Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Care led este mai bun pentru lanterna? XML-T6 LED, XM-L2 LED, XP-L V6 LED

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Vreau sa cumpar o lanterna si nu mai stiu ce varianta am mai cumparat sau pur si simplu inainte nu erau 3 variante de led?
XML-T6 LED,
XM-L2 LED,
XP-L V6 LED

#2
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Pai, cauti caracteristicile la fiecare si vezi care te satisface.
Mie, de exemplu, imi place al doilea. Doar dupa nume.
Cit costa o lanterna sau un lod din ala? Peste 80 de lei? 15 lei? 400 de coco?

Edited by nixrohnson, 24 January 2023 - 19:23.


#3
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Am uitat sa las link: https://www.aliexpre....568818023LK0Qx

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
Vad ca scrie Body Color. E pe alese dupa culoarea preferata. Alege ce au cumparat si ceilalti.

Edited by Leo2006, 24 January 2023 - 19:43.


#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
xhp 90. recomand!

#6
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,680
  • Înscris: 08.10.2004
vrei flood sau spot?  ai nevoie de durata lunga de functionare sau doar sporadic 15 min?  vrei sa fie usoara si portabila sau heavy duty ? ce buget ?
avand invedere linkul pp ca vrei ceva ieftin pt home use. gasesti si la lidl chestii asemanatoare si ai si 2 ani garantie. la 50ron ce asteptari poti sa ai...?

#7
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
LOL, buna intrebare.
Toate-s la fel, logic!!!

#8
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,188
  • Înscris: 28.02.2008
Dintre optiunile puse de tine, XP-L si XM-L2 sunt cam asemanatoare si ambele sunt mai bune decat XM-L T6.

#9
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,067
  • Înscris: 06.01.2007
Oricare dintre ele sunt bune si n-ai sa vezi mare diferenta, chiar de le-ai avea pe toate trei una langa alta.
Ce o sa observi insa, in timp, e ca o sa scada treptat puterea lanternei. Ledul n-o sa mai faca tot atata lumina ca la inceput. Fenomenul e mai accentuat la un led de putere fata de unul normal. Si mai accentuat la un led chinezesc versus.. naiba stie ca nu am avut decat chinezesc.
Dar chiar si asa, nu-i mare scofala deoarece oricum perceptia ochiului nu e una liniara.
De calitatea spectrala a luminii nu poate fi vorba ca toate sunt cam la fel. Si la o  lanterna putin conteaza asta.

In concluzie, ia una care sa fie ieftina si nu joarsa. Am si eu una de pe aliexpress, am dat vreo 7 dolari pe ea si face lumina ca la nebuni, verus un LedLenser vechi de vreo 15 ani, care si aia la vremea ei a fost un fel de miracol fata de o lanterna Maglite, mult laudata si apreciata la acea vreme.
Calitatea constructiei e usor inferioara. Usor.
Dar puterea depaseste cu mult acest minuscul impediment. Face si asta acusha vreo 4 ani de cand o am.

Unele leduri noname chinezesti fac o lumina sinistra galbuie. Alea de la decathlon. Insa ce am luat eu de pe aliexpress, fac lumina alba, mult mai curata.
Am acea lanterna (la care m-am uitat si eu sa aiba un anume led, nu mai stiu care)  si inca doua mai mici pentru bicicleta(sa care nici nu m-a interesat tipul de led cand le-am luat).
Spre comparatie, la decathlon, lanternele alea de bicicleta sunt dublu de scumpe si jumate de puternice.

Pe asta am luat-o eu. Linkul nu mai e valid, dar nu conteaza pentru ca toate sunt cam la fel, au aceiasi constructie.
Attached File  Screenshot 2023-01-24 211635.jpg   60.67K   61 downloads

Am zis ca face 4 ani, dar uite ca se apropie de 5 ani de fapt. Trece timpul!

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
L6 e cel mai slab, L2 e o idee mai puternic, lumina parca era pe la 4-5000k, in timp ce T6 rece la +6000k. V6-ul e mai mult pentru spot/distanta, L2 apropiere. Oricum e cu zoom si oricum e o lanterna ieftina si slaba, dar iti faci treaba cu ea. Nu lua T6, ia V6.
Daca vrei acest model sau unul putin mai mare, cauta neaparat cu led XHP, e diferenta de la cer la pamant.
Nu stiu de unde au scos xhp90 si 100, e o imitatie chinezeasca a ledurilor XHP reale, dar sunt ok si alea fata de T6. Cauta modelul cu xhp50 si incarcare usb, e 80lei in magazinul pe care ni l-ai aratat.

Edited by TruculMagic, 24 January 2023 - 22:11.


#11
phoenix76

phoenix76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 25.09.2014

View PostLeo2006, on 24 ianuarie 2023 - 19:37, said:

Vad ca scrie Body Color. E pe alese dupa culoarea preferata. Alege ce au cumparat si ceilalti.
Lumina este alba la oricare varianta. Separat se vand cele doua lentile, rosu / verde.

#12
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
Vad ca are 5000 de lumeni, e tare.

Era una la Teleshopping, cica "lumina incredibil de puternica de 850 de lumeni". Doua bucati la 199 de lei.

850 de lumeni e echivalentul unui bec de 60W cu filament. Posted Image

Edited by Phobos, 25 January 2023 - 10:27.


#13
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012
oare de ce nu mai specifică puterea led-ului?
pt bicicletă am avut una cu led de 1W, la prima căzătură a trebuit să o înlocuiesc cu una cu led de 3W
a fost o diferență de la cer la pământ

apoi pt curte am luat una cu led de 10W - MĂSA! (fără cratimă)

#14
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,067
  • Înscris: 06.01.2007

View PostPhobos, on 25 ianuarie 2023 - 10:26, said:

Vad ca are 5000 de lumeni, e tare.
Vise umede chinezesti.

Un led din asta de putere, cheapish, are undeva putin peste 100 lumeni pe watt.
200 lumeni pe watt are unul de top.
Eficienta oricum scade in timp spre 100 lumeni pe watt.

Daca ar fi sa punem 200 lumeni pe watt, ultraoptimistic, ar insemna ca becul sa aiba undeva la 25W din care minim 70% o sa se duca in caldura (led + baterie)
Ma cam tare indoiesc, nushcumsazic!
3x AAA nici nu duc 25W.

O avea pe undeva pe la 800-1000 de lumeni, desi cel mai probabil pe la 700. E si greu de masurat acesti lumeni, de aia chinezul isi permite sa scrie orice.

700 lumeni reali, nu e nicidecum o lanterna proasta. Gandeste-te ca fascicolul la lanterna e totusi focusat pe o directie.
La distanta potrivita, la care suprafata iluminata e cat suprafata totala a unei camere, ar trebui sa lumineze cat un bec LED gen IKEA pe acel perete. Adica, deloc slab. In noapte poti lumina peretele unui bloc la distanta de peste 100m cu 700 lumeni. Nu bate ochiu cat lanterna, depinde de ce vrei sa vezi.

#15
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012
chinezu puse o lupă-n fața led-ului și-nmulți cu 10... că doar asta facem la școală: aritmetica-n baza 10! :P

#16
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012

View Postmaccip, on 25 ianuarie 2023 - 14:37, said:

Un led din asta de putere, cheapish, are undeva putin peste 100 lumeni pe watt.

ieri, kaufland, proiector LED de 24W, la specificații se dădeau 2000 lumeni
deci ești tare! :)
dar eticheta e nemțească. nu mongoloidă...

#17
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Vezi ca alea sunt leduri chinezesti de duzina. Da is puternice dar produc lumina de kkt si au viata scurta.
Cauta lanterne cu led Luminus, Nichia sau macar Cree.
Ar trebui sa fie de la 20$ in sus pe Ali

#18
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012
merci de info!
io exemplificasem ce scrisese maccip :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate