Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Masina de spalat rufe - curge apa pe la sertar

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
Salut! Ce pot face in cazul unei masini de vase Whirlpool care in stadiul in care am gasit-o aici unde stau momentan, face o balta sub ea, apa venind pe la sertarul de dergent in momentul injectiei de apa. Acum stau cu bara de jos demontata pentru a se aduna acolo apa scursa dar nu e ok pentru viitor.

Am scos sertarul, l-am curatat, nu are obstacole in fata...pur si simplu nu inteleg de ce iese apa pe acolo si ce pot face pentru a remedia, dincolo de a chema un service (masina merge ok in rest de aprox 8-10 ani)

Attached Files



#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
in stadiul in care am gasit-o aici unde stau momentan
Ceri proprietarului sa rezolve problema.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Apa nu se scurge in masina, probabil canalul de scurgere de la sertarul de detergent la tambur e blocat mecanic cu un obiect.

#4
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,592
  • Înscris: 13.03.2005

 ValentinVali, on 31 ianuarie 2023 - 23:25, said:

Salut! Ce pot face in cazul unei masini de vase Whirlpool care in stadiul in care am gasit-o aici unde stau momentan, face o balta sub ea, apa venind pe la sertarul de dergent in momentul injectiei de apa. Acum stau cu bara de jos demontata pentru a se aduna acolo apa scursa dar nu e ok pentru viitor.

Am scos sertarul, l-am curatat, nu are obstacole in fata...pur si simplu nu inteleg de ce iese apa pe acolo si ce pot face pentru a remedia, dincolo de a chema un service (masina merge ok in rest de aprox 8-10 ani)
Sertarul mai avea un dispozitiv care bloca accesul apei. E prezent în sertar?

https://www.electrop...iese.ro-5-1.jpg
Mă refer la dispozitivul pentru balsam. Dacă nu e pus la locul lui, poate determina curgerea apei când mașina spală. Cel albastru din poza din link.

Edited by wertyck, 31 January 2023 - 23:56.


#5
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
Posibil sa picure pe la furtunul de alimentare.
Dat capacil jos și pusă în funcțiune.
Așa doar ne dăm cu presupusul.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Scoate sertarul și curată locașul din mașină. Inclusiv canalul ce duce spre cuva..
Se depune o mâzgă de detergent nedizolvat. Înfășoară o cârpă pe o sarma și du-o pe canal.
Toarnă apoi cu o sticla apa in locaș și vezi daca se scurge in cuva.
Daca doar la clătire cu balsam da pe afara, curata paharul lui Pitagora.


#7
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 19.09.2005
Eu am patit in felul urmator: in partea de sus al compartimentului unde se introduce sertarul sunt duzele de apa; ei, acolo s-a depus piatra, gaurile si-au micsorat diametrul si pe la una chiar tasnea apa in diagonala, si se prelingea pe sub sertar pe jos; le-am curatat cat de cat cu o scobitoare; de curand am demontat cu totul si am incercat o detartrare - foarte greu de curatat.

#8
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005
nu scoate nimic, nu umbla la nimic... semnalezi proprietarului si sa rezolve problema... nu de alta, dar poate te scoate pe tine tap ispasitor daca aude ca ai umblat pe acolo.

#9
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014

 Stefi_R, on 01 februarie 2023 - 08:12, said:

Eu am patit in felul urmator: in partea de sus al compartimentului unde se introduce sertarul sunt duzele de apa; ei, acolo s-a depus piatra, gaurile si-au micsorat diametrul si pe la una chiar tasnea apa in diagonala, si se prelingea pe sub sertar pe jos; le-am curatat cat de cat cu o scobitoare; de curand am demontat cu totul si am incercat o detartrare - foarte greu de curatat.

Foarte posibil.
Asa am patit si eu la un Arctic si a disparut picurarea de la sertar dupa ce am schimbat electrovalvele de la alimentarea cu apa din retea.

L.E. La masina mea de spalat mai gaseam intre spalari ( la cateva zile) apa in cuva ca si  cum n-ar fi evacuat-o pe toata. Mi-am dat seama ca problema este la electrovalva. S-au umplut de calcar si nu inchideau cum trebuie.

Edited by MKdens24kw, 01 February 2023 - 10:36.


#10
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

 Adm, on 31 ianuarie 2023 - 23:42, said:

Apa nu se scurge in masina, probabil canalul de scurgere de la sertarul de detergent la tambur e blocat mecanic cu un obiect.
Eventual verifica sa nu se fi ingustat furtunul respectiv cu un dop format din detergent care s-a sedimentat prin aglomerare si nu permite alimentarea normala cu apa a masinii, iar din cauza presiunii o parte din apa refuleaza in exterior. Am patit-o si eu si de atunci folosesc numai detergent lichid.

#11
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010
Cu o perie sau un burete curăță bine duzele de deasupra sertarului.

#12
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,395
  • Înscris: 08.02.2011
Ori vorbesti cu proprietarul sa rezolve problema, ori cumperi alta din banii tai, ori te muti in alta parte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate