Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Acord vecini obligatoriu pentru schimbare locuinta individuala in locuinta colectiva ?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
cip07

cip07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.06.2009
Detin o constructie ridicata legal, pe teren proprietate, cu autorizatie de construire, receptie, edificare si intabulare ca locuinta individuala. Ca sa o transform in locuinta colectiva (fara nici un fel de modificare la constructie) trebuie obligatoriu sa obtin acordul vecinilor (proprietatile vecine cu terenul meu) ? Care este prevederea legala care imi impune asa ceva ?
Multumesc.

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
tu la începutul construcției ai cerut un acord al vecinilor.ai spus că faci casă și s-au trezit cu bloc

nu puteai construi în zonă decât locuințe unifamiliale

o împarți în două sau în zece?ca idee totuși

#3
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,171
  • Înscris: 06.04.2020
N-au nicio treaba vecinii cu constructia ta. Daca ai respectat toate etapele constructiei, respectiv obtinerea certificatului de urbanism, a autorizatiei de constructie, racordul utilitatilor, receptia si intabularea casei, esti perfect in regula. Cum folosesti si administrezi imobilul este numai dreptul si raspunderea ta. Cu vecinii eventual te consulti si te pui de acord la realizarea imprejmuirilor(gardurilor) care sunt comune proprietatilor.

#4
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 27.09.2016
Legea 50.

#5
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
rim80 - omul a facut si el 'ceva' pe terenul lui, cu autorizatie de locuinta individuala, si acum vrea sa o dezmembreze in 'locuinta colectiva' ca sa o vanda 'pe bucati'.  e complet altceva fata de ce zici tu.

#6
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 24.11.2020

 EMPP, on 01 februarie 2023 - 10:07, said:

tu la începutul construcției ai cerut un acord al vecinilor.ai spus că faci casă și s-au trezit cu bloc

Cine ţi-a spus asta?

#7
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Nu ai treabă cu vecinii dar s-ar putea să ai cu primăria. Întreabă acolo dacă transformarea pe care o vrei e considerată schimbare de funcțiune și, dacă da, ce hîrtii îți cer.
Asta dacă nu modifici clădirea în nici un fel. Dacă o modifici trebuie să le spui și ce vrei să faci.

De curiozitate -  ce dimensiuni are casa de se poate transforma în locuință colectivă?

#8
AncutaD

AncutaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 12.07.2022
Totusi nu iti trebuie aprobare daca vrei sa faci bloc langa vecini?

#9
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 23.06.2004

 EMPP, on 01 februarie 2023 - 10:07, said:

tu la începutul construcției ai cerut un acord al vecinilor.ai spus că faci casă și s-au trezit cu bloc
Eu nu imi aduc aminte sa fi avut nevoie de acordul vecinilor pentru a-mi ridica casa de la tara. Bine, se intampla acum mai mult de 10 ani.

Intrebarea e daca initiatorul avea dreptul sa construiasca o locuinta colectiva de la inceput. Si cat de colectiva e, e un duplex (care e mai usor de digerat) sau casa respectiva consta din 3-4 apartamente sau mai mult. Pentru ca in functie de zona, de access, de proprietari, asta poate insemna 5+ masini intr-o zona care poate deja e supraaglomerata iar vecinii evident ca nu vor fi de acord daca sunt intrebati. Offtopic, a fost unul din motivele principale pentru care m-am opus mansardarii blocului unde locuiesc, cand era nebunia cu mansardarile.

Edited by aladdin2k, 02 February 2023 - 10:23.


#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Nu au treaba vecinii.
Vezi totusi la primarie ce implica.
De obicei, e o durere asa de atroce, ca te lasi pagubas.

#11
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Din pacate nu ai nevoie de acordul vecinilor pentru a dezmembra o locuinta unifamiliara intr-un bloc.
Stiu din practica, unul dintre vecinii mei a construit de la bun inceput un bloc de P+2+M cu cate un apartament per nivel pe o autorizatie de construire care a fost obtinuta pentru locuinta individuala.
Dupa receptia finala a facut cadastru si a intabulat noul imobil ca locuinta unifamiliara.
Ulterior a facut dezmembrarea la cadastru per fiecare nivel fara sa aiba probleme.
Cel putin asta mi-a povestit ca este procedura de a eluda aceasta restrictie, in cazul lui stiind de la bun inceput ca vrea sa construiasca un bloc dar nu ar fi primit autorizatie decat pentru locuinta unifamiliala.
Asta se intampla in perioada 2015-2016 nu am idee daca s-a mai schimbat ceva in acest sens si nici nu am fost interesat avand in vedere ca eu chiar vreau sa-mi construiesc locuinta unifamiliala si nu bloc.

#12
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,518
  • Înscris: 13.03.2005

 cip07, on 01 februarie 2023 - 09:36, said:

Detin o constructie ridicata legal, pe teren proprietate, cu autorizatie de construire, receptie, edificare si intabulare ca locuinta individuala. Ca sa o transform in locuinta colectiva (fara nici un fel de modificare la constructie) trebuie obligatoriu sa obtin acordul vecinilor (proprietatile vecine cu terenul meu) ? Care este prevederea legala care imi impune asa ceva ?
Multumesc.

 EMPP, on 01 februarie 2023 - 10:07, said:

tu la începutul construcției ai cerut un acord al vecinilor.ai spus că faci casă și s-au trezit cu bloc

nu puteai construi în zonă decât locuințe unifamiliale

o împarți în două sau în zece?ca idee totuși

Mai citeste o data postarea initiala, mai ales ce e scris cu rosu.

#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

 AncutaD, on 02 februarie 2023 - 09:38, said:

Totusi nu iti trebuie aprobare daca vrei sa faci bloc langa vecini?
Nu.

 dagobar, on 02 februarie 2023 - 11:06, said:

Stiu din practica, unul dintre vecinii mei a construit de la bun inceput un bloc de P+2+M cu cate un apartament per nivel pe o autorizatie de construire care a fost obtinuta pentru locuinta individuala.
Și ăia de la primărie au închis ochii. Din planuri se vedea clar că vecinul tău face locuință colectivă, nu individuală...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate