Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Verificare structura de rezistenta din beton / umiditate structuri

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 29.10.2007
Salutare.

Am o casa construita la rosu ( dar fara acoperis ) care a fost lasata in ploaie timp de 10+ ani si vreau sa stiu daca mai se poate folosi fundatia actuala sau trebuie totul inlocuit.

Dupa o cautare rapida pe gogule am gasit http://www.consultan...ic.ro/servicii/

Presupun ca asta intra la categoria "UMIDITATE STRUCTURI" listata pe pagina servicii.

Este suficienta acea verificare sau trebuiesc altele ?
Daca da, ce verificari trebuiesc facute exact si cam cat costa?
Recomandari firma/inginer pentru zona bucuresti/ilfov ?

Multumesc.

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
poze

#3
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 29.10.2007

View Postarg, on 04 februarie 2023 - 16:10, said:

poze
Maine adaug

#4
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018
Pai o sa iti taie niste probe cilindrice cu carota si o sa le testeze in laborator la compresiune.

Cine vine si inspecteaza doar ochiometric te talhareste de bani.

Si stai cuminte cu pozele ca nu ajuta pe nimeni cu nimic.

Edited by abac, 04 February 2023 - 21:12.


#5
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 29.10.2007

View Postarg, on 04 februarie 2023 - 16:10, said:

poze

Ma intereseaza doar fundatia, boltarii se inlocuiesc.

Original : https://www.mediafir...g5/casa.7z/file

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   850.19K   80 downloads
  • Attached File  2.jpg   943.2K   75 downloads
  • Attached File  3.jpg   848.08K   68 downloads
  • Attached File  4.jpg   859.39K   63 downloads
  • Attached File  5.jpg   503.4K   67 downloads
  • Attached File  6.jpg   435.02K   62 downloads
  • Attached File  7.jpg   774.47K   53 downloads
  • Attached File  8.jpg   758.77K   52 downloads
  • Attached File  9.jpg   573.92K   51 downloads
  • Attached File  10.jpg   907.49K   50 downloads
  • Attached File  11.jpg   798.95K   46 downloads
  • Attached File  12.jpg   874.12K   47 downloads
  • Attached File  13.jpg   783.04K   51 downloads
  • Attached File  14.jpg   557.82K   51 downloads
  • Attached File  15.jpg   652.57K   49 downloads
  • Attached File  16.jpg   568.85K   48 downloads
  • Attached File  17.jpg   810.59K   49 downloads
  • Attached File  18.jpg   692.12K   43 downloads
  • Attached File  19.jpg   754.77K   44 downloads
  • Attached File  20.jpg   713.24K   50 downloads

Edited by juGGaKNot, 05 February 2023 - 09:21.


#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
betonul din fundatie arata binisor
cel din suprastructura e cam segregat si cu goluri e posibil ca armatura sa fie corodata in beton
acoperirea cu beton a armaturilor e cam neglijenta dar pare cat de cat ok
totusi din poze armarea mi se pare cam subtire, mutatile de peste planseu.

ar trebui un sturcturist/expert sa vina la fata locului si sa faca o evaluare.

daca ai proiectul initial poate chiar reusesti sa continui lucrarea fara a demola ceva.

eu nu as scoate boltarii, i-as spala bine cu jet de apa (fara detergent). cu jucarii din alea care se spala masina.
iar cu banii aia as pune un polistiren mai gros. in felul asta casa o sa aibe o inertie termica mai buna. + daca pui si o incalzire prin pardoseala (si pe anumiti pereti) iese un vis

Edited by arg, 05 February 2023 - 09:58.


#7
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 15.06.2009
Pentru numai parter pare ok. Am vazut si mai rau. Daca continui cu etaj, mansarda...doar lemn. Deschiderile alea de fereastra nu sunt ptr clima noastra, prea mari. Living inalt, o sa arate bine.

#8
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018

Quote


eu nu as scoate boltarii, i-as spala bine cu jet de apa (fara detergent). cu jucarii din alea care se spala masina.
iar cu banii aia as pune un polistiren mai gros. in felul asta casa o sa aibe o inertie termica mai buna.


Cine se uita in gura astuia merita ce o sa pateasca.

#9
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007

View Postkesarion111, on 05 februarie 2023 - 15:36, said:

Pentru numai parter pare ok. Am vazut si mai rau. Daca continui cu etaj, mansarda...doar lemn. Deschiderile alea de fereastra nu sunt ptr clima noastra, prea mari. Living inalt, o sa arate bine.

Exact asa este si parerea mea. 100% cinstita opina.

De cazut peste tine nu o sa cada. Degradata suplimentar fata de cei 10 ani nu pare, nu este exfoliat betonul peste armatura. Oricum, impresia mea este ca a fost construita ,,Home made,, cu ce a avut omul prin batatura inclusiv mana de lucru.

Cred ca este de bine, daca era o problema majora, deja era fisurata elevatia sau restul de betoane.

Nu respecta rigurozitatile si exigentele  de acum dar nu este extrem de periculoasa, nu te omoara in caz de seism, sunt deschiderile mici,


Ps.CE am scris  nu este opinie specializata sunt gandurile si experienta unui  om care a vazut ,multe ,,minuni,, la viata lui si care are un pic de istorie tehnica traita ( am vazut comportarea in timp la diverse constructii).

Cred ca o poti continua cu un strat generos de vata bazaltica , pe schelet metalic, cu tamplarie de FOARTE buna calitate si cu instalatie de ventilatie bine realizata ( sau daca o realizezi tu, sa fie cineva care te indruma). Geamurile cu suprafata vitrata mare se mai pot micsora, se pot monta  obloane de protectie. Obligatoriu facut ceva la partea de podea!

Cert este ca am vazut structuri mult mai tinere ( 1-2 ani) care aratau mult mai rau.

Apropo, a avut proiect ,,minunea,, sau este realizata exclusiv pe priceperea locala? Cum este terenul? Balteste apa in zona?

Edited by autom2, 05 February 2023 - 17:25.


#10
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 29.10.2007

View Postautom2, on 05 februarie 2023 - 17:18, said:

Apropo, a avut proiect ,,minunea,, sau este realizata exclusiv pe priceperea locala? Cum este terenul? Balteste apa in zona?

Proiectul nu a fost respectat pentru ca s-a adaugat partea din fata cu deschidere mare dar va fi modificat ( de cel care a facut proiectul initial )
Exclusiv pe priceperea locala, nu balteste apa.

Este un lac la 200m, sta cam 5+m mai jos fata de fundatie.

In concluzie, trebuie sa caut inginer structurist si sa cer doar "Determinare umiditate in structura" sau si altceva ?

Singurul site in care se specifica asta are in aceasi categorie urmatoarele :

Quote

Pachet  STRUCTURA:
Verificare documentatie tehnica, Proiect Tehnic, Detalii De Executie, Cartea Tehnica a Constructiei ;
Verificare corespondenta structurala conform proiect – repartitie armatura in stalpi, grinzi, diafragme prin sondaj;
Verificare termografica – calitate anvelopare imobil, punti temice, calitatea tamplariei exterioare cu camera Flir E60;
Determinare umiditate in structura cu umidometrul de contact Flir MR160 cu stabilirea sursei (infiltratii acoperis, infiltratii fatada,  vicii de izolare fundatie,  fisurarea tevilor etc);
Estimare costuri remediere vicii constatate.

Si costa cam 2000ron.

Edited by juGGaKNot, 05 February 2023 - 20:15.


#11
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 12.09.2013
La o prima vedere nu ai nici o problema sa faci un P+1 sau P+M....Dar iti trebuie musai o expertiza!Retine asta...Sa se determine diametrul armaturilor, pozitia lor.Intai incercari nedistructive.Dupa rezultat se pot preleva si carote, dar eu cred ca nu e nevoie de ele.Apoi PT cu detalii si succes!
PS. utilizatorului abac nu-i citi postarile....nu prea le are cu c-tiile

#12
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018
A, da nu e deloc nevoie de incercari de laborator pe un beton care a stat expus 10 ani la sute de cicluri inghet-dezghet.

Dau asa unii cu ochimetrul pe niste poze si gata concluziile.

Edited by abac, 05 February 2023 - 23:40.


#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
de unde ai scos-o pe asta cu sute de cicluri de inghet dezghet?
ce laborator visezi tu acolo?
daca-ti trimit baietii cu carota nici nu ai de unde sa prelevezi o proba.
fi serios si termina cu gargara.
lasa chestiile aste in seama celor care au mai facut si se pricep.

#14
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018
Asa cum ziceam, cine se uita in gura astora doi, merita ce-o sa pateasca.

#15
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 29.10.2007
Am facut o evaluare, in mare aceasi recomandare ca cea postata aici pe thread ( se poate continua cu o structura de lemn ).

Mai exact, legal nu se poate continua ( in caz de seism major ) dar structura suporta.

Quote

Elevatia fundatie prezinta zone cu segregari. Acest lucru denota faptul ca betonul nu a fost vibrat corect si nu va ajunge la rezistenta la compresiune calculata.
Goluri in elementele din beton si armaturi expuse si corodate.
Rosturile de turnare ale betonului nu sunt conforme cu tehnologia corecta de turnare a betonului. Pozitia rosturilor de turnare in multe cazuri este gresita (rosturi in grinzi, rost la baza bulbilor armati etc.). Rosturile sunt de asemenea inclinate, prezinta si zone cu segregari si sunt contaminate cu obiecte straine, lucru nepermis la turnarea betonului.
Stalpii interiori prezinta foarte multe segregari, armaturi expuse si defecte ale suprafetei si geometriei.Conform Normativului C56/85, nu sunt permise segregari pe o suprafata atat de mare a elementului.
Rosturile de turnare indica faptul ca unii stalpi au fost turnait mai sus decat cota inferioara a grinzilor. O greseala grava de executie ce face ca nodul sa nu aiba rigiditatea necesara.
Grinzile din beton prezinta de asemenea o serie de neconformitati.
Inaltimea anumitor grinzi este foarte mica, indicand faptul ca nu a fost respectat (sau nu a existat) proiectul de executie.
Segregari si armaturi expuse.
Armaturi expuse, acoperire de beton expulzata
Obiecte straine in masa betonului si armaturi expuse si corodate
Defecte din timpul turnarii. Exista rosturi de turnare in unele grinzi. Acestea sunt interzise

Scara interioara are de asemenea segregari si o geometrie incorecta
Din cauza faptului ca imobilul nu a fost acoperit in perioada scursa de la construirea sa, apa de ploaie a patruns in elementel de beton armat, ciclurile de inghet-dezghet afectand aceste elemente
Defectele observate sunt majore si sunt de natura sa afecteze total comportamentul structurii de rezistenta in caz de cutremur major.

Concluzia fiind

Quote

Calitatea betonului si a armarilor este foarte scazuta, acestea necesitand consolidari inainte de inceperea altor tipuri de lucrari.

Inca ma gandesc daca vreau sa merg in fata aici ( sa inlocuiesc boltarii cu bca si sa pun un acoperis ), mentionez ca momentan stau in o casa cu etaj construita in 1970 care nu are deloc metal in fundatie deci nu vad cum ar fi mai rau aici in caz de seism.

Acum ca am facut evaluarea se schimba cu ceva ce a fost recomandat mai sus ? Multumesc.

#16
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,937
  • Înscris: 17.10.2003
Probabil casa din 1970 e din caramida arsă zidită la două randuri, la colturi e zidita intrețesut, pe când aici structura de rezistență tocmai ce ai pus tu mai sus ca e neconform din toate punctele de vedere. Din ce faci zidurile n-are nicio relevanta dpdv structural, nu ajuta cu nimic.
Dacă vrei sa continui trebuie făcut ce scrie acolo, consolidat structura de rezistenta.
Apoi poți sa faci zidurile din ce vrei, de ex BCA ca se lucrează ușor și repede, izoleaza mai bine și poți sa tragi diverse canale prin el pentru tevi și cabluri fără multă bătaie de cap.

#17
xTzFlA

xTzFlA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 04.12.2008
Salutare,
Sunt la stadiul de sondare a diferitelor proiecte de case și cum compartimentez casa și fac un research.
Nu am ajuns la stadiul de a vorbi cu un arhitect/proiectant.
Am o dilemă legată de cum vreau sa construiesc casa.
Casa o vreau parter și pod mansardabil și o singură apă la acoperiș, cu înclinația de 34-36 grade (pentru fotovoltaice).
Am un teren cu orientarea nord și am ceva limite de granite 13m mai exact deschiderea.
Am făcut o schiță cu floorplanner.
Mă interesează dpdv al structurii de rezistență dacă este posibil să fac zidărie BCA grosime 20cm și stâlpii tot de 20cm?

Attached Files

  • Attached File  1.png   156K   17 downloads


#18
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,937
  • Înscris: 17.10.2003
Nu cred ca proiectantul va fi de acord cu grosime mai mica de 25 cm la pereti portanti din zidărie. Parca 15 cm minim erau pereții din beton armat.
Chiar și asa stalpisorii tot 25x25 trebuie făcuți.
De ce vrei neapărat de 20 cm?

Eu am făcut un calcul grosier la mine (grosime de 25 cm BCA conf. proiect) și rezulta ca suprafața portanta totala a zidurilor (după ce am scos ușile și ferestrele) ar fi cam dubla fata de necesar.
Dar:
- au aparut diverse canale transversale prin pereti pentru cabluri
- sus la tavan mai sunt ceva gauri unde s-a cofrat pentru planseu
-adezivul dintre blocurile de BCA nu e din margine în margine, deci suprafața portanta nu prea mai e 60x25 cm pentru fiecare bloc (nici crema de la eugenii nu mai iese pana în margine cum era când eram eu mic... asa ca analogie 😀)
- n-am adăugat masa panourilor fotovoltaice în calcul.
Etc.
Asa ca nu mai e dublu fata de necesar.

Edited by akeem, 05 March 2023 - 12:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate