Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Prajituri pt cafenele, calcul pret final

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008

 TehCube, on 06 februarie 2023 - 16:30, said:

Eu sunt de parere ca daca faci produse OK, calitate decenta, aspect de la bun in sus, trebuie sa incepi direct cu preturi mari.
Depinde de locatie, una e locatie in centru vechi (al oricarui oras) si alta e langa autogara unde vin navetistii sa ia cafea la 1-2 lei (exagerez dar intelegi ideea)
Daca nu e locatie de lux as incepe cu preturi medii, daca vanzarea e buna mai cresti.
Mai bine decat sa incepi cu preturi mari si sa scazi ulterior imo

 TehCube, on 06 februarie 2023 - 16:30, said:

Totusi, gasesti Paul in majoritatea mall-urilor, de obicei cu destui oameni la coada. Preturile sunt mari. Deci clienti exista. Chiar daca nu faci tu parte din ei. Altfel ar fi disparut de mult de pe piata dar nu e cazul. Cred ca multe sunt fransize, dar e irelevant. Supravietuiesc in locuri cu chirie foarte mare. Deci ceva ceva vand.
Nu stiu ce e aia, probabil e brand fitza de Bucuresti.
Astea functioneaza pe baza de fitza, lumea nu se duce acolo pt mancare buna ci fiindca e un Brand ... pt cei mai limitati intelectual brandurile sunt FOARTE importante.

Oricum nu se pot compara, omul ce incepe sa duca 3 briose la cafenea cu un brand (cat de bun/ kk ar fi el)

Edited by sirgoofy, 06 February 2023 - 16:50.


#38
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007

 sirgoofy, on 06 februarie 2023 - 16:40, said:

Depinde de locatie, una e locatie in centru vechi (al oricarui oras) si alta e langa autogara unde vin navetistii sa ia cafea la 1-2 lei...
Daca nu e locatie de lux as incepe cu preturi medii, daca vanzarea e buna mai cresti.
Pai da dar daca privesti tot contextul am zis ca in cazul in care ai produs cu calitate/aspect superior, atunci te lipesti de cafenea "cu pretentii".
Nu am zis sa mergi la 5togo si sa le propui briose de 15 lei ca nu o sa cumpere nimeni. Dar UNELE cafenele vand si patiserie scumpa. Am mentionat ca scopul trebuie sa fie sa gasesti un partener de genul, de la inceput.

Quote

Nu stiu ce e aia, probabil e brand fitza de Bucuresti.
Ceva de genul, doar ca-s internationali, ditai corporatia. In bucuresti sunt peste 10.
Dar ideea e ca vand niste rahaturi. Scumpe. Si se cumpara. Da, din cauza brandului.
Daca gaseste o cafenea cu ceva brand, de tip Meron, de exemplu, unde e 12-15-20 de lei cafeaua si e plin tot timpul, atunci poti vinde si briose de 10 lei. Si mai sunt destule d-astea in Bucuresti. Cat de simplu e sa te lipesti de asa ceva? No idea. Banuiesc ca greu.

#39
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
Mai sunt orase in RO, tu te limitezi la centrul B , fix pix sa penetrezi piata aia !

#40
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
Ideea se aplica oriunde. Si intr-un oras mic vor exista cafenele ieftine si cafenele scumpe. Daca faci un produs din pasiune, nu te intereseaza sa faci en-gros si sa vinzi mii de bucati. Te intereseaza sa iasa bine si sa vinzi cate poti dar sa fie foarte bune. Crede-ma ca sunt destui oameni d-astia carora le pasa de produs mai mult decat de profit.
Iar daca OP e genul asta de om, atunci solutia e sa mergi la cafenele scumpe, ca sa ai loc de profit.

Daca ar fi afacere "de la zero" atunci da, e foarte greu sa intri pe piata cu un produs "premium" si sa convingi lumea ca merita sa dai 8 lei pe o briosa. Sau 10, sau 15. Se poate si asta, daca ai multi bani de marketing (vezi French Revolution - eclere decente, dar nimic wow, bagat bani in marketing, au prins foarte repede). Dar aici nu e cazul. Omul vrea sa se asocieze cu o afacere existenta, si doar sa vanda produse. Daca ai posibilitatea sa faci asta, de ce ai incepe cu cafenele ieftine sa vinzi mult si ieftin daca poti sa INCERCI macar sa te asociezi cu alea "de top" din satul tau si sa incerci sa vinzi chestii bune la pret corespunzator.

Eu repet, inteleg ca multi nu ar cumpara asa ceva, inclusiv multi de pe forum. Dar asta nu inseamna ca nu exista piata. Partea dificila e sa ajungi la ea. Nu neg ca e mai simplu sa vinzi ieftin si prost, ca ai piata mult mai larga, dar nu pare ca asta e ce vrea sa faca OP.

#41
gdirtu

gdirtu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.06.2021
brusli, ma voi referi doar la intrebarea pusa de tine nu la alte aspecte ale afacerii.

Poti stabili pretul in 2 moduri:
- in functie de costurile care le ai in productie (fixe si variabile) la care adaugi un adaos
- in functie de valoarea care o oferi

Prima alegere e simpla. Costuri plus sa spunem 20%.

A doua varianta e mai complicata dar, cu putin efort din partea ta, poate fi cea mai profitabila. Imagineaza-ti ca tu vrei sa vinzi prajiturile cu X pret, iar clientul e dispus sa plateasca 10X.

Daca alegi a doua varianta, sunt sufieciente teste pe internet care sa te ajute.

Daca ai nevoie de ajutor suplimentar, da-mi de stire.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate