Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Diversificare active

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Care este procentul vostru de alocare al portofoliului ?
De ex la mine 65% imobiliare, 30% piata de capital, 5% cash
Din cei 30% piata de capital  ---> 90% BVB si 10% ETF extern
Din cei 90% BVB  -----> 20% titluri de stat, 5% obligatiuni corporative si restul actiuni la firme din indicele BET
Sunt curios cum diversificati, eu cred ca sunt prea expus pe Romania desi a performat ok in trecut.

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
OIL ai?

întreb pentru mcs-ul ce urmează.valabil și pentru alți colegi

#3
idc123

idc123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 10.03.2022

View PostRemicade, on 24 ianuarie 2023 - 17:01, said:

Care este procentul vostru de alocare al portofoliului ?
De ex la mine 65% imobiliare, 30% piata de capital, 5% cash
Din cei 30% piata de capital  ---> 90% BVB si 10% ETF extern
Din cei 90% BVB  -----> 20% titluri de stat, 5% obligatiuni corporative si restul actiuni la firme din indicele BET
Sunt curios cum diversificati, eu cred ca sunt prea expus pe Romania desi a performat ok in trecut.

Curios daca incluzi si locuinta personala in imobiliare? Unii nu considera asta ca parte din portofoliu, pentru ca intotdeauna ai nevoie de o locuinta.

In cazul meu, fara sa includ locuinta personala, alocarea e 80% piata de capital 20% imobiliare, si in piata de capital 70/30 ETFs extern/fixed income. Din ETF extern 75/25 SP500/Developed market.

In cazul meu expunerea la imobiliare a fost mai degraba accidentala, poveste lunga. Personal nu imi plac investitiile imobiliare. Au costuri mari, sunt ne-lichide si cu costuri de tranzactionare foarte mari si cu cresterea mai mica pe termen lung comparativ cel putin cu stock market. Un avantaj e ca le poti leverage, adica le poti achizitiona pe credit si inchiria, dar asta aduce alte riscuri, batai de cap si cheltuieli. Pana la urma e chestiune de confort si preferinte personale.

Nu e rau sa investesti local in BVB avand in vedere ca majoritatea cheltuielilor tale sunt in moneda locala. Problema e ca pierzi expunerea la diversificarea mondiala, care probabil pe termen lung (>5-10 ani) iti va reduce mult volatilitatea. E adevarat ca Romania a crescut mult in ultimii 20 de ani, cel putin comparativ cu EU, si asta e excelent, dar poate fi si un indicator de volatilitate.

#4
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Am OIL pe o poziție long cu take profit setat la 50 de lei :)
Locuința nu am cum sa o includ pentru că ea nu îmi aduce nici o sumă lunara constant.

Edited by Remicade, 24 January 2023 - 19:08.


#5
bassu42

bassu42

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.04.2021

View PostRemicade, on 24 ianuarie 2023 - 17:01, said:

Care este procentul vostru de alocare al portofoliului ?
De ex la mine 65% imobiliare, 30% piata de capital, 5% cash
Din cei 30% piata de capital  ---> 90% BVB si 10% ETF extern
Din cei 90% BVB  -----> 20% titluri de stat, 5% obligatiuni corporative si restul actiuni la firme din indicele BET
Sunt curios cum diversificati, eu cred ca sunt prea expus pe Romania desi a performat ok in trecut.
Salut,
Mi se pare ca amesteci expunerea geografica cu expunerea pe asset class. Eu ma uit separat la mai multe dimensiuni:
- pe asset class (eu sunt expus 71% pe real estate, 24% stock, 2% corporate bond, 2% public bond, 1% crypto (mai nou si crypto e un asset class))
- pe geografie (eu sunt expus 29% pe Romania, 53% pe zona EUR, 13% US, 3% UK, 1% BRICS; 1% Japonia
- ca si subcategorie din stock, eu ma mai uit la distributia pe sectoare (aici incerc sa fiu cat de cat balansat, dar cu cresterea companiilor energetice din ultima perioada am ajuns la 14% energy, 10% utilities; 10% consumer defensive; 10% financial services; 10% healthcare; 10% basic materials; 9% communication services; 8% industrials; 8% consumer cyclical; 8% technology; 3% real estate)

Eu adaug locuinta personala la asseturi, dar la valoarea curenta de piata. Nu conteaza ca nu aduce o suma lunara constant, nici ETF-urile cu acumulare sau actiunile GOOGL nu aduc sume lunare constant, dar sunt asseturi. Ce nu pun la asseturi este masina de exemplu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate