Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Sistemul de invatamant pe care sa il luam ca exemplu

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#1
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Exista in lume un sistem de invatamant care sa fie un exemplu pentru Romania?
Pentru ca daca nu stim ce vrem, oricat de multi bani investim tot nemultumiti vom fi.

Sa vedem o scoala in lumea asta, un profesor, materiale didactice, elevi si studenti pe care sa ii luam exemplu sa stim ce avem de facut.

Se pune mereu problema banilor - este nevoie de salarii si investitii, etc. Foarte bine, daca maine am investi 10% din PIB pentru invatamant, am sti ce sa cerem de la elevi si profesori?

Credeti ca elevii de milionari au parte de o educatie exemplara, daca avem o discutie cu ei observam ca banii investiti in educatia lor au avut efect? Au o cultura generala mai buna, inteleg mai bine cum functionaza lumea decat elevii din sistemul national gratuit?

Cum vrem de fapt sa arate acest mult asteptat invatamant de caltate?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Sistemul de invatamant vine la pachet cu o baza educationala:
- nr de scoli
- tipul de formare a dascalilor
- nr dascalilor

Noi suntem aici, jos, pentru ca toate sunt jos...
Nu e destul sa imprumuti un sistem din alta parte, deodata.
La orice chestie ce nu le convine, sindicatele iau vacanta.

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007
Se ia un sistem de invatamant foarte avansat din Europa, se traduc manualele (evident, nu cele de limba materna si istoria nationala), se copiaza structura anului de invatamant, sistemul de evaluare etc etc. Se cloneaza deci ceva dovedit ca merge, Romania nu mai are timp de experimente esuate. Cei 33 de ani de la Revolutie au dovedit ca mai mult nu se poate face.
Si Carol I, cand a inceput epoca de modernizare a tarii, a croit o Romanie dupa modelele occidentale, a adus arhitecti, medici, ingineri, profesori universitari din vest, nu a facut carpaceli cu materialul local.

#4
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Care tara din vest acel sistem de invatamant pe care sa il luam ca exemplu?
Daca mergem acolo si discutam cu elevii/studentii care invata - inteleg sau memeoreaza fara sa inteleaga?
Profesorii de acolo stiu sa explice ?

In ce tara sa mergem: Franta, Anglia, Finlanda, unde ?

Edited by PlatonX, 31 January 2023 - 09:09.


#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,485
  • Înscris: 30.08.2017
Degeaba iei cu copy paste sistemul de învățământ de la alții dacă baza, adică oamenii din sistem, e putreda.

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
indiferent de ce sistem este vb, copierea din alta parte, insa fara a fi ancorat in realitatea tarii si a cerintelor reale ale economiei si mersul societatii, este destinat esecului inca din faza de conceptie

exact pe astfel de aberatii s-au bazat toti cei dinainte, au copiat ce sau facut altii, fara sa aiba habar despre ce este vb. dupa cum ne-am obisnuit deja, luam ce e "bun" si implementam dezastruos

trist, foarte trist, insa si mai trist este ca nu invatam nimic si facem aceleasi tampenii aproape an de an, experiemtne esuate cu material didactic esuat si el in urma experimentelor anterioare

#7
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
Da exista, dar costa, si nu putin...

Harvard (SUA), Cambridge (UK), Standford (SUA), Oxford (UK)...

In Romania sunt 2 probleme care afecteaza sistemul de invatamanat:

1) Nepotism & PCR - vezi cele 2 profesoare de engleza care nu sunt in stare sa faca o fraza in engleza, si ele sunt profesoare de engleza...
2) Salariile - nu ai cum sa ai performanta cand tu oferi asemenea salarii in sistemul de invatamant. Un profesor debutant care are catedra completa ia sub 3000 RON in mana... si daca nu esti profesor de Lb. Romana sau matematica e extrem de greu sa iti faci catedra la o singura scoala, astfel te plimbi ca besmeticul intre scoli. De ce ar alege un tanar competent forte bine pregatit sistemul de invatamanat la finalizarea studiilor cand in orice multinationala daca merge sa se angajeze primeste salariu mai mare de 3000 ron, si nu ai bataie de cap cu toti idiotii....


Atunci cand va disparea nepotismul si salariul unui profesor va fi de cel putin 2 x salariu mediu net (adica aprox 2x4000 RON = 8000 RON in momentul asta), atunci vom avea si performanta...
DPMDV acum in invatamant sunt 10% profesori super calificati si super ok, 10% profesori calificati si 80% profesori idioti (angajati in mare parte pe criteriu PCR) care nu pot face altceva si au ales sa mearga in invatamant.

Edited by mirel3003, 31 January 2023 - 09:18.


#8
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Daca merg sa vorbesc cu studentii din ultimul an de la Harvard, Cambridge, Standford, Oxford o sa vad o diferenta fata de un elev care invata de la o scoala din sistemul de stat?

De exemplu, studentii de la universitatile mentionate mai sus pot sa ma faca sa inteleg (si sa imi aduca dovezi) in favoarea evolutiei vietii pe Pamant?
Pot sa imi explice ce este un model atomic, inteleg ca o particula subatomica nu este o bucata de materie care se misca acolo ? Chiar inteleg ce invata sau sunt si ei confuzi/au o intelegere superficiala?
Inteleg ca gravitatia curbeaza spatiul si se poate vedea o stea din spatele Soarelui?

Cateva intrebari simple de cultura generala. Chiar as fi curios sa vad ce inteleg ei din ce invata.
Profesorii de acolo stiu sa ii faca sa inteleaga sau isi spun si ei poezia in fiecare an?

Edited by PlatonX, 31 January 2023 - 09:30.


#9
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,740
  • Înscris: 08.10.2004
pai mergi si intreaba si vino sa ne spui si noua...

#10
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 10.10.2005
In mod normal un sistem educational trebuie sa se modernizeze si el odata cu societatea. La noi e acelasi stil de invantat de acum 100 de ani, bazat pe memorare.
Elevii de acum sunt altfel croiti. Nu au rabdare, trebuie sa le captezi atentia. Daca tu ca profesor predai in aceasi stil ca profesorul tau, iar el la randul lui ca profesorul lui in md sigur va apare o rupere. Plus ca tu ca profesor chiar daca ai vrea sa vii cu ceva nou, nu poti, manualele sunt impuse, programa este impusa, etc.
Ma gandesc ca in vest incearca sa tina invatamantul in ton cu societatea.

Edited by trid_ovi, 31 January 2023 - 09:36.


#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

View PostPlatonX, on 31 ianuarie 2023 - 08:54, said:

Exista in lume un sistem de invatamant care sa fie un exemplu pentru Romania?
Finlanda.

#12
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 20.08.2016
O alta problema a sistemului de invatamant superior din Romania e ca e gratis... nu zice nimeni sa pui taxe de zeci/sute de mii de dolari ca in SUA dar daca scoala e gratis nu prea ii motiveaza pe studenti.

Am vazut pe pielea mea... in facultate nu am fost foarte implicat, la laboratorare si seminarii aveam prezenta de 100% dar la cursuri mergeam cand imi aduceam aminte... acum la 35 ani m-am inscris la un nou master platit de mine, si merg zi de zi... ca doar l-am platit si vreau sa beneficiez la maxim de pe urma lui... daca era gratis probabil la fel asi fi mers din an in paste doar sa primesc acea hartie....

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

View PostKarhu, on 31 ianuarie 2023 - 09:01, said:

Cei 33 de ani de la Revolutie au dovedit ca mai mult nu se poate face.
Pai au dovedit exact opusul...
Ca pana la Revolutie se mai facea ceva.

Din pacate acum nici cu copierea nu se mai poate face nimic.
Motivul e simplu - nu ai cu cine - profesorii de azi sunt defapt repetentii de ieri. Sunt rare exceptii, dar in general in invatamant au ramas doar cei care nu au avut unde sa se duca.

Prin anii 90 multi profesori si-au abandonat meseria si au plecat vazand cu ochii unde castigau ceva bani. Chiar si la capsuni s-au dus.

Practic pe langa copiere ar trebui sa aduci si profesori de afara.

#14
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,099
  • Înscris: 09.01.2007
ChatGPT.
Oricum in manualul de a 8-a cred, literatura, e mentionat ca cei de pe bancile scolii invata degeaba si se da exemplu de 2 meserii care vor fi inlocuite de AI: medici si  soferi.

#15
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Ca sa ai educatie ca lumea trebuie ca atunci cand privesti in sus sa vezi oameni educati si sa-ti doresti sa le fii asemenea.
Eu, cand ma uit in sus si il vad pe Marcel Ciolacu, simt ca de fapt ma uit in jos.

#16
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View PostDon_Costica, on 31 ianuarie 2023 - 09:45, said:

Eu, cand ma uit in sus si il vad pe Marcel Ciolacu, simt ca de fapt ma uit in jos.
#He he hee#

Avem inspectorate scolare, ce ar fii sa incepem ordinea cu ele ?
Nu sistemul este problema, ci materialul!

#17
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007

View PostAdm, on 31 ianuarie 2023 - 09:00, said:

Sistemul de invatamant vine la pachet cu o baza educationala:

adauga si tzinta educationala ;) formam oameni! pentru ce/care domenii.

#18
AncutaD

AncutaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 12.07.2022
In America mai toate scolile bune sunt private.
Si acolo se pune baza pe profil si pe optionale.

La noi? Copilul tau invata toate prostiile posibile, si pot zice ca foarte multe optionale sunt inutile, le ocupa ghiozdanul, le ocupa mintea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate