Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Alegere placă de retea Type C

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Eusebyu23

Eusebyu23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 24.05.2020
Salut, aș dori să achizitionez o placă de rețea ethernet pe portul type c. Ce modele ați recomanda? În prezent folosesc un TP-Link UE300C este excepțională placa dar este a doua oară când o trimit în garanție,prima dată a fost trimisă la 3 luni de folosintă iar acum după un an și câteva luni am trimis din nou placa în garanție pentru aceleași simptome merge cam 5 minute și se deconectează dar acum nu mai merge deloc. De menționez că o folosesc doar o dată la câteva zile când descarc fișiere mai mari sau când am o conferință.
Ca cerințe aș dori să fie minim gigabit, o folosesc pe un laptop lenovo IdeaPad 5.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
De obicei problema este de la power save.
Da disable din device manager pt placa de retea respectiva.
Eu am asta, e foarte versatil

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
Orico si Axagon produc adaptoare de calitate. Folosesc un adaptor ethernet Orico si un adaptor nvme la pcie de la Axagon si functioneaza ambele non stop de cativa ani. Calitatea se vede de la ambalajul produsului si pana la materialele folosite. Adaptorul de retea e infipt intr-un RPI3 pe post de server.

#4
Eusebyu23

Eusebyu23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 24.05.2020
Cred că  o să merg pe un Axagon ADE-25RC, 2.5 Gigabits, USB-C. Este și un upgrade către 2.5  dacă tot am ocazia că cumpăr altă placă de rețea,chiar dacă în momentul de față nu este necesar că în zonă nu oferă nimeni pe cablu peste 2.5 .

#5
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 05.12.2002
Asta cu "o sa" nu prea merita in IT, s-ar putea ca pana ajungi la 2.5Gb sa schimbi de 3 ori placa de retea.
Ideapad 5 nu are WiFi 6? Nu mai bine investesti intr-o solutie WiFi6, ca sa nu mai ai batai de cap cu cablul?

Eu cu un mesh cu 2 AP-uri nu prea scad sub 5-600mbps nicaieri intr-un apartament de 3 camere. Cablu mai folosesc doar daca ma duc in datacenter sau daca am de setat vreun mikrotik.

#6
Eusebyu23

Eusebyu23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 24.05.2020
Da, are Wi-Fi 6 doar că problema este că mai ajung să îl folosesc și în zone une nu este disponibil un Wi-Fi 6 și rețeaua Wi-FI este încărcată cu clienți fiind nevoit să apelez la cablu. Ai dreptate în zona unde sunt nu cred că va venii așa rapid 2.5Gbps fiind într-o localitate de lângă Iași cred că mai bine merg tot pe gigabit.

#7
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
Acum pentru 30 lei eu zic vs Baseus-ul recomandat mai sus eu as zice sa mergi totusi pe 2,5Gbps chiar daca providerul care o fi el nu va oferi prea curand abonamente pentru 1Gbps poate in reteau interna ai nevoie de viteze de transfer mai mari (sigur in ideea ca reteaua este sau ai in plan sa o treci la multiGbps).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate