Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Problema de cadastru

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 12.11.2008
La infiintarea cartii funciare a unui imobil s-a mentinat ca in urma masuratorilor s-a constatat ca suprafata corecta a terenului este cu 250mp mai mare decat in acte. La data infiintarii cartii funciare s-a introdus  in partea a II-a (Proprietari si acte) observatia ca acesti 250mp sunt consemnati in posesia faptica a proprietarului  (adica a mea) Ulterior, cred ca dupa vreo 2-3 ani si ceva s-a introdus o alta nota prin care se mentioneaza ca in urma aprobarii unui referat, se corecteaza suprafata cu acesti 250mp care se recunosc in proprietatea mea (in acte am avut 2100, iar acuma am 2350mp)

Intrebari

1. In ce baza legala a aparut acel referat in urma carui aprobare am fost recunoscut ca proprietar si al acelor 250mp gasiti in plus la masuratoare? Am auzit ceva despre trecerea a doi ani fara a aparea o contestare, daca poate cineva sa-mi dea mai multe informatii.
2. Un var al meu a mostenit o casa de la un unchi cu 560mp teren si are certificat de mostenitor. Unchiul nu a avut acte de proprietate, si el avea certificat de mostenitor dupa parinti. Certificatul de mostenitor nu este recunoscut drept act de proprietate. La intocmirea cadastrului si a cartii funciare s-au mentionat ca acte existenta acestor certificte de mostenitor. Vin acuma si intreb, daca in cazul meu, dupa doi ani (sau cati or fi) mi s-a recunoscut proprietatea asupra celor 250mp in lipsa unor contestari, regula nu se poate aplica si in cazul varului meu? Avand certificat de mostenitor si locuind acolo, era clar ca avea posesia faptica a celor 560mp. Daca nu l-a contestat nimeni, nu trebuie recunoscut ca proprietar dupa cei 2-3 ani?

Multumesc anticipat pentru atentia acordata

Cu stima

Edited by n_priceputu, 02 February 2023 - 12:29.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Legeaprevede ca:
(7) În toate cazurile în care s-a notat posesia în cartea funciară, dreptul de proprietate va putea fi intabulat ulterior, în următoarele condiții:
a) din oficiu, la împlinirea unui termen de 3 ani de la momentul notării în cartea funciară, dacă nu a fost notat niciun litigiu prin care se contestă înscrierile din cartea funciară. În acest caz, prin derogare de la reglementările referitoare la uzucapiune, dreptul de proprietate se consideră dobândit prin efectul legii și de la data împlinirii acestui termen, fără nicio altă justificare sau procedură;



Certificatul de mostenitor nu este recunoscut drept act de proprietate.
Afirmatia asta e inexacta. Certificatul de mostenitor este act de proprietate.
Posibil ca acel teren sa nu fie inclus in certificatul de mostenitor.

Edited by pasilla, 02 February 2023 - 12:42.


#3
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Aceste "infiintari de carti funciare" dau batai de cap la cel putin 90% dintre solicitanti...
Problema este ca vechile proprietati au fost masurate cu pasul, cu batul, cu piatra, cu sfoara, etc... iar acum, pentru cele mai multe manevre facute cu proprietatile (in special terenurile), se cer carti funciare actualizate. Actualizarea consta intr-o remasurare, repozitionare geografica, recalculare... in urma carora apar diferente de dimensiuni, pozitionare, etc
Si uite asa, isi da seama omul ca proprietatea lui este mai mica in realitate cu 1-2 metri decat ce stie el si din acte (cele vechi) si vrea acei metri inapoi, de unde? De la vecinul... si nu va accepta vreodata realitatea... am patit-o si eu... dar asta este doar un exemplu, care este cel mai des intalnit...

Cred ca, in parte, tot din cauza remasurarilor, s-a ajuns si la situatia descrisa la inceput...

#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Sa zic si io ceva?
Actualizarile de CF se fac dupa cum plateste "propietarul".
Daca adunam toate suprafetele inscrise in milioanele de CF-uri, nu pupa in nicio varianta cu suprafata tarii!
Dpmdv, case closed.
Unde recalmi si ce obtii?
Romania, tara tuturor posibilitatilor!
Is a FACT!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate