, nu doar lucioase.
Folia e tot Bilka, am luat-o pe cea mai groasa (parca 180), pentru 1...200 RON diferență la un sul de 75mp nu merita sa-ti iei mai subțire.
Nu zic ca e cea mai buna dar asta era maximul din oferta lor. Bănuiesc ca în zona asta toate sunt la fel.  Nu m-am băgat la alte nave cosmice dacă nu ma pricep.

#58
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018

 akeem, on 14 februarie 2023 - 16:15, said:

Eu am pus grande mat care arata cam ca ceramica (vopseaua arata ca niște solzișori) iar accesoriile sunt și ele tot grande mat (chipurile...) doar ca vopseaua e doar mată (mai nisipoasă așa, nu cu solzișori). Acum ca mi-au trimis ăia ce nu trebuie... oricum nu se cunoaște, nuanță e aceeași.
Ideea e ca da, exista accesorii mate, nu doar lucioase.
Folia e tot Bilka, am luat-o pe cea mai groasa (parca 180), pentru 1...200 RON diferență la un sul de 75mp nu merita sa-ti iei mai subțire.
Nu zic ca e cea mai buna dar asta era maximul din oferta lor. Bănuiesc ca în zona asta toate sunt la fel.  Nu m-am băgat la alte nave cosmice dacă nu ma pricep.
Multumesc.

Noi suntem cu un buget restrans. Pentru grande mat garantia ar fi 30ani si grosimea de zing este 225g - 275g. Dar cu siguranta pretul este mai mare fata de variantele lucios / mat.

Folia de la Bilka de 180g / mp pare o solutie mult mai economica fata de ce gasisem eu. Multumesc!

#59
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,942
  • Înscris: 17.10.2003
Uite si niste poze, se pare ca la tot ce e sus (tigla, fuste, parazapezi) vopseaua are 'solzisori' doar burlanele si jgheaburile au vopseaua mai fina (ori poate sunt doar Mat, nu Grande mat), dar cum ziceam , nu sare in ochi, ori poate chiar e mai bine, fiind la vedere.

In schimb la casa vecina vopseaua s-a cam dus. Se pare ca tabla era rosie si a fost pusa acum 10 ani (prima poza e de pe Maps, cand a trecut masina Google, scrie sept 2012).
A doua poza e de anul trecut tot cam in aceeasi perioada a anului, cand s-a turnat planseul la mine. Practic n-au mai ramas rosii decat fustele de la pazie si coama. Restul de acoperis e alb ca pe dedesubt. Evident se poate vopsi, important e ca nu s-a dus stratul cel alb (nu stiu daca ala e zincul ori e vreun grund, ceva).

Attached Files



#60
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018

 akeem, on 14 februarie 2023 - 18:56, said:

Uite si niste poze, se pare ca la tot ce e sus (tigla, fuste, parazapezi) vopseaua are 'solzisori' doar burlanele si jgheaburile au vopseaua mai fina (ori poate sunt doar Mat, nu Grande mat), dar cum ziceam , nu sare in ochi, ori poate chiar e mai bine, fiind la vedere.

In schimb la casa vecina vopseaua s-a cam dus. Se pare ca tabla era rosie si a fost pusa acum 10 ani (prima poza e de pe Maps, cand a trecut masina Google, scrie sept 2012).
A doua poza e de anul trecut tot cam in aceeasi perioada a anului, cand s-a turnat planseul la mine. Practic n-au mai ramas rosii decat fustele de la pazie si coama. Restul de acoperis e alb ca pe dedesubt. Evident se poate vopsi, important e ca nu s-a dus stratul cel alb (nu stiu daca ala e zincul ori e vreun grund, ceva).
Multumim de poze. Arata bine acoperisul cu tabla grande, dar imi este frica sa ma gandesc la costuri.

Trist pentru vecina.

#61
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,942
  • Înscris: 17.10.2003
Cred ca grande mat e cu 25% mai scump, 60 ron/mp fața de 46 la Mat (ambele tabla de 0.5) - am luat primul site care mi-a ieșit în cale.
Eu am dat nițel mai mult, 57.7 RON fără TVA. Depinde și de unde iei.
Când calculzi acoperisul trebuie sa mai pui un 10% cât se petrece tabla (parca asa e, trebuie citit în fisa tehnica). La folie la fel.
Apoi la tabla dublezi prețul ca să afli cât te costa cu tot cu accesorii.
La manopera nu știu sa-ti zic, a întrat la grămadă cu lemnăria.

#62
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018

 akeem, on 14 februarie 2023 - 19:23, said:

Cred ca grande mat e cu 25% mai scump, 60 ron/mp fața de 46 la Mat (ambele tabla de 0.5) - am luat primul site care mi-a ieșit în cale.
Eu am dat nițel mai mult, 57.7 RON fără TVA. Depinde și de unde iei.
Când calculzi acoperisul trebuie sa mai pui un 10% cât se petrece tabla (parca asa e, trebuie citit în fisa tehnica). La folie la fel.
Apoi la tabla dublezi prețul ca să afli cât te costa cu tot cu accesorii.
La manopera nu știu sa-ti zic, a întrat la grămadă cu lemnăria.
Am inteles. O sa tin cont de cele spuse.

Dar in continuare o sa merg pe una din variate lucios sau mat cu grosimea de 0.5mm.

#63
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 06.10.2019

 Ca Castelul Bran, on 14 februarie 2023 - 07:20, said:

Pai daca 115 g/mp este o densitate mica, de ce nu se preteaza pentru a fi asezate pe astereala? Imi imaginam ca astereala devine un support fizic pt a le mentine pe pozitie (sa nu faca Burt's Posted Image ), iar cele mai dense/grele sa fie pozitiinate pe capriori unde nu este astereala.

Diferenta dintre densitati este data de grosimea celor doua straturi de protectie ( vorbim de 90% din foliile vandute in Romania ). O grosime mai mare a celor doua straturi conduce implicit si la o rezistenta mai mari a foliei la contactul cu astereala, dar si la o crestere a densitatii ( ex. in loc de 130 gr/mp vom avea 150 gr/mp ).

 Ca Castelul Bran, on 14 februarie 2023 - 07:20, said:

Rzv, ai ceva poze cum arata tabla pe fatza interioara, la anumite loturi cu 125, 250, 275 de zinc? Adica .....diferentza de cativa microni face minuni/deranj, sau si aici avem un marketing frumos?

Eu nu am de unde sa stiu ce grosime de zinc are tabla pe care o dau jos. Nu poti sa afli acest lucru foarte usor. Si sincer sa fiu, nici nu m-a interesat.

 Ca Castelul Bran, on 14 februarie 2023 - 07:20, said:

Sau ai observat cum se comports o tabla (pe fatza interioara) in cazul acoperis cu ventilatie Vs fara?

In cazul foliei ( ma refer ca suport ), nu am observat ( nu imi aduc aminte sa fi intalnit cazul asta ), insa pot sa iti spun ca daca depozitezi aiurea foile de tabla ( le pui una peste cealalta), in trei luni se "impusca" vopseaua.

 MarinsiGeorgiana, on 14 februarie 2023 - 09:20, said:

Ambele au zinc de 225g - 275g.

Asta este o vrajeala ieftina de marketing. Este ca si cum ai spune ca viteza maxima a unui Logan este intre 170 km/h si 210 km/h. Pai, ori are 225 gr/mp, ori 275 gr/mp. 25% toleranta ??? Vrajeala.

 akeem, on 14 februarie 2023 - 18:56, said:

Uite si niste poze, se pare ca la tot ce e sus (tigla, fuste, parazapezi) vopseaua are 'solzisori' doar burlanele si jgheaburile au vopseaua mai fina (ori poate sunt doar Mat, nu Grande mat), dar cum ziceam , nu sare in ochi, ori poate chiar e mai bine, fiind la vedere.

Stai linistit, jgheaburile si burlanele au o protectie mai buna decat tabla de pe casa. Posted Image  Probabil au 50 de microni Pural.

#64
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018

 razvan-softpedia, on 14 februarie 2023 - 20:22, said:


Asta este o vrajeala ieftina de marketing. Este ca si cum ai spune ca viteza maxima a unui Logan este intre 170 km/h si 210 km/h. Pai, ori are 225 gr/mp, ori 275 gr/mp. 25% toleranta ??? Vrajeala.
Din pacate asa se practica, o sa fim la alegerea producatorului la ce cantitate de zinc o sa avem

Folia, ce carcateristici ar trebui sa indeplineasca?

Cosul de fum, trebuie construit si finisat inaite de a monta tabla, nu?

#65
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 06.10.2019

 MarinsiGeorgiana, on 16 februarie 2023 - 10:31, said:

Folia, ce carcateristici ar trebui sa indeplineasca?

Permisivitate mare la vapori, rezistente mecanice cat mai mari, si o utilizare intr-o plaja de temperaturi cat mai mare.

 MarinsiGeorgiana, on 16 februarie 2023 - 10:31, said:

Cosul de fum, trebuie construit si finisat inaite de a monta tabla, nu?

Da

#66
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021
Nu am citit din urmă dar am făcut curat după mai bine de 10 ani și am găsit niste resturi de Gerard tăiate cu flexul și lăsate in ploaie. Nici pe tăietură nu aveau rugină! Bună rău! Dar și scumpă!

#67
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 06.10.2019
Gerard ( mai exact tablele in panouri mici, cu acoperire de piatra ), este mult mai putin afectata la taieturile cu "flux-ul" decat tabla cu "finisaj" din vopsea ( polyester, sau ce o mai fi el ). Producatorii de tabla nu zic sa nu tai tabla cu flex-ul doar pentru ca se arde vopseaua in zona taieturii, o zic pentru ca scanteile de la flex sar pe o suprafata mult mai mare, si in cazul asta tabla este mult mai afectata. La Gerard nu prea are ce sa afecteze deoarece scanteile respective cad pe un suport de piatra. Din aces motiv este recomandata taierea cu foarfeca.

Taierea cu foarfeca mai are avantajul ca "inchide" practic zona in care otelul nu mai este protejat, spre deosebire de flex, care "mareste" aceasta zona.

#68
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View PostVaccinatu, on 16 februarie 2023 - 23:57, said:

Nu am citit din urmă dar am făcut curat după mai bine de 10 ani și am găsit niste resturi de Gerard tăiate cu flexul și lăsate in ploaie. Nici pe tăietură nu aveau rugină! Bună rău! Dar și scumpă!


Dar si cu aluminiu!

#69
victorvvv

victorvvv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 03.07.2018

View Postrazvan-softpedia, on 17 februarie 2023 - 07:08, said:

Gerard ( mai exact tablele in panouri mici, cu acoperire de piatra ), este mult mai putin afectata la taieturile cu "flux-ul" decat tabla cu "finisaj" din vopsea ( polyester, sau ce o mai fi el ). Producatorii de tabla nu zic sa nu tai tabla cu flex-ul doar pentru ca se arde vopseaua in zona taieturii, o zic pentru ca scanteile de la flex sar pe o suprafata mult mai mare, si in cazul asta tabla este mult mai afectata. La Gerard nu prea are ce sa afecteze deoarece scanteile respective cad pe un suport de piatra. Din aces motiv este recomandata taierea cu foarfeca.

Taierea cu foarfeca mai are avantajul ca "inchide" practic zona in care otelul nu mai este protejat, spre deosebire de flex, care "mareste" aceasta zona.

salut, stiu ca este un topic mai vechi - dar citindu-l ma gandesc foarte serios sa optez pentru tigla de beton - initial ma gandeam la bilka mat. acum o alta mare problema este marca tiglei de beton, initial am vrut sa merg pe bramac (mi s-a parut de notorietate) dar citing review-urile de pe google mi-a pierit instant cheful - sunt unii oameni care se plang ca atunci cand ploua tigla se umezeste pe interior - unii plang ca le ploua in casa. mai mult, rezolvarea din partea producatorului este inlocuirea cu aceeasi tigla (si aia se umezeste) sau clasicul "e normal sa fie asa" ....

o alta varianta este tigla de la imcop - nu am gasit prea multe despre ea - ce e drept nici nu s-a plans nimeni ca se umezeste pe interior.

ai vreun sfat in privinta alegerii unui brand anume? multumesc

#70
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 06.10.2019

View Postvictorvvv, on 13 iunie 2023 - 20:16, said:

initial am vrut sa merg pe bramac (mi s-a parut de notorietate) dar citing review-urile de pe google mi-a pierit instant cheful - sunt unii oameni care se plang ca atunci cand ploua tigla se umezeste pe interior - unii plang ca le ploua in casa. mai mult, rezolvarea din partea producatorului este inlocuirea cu aceeasi tigla (si aia se umezeste) sau clasicul "e normal sa fie asa" ....

Nu stiu ce sa iti spun despre fenomen, este prima oara cand aud asa ceva. In mod normal, dupa ce apa ar fi trecut de tigla ( presupunand ca tigla absorbe atat de multa apa ), ar fi trebuit sa se vada niste urme pe folia anticondens. Eu nu am vazut asa ceva. Nu spun ca nu se poate, spun doar ca nu am vazut.

Sunt niste cartiere in Ilfov facute cu tigla de beton, si cu o folie foarte, foarte proasta. Daca tigla de beton ar fi fost asa problematica, te asigur ca oamenii aia ar fi stat cu ligheane in casa.

Acoperisurile respective au vreo 20 de ani, folia este zob, dar la interior nu prea sunt urme de apa. Deci, inclin sa cred ca partea cu infiltratiile datorate materialului sunt povesti. Din experienta, iti spun ca in proportie de peste 90% infiltratiile se datoreaza unui montaj deficitar.

Poza este facuta saptamana trecuta.

Attached Files


Edited by razvan-softpedia, 13 June 2023 - 20:45.


#71
victorvvv

victorvvv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 03.07.2018

View Postrazvan-softpedia, on 13 iunie 2023 - 20:44, said:

Acoperisurile respective au vreo 20 de ani, folia este zob, dar la interior nu prea sunt urme de apa. Deci, inclin sa cred ca partea cu infiltratiile datorate materialului sunt povesti. Din experienta, iti spun ca in proportie de peste 90% infiltratiile se datoreaza unui montaj deficitar.

Poza este facuta saptamana trecuta.

multumesc frumos - cam la asta ma gandeam si eu - la montaj deficitar

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate