Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Carieră

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Dannehh

Dannehh

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.07.2022
Bună seara! Sunt într-o dilema, sunt indecisa în alegerea carierei pe care sa o urmez. De mica mi-am dorit sa fiu învățătoare, îmi plac mult copiii, ma vad sa lucrez în acest domeniu, sunt o persoana calmă și răbdătoare. În copilărie ma jucam cu sora și verișoara mea, eu eram "doamna învățătoare " care le dădea teste și punea note, a fost momentul în care am simțit un impuls ca asta îmi doresc să fac în viata. Asta a fost pana în clasa a 7-a când am cunoscut anatomia. M-a fascinat și m-am îndrăgostit iremediabil de biologie, fiind materia mea preferata, participand la olimpiade de biologie, bac-ul cu 9.25. Ma atrage foarte tare și domeniul medical, mai exact profesia de asistent medical. Deși sunt 2 domenii diferite, în ambele ma vad să profesez. Care vedeți, după părerea voastră, mai de viitor in România? E greu de spus "alege asta sau asta", căci ambele ma atrag.

#2
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013
Eu as zice sa tintesti mai sus.

#3
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 13.10.2010
De unde esti? Acum s-au înființat f multe facultăți de medicina în provincie, în orașe mai mici fără tradiție pe partea asta. Orienteaza-te spre una și da examen la medicina. Cunosc suficienți copii pe care nu i-as fi văzut studenți la medicina și totuși au reușit în alte centre decât cele arhicunoscute, consacrate. Facultățile sunt de stat.
Dacă nu iei, nu pierzi timpul, te înscrii la o postliceala de asistente și anul următor dai iar.
După ani de experienta, am constatat ca perseverenta aduce cele mai bune rezultate.
Succes!

#4
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,220
  • Înscris: 11.03.2006

 canarel, on 24 ianuarie 2023 - 08:00, said:

De unde esti? Acum s-au înființat f multe facultăți de medicina în provincie, în orașe mai mici fără tradiție pe partea asta. Orienteaza-te spre una și da examen la medicina. Cunosc suficienți copii pe care nu i-as fi văzut studenți la medicina și totuși au reușit în alte centre decât cele arhicunoscute, consacrate. Facultățile sunt de stat.
Dacă nu iei, nu pierzi timpul, te înscrii la o postliceala de asistente și anul următor dai iar.
După ani de experienta, am constatat ca perseverenta aduce cele mai bune rezultate.
Succes!

Ingrijorator, se pare ca scopul este sa le asiguram o cariera in medicina, unora pe care nu-i vedem studenti la medicina.
Din ce in ce mai multi medici sunt extrem de slabi. In curand va fi mai logic sa mergem la vraci, decat la doctor.

Altfel, sunt de acord cu tine in privinta sfaturilor date.

#5
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013
hmmm... pare ca pierdem timpul
https://forum.softpe.../#entry29167752

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006

 viotl, on 24 ianuarie 2023 - 06:31, said:

Eu as zice sa tintesti mai sus.

Banuiesc ca intotdeauna lumea tinteste sus si foarte sus. Pana cand revine la locul sau de pe pamant.

 canarel, on 24 ianuarie 2023 - 08:00, said:

De unde esti? Acum s-au înființat f multe facultăți de medicina în provincie, în orașe mai mici fără tradiție pe partea asta.

Avand in vedere ca in ultimul timp  calitatea medicului tanar din Romania tinde spre cele mai joase limite, exact de asta este nevoie azi, de cat mai multe facultati de medicina in provincie, care vor contribui iremediabil la noncalitate.
(Un mic exemplu, concludent. Cu ocazia unui control periodic oftalmologic am rugat medicul sa-mi recomande un cardiolog priceput. Raspunsul a fost franc: nu va recomand. Si asta se intampla la spitalul judetean din Tg.Mures, numit si spitalul inimii)

#7
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013
Iti recomand eu 3 la Tg Mures, vrei?

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Asistentul medical e viitorul. Oamenii vor trai tot mai mult, iar in ultimii ani devin tot mai neputinciosi si cu probleme de sanatate. Se cauta in draci asistenti prin vest.

#9
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Nu stiu de ce dar meseria de invatatoare suna mai stresanta.
Cam asta am inteles din subiect.
Invatoare sau asistent medical.

La bloc aveam o invatoare care alerga sa isi faca si ea o clasa, deci intelegi logica.

Ca asistent medical poti pleca oricat din tara.

#10
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 17.10.2018
Trebuie sa te gandesti pe termen lung daca vrei sa stai in tipete si urlete si sa stii ca parintii sunt destui de pretentiosi.Tot ce nu vor invata ei mai departe pe clasa a 5 a va fi dat pe vina ta.Cine te-a invatat sa scrii asa?Sa inmultumesti? etc.
Pe langa asta trebuie sa tii in permanenta legatura cu parintii si pot sa te tina lejer 2-3 h la telefon,mereu cand e serbarea ,aluia mic ce-i mai trebuie.Majoritatea invatoarelor au creierii facuti praf dupa 20 de ani si asteapta sa iasa curand la pensie
Esti ,,dadaca,,pe salariu neinsemnat,asta daca nu bagi meditatii.Ai o foarte mare responsabilitate.Educatoare ti-as recomanda chiar daca trebuie sa mergi cu cei mici la baie si sa-i stergi dupa ce si-au facut nevoile dar ai un salariu mai bun.Nu vreau sa sune descurajator dar asta te asteapta.Daca nu ai mana de fier,ti se vor sui la cap si o sa faca cam ce vor din tine.Si decat sa stai 4-5 h si sa vii cu dureri de cap mai bine ,asistenta.
Eu zic sa mergi pe asistenta medicala,o sa vezi oameni in suferinta dar nu e atat de mare stresul.Te obisnuiesti in timp cu orice .Plus de asta ai sansa sa lucrezi in afara si e mai bun salariul.

Edited by helen76, 24 January 2023 - 09:39.


#11
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 17.11.2011
Dintre profesiile enumerate de tine, eu aș zice s-o alegi pe cea mai bănoasă în raport cu abilitățile tale. Totuși, vreau să subliniez că asta cu ”a face ce-ți place” e specifică tinerilor, ce implică o oarecare naivitate și egocentrism, până când se izbesc de cruda realitate. Filosofia ”făcutului ce-ți place” o văd ca fiind valabilă mai mult în cazul artiștilor și antreprenorilor.
În momentul de față sunt foarte căutați medicii competenți, care inevitabil sunt remunerați pe măsură, inclusiv la noi. Deci mergi pe ramura asta!

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006

 viotl, on 24 ianuarie 2023 - 08:41, said:

Iti recomand eu 3 la Tg Mures, vrei?

Vraci cunosc si eu, din pacate.

#13
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,873
  • Înscris: 15.04.2007

 adisz, on 24 ianuarie 2023 - 08:23, said:

Banuiesc ca intotdeauna lumea tinteste sus si foarte sus. Pana cand revine la locul sau de pe pamant.



Avand in vedere ca in ultimul timp  calitatea medicului tanar din Romania tinde spre cele mai joase limite, exact de asta este nevoie azi, de cat mai multe facultati de medicina in provincie, care vor contribui iremediabil la noncalitate.
(Un mic exemplu, concludent. Cu ocazia unui control periodic oftalmologic am rugat medicul sa-mi recomande un cardiolog priceput. Raspunsul a fost franc: nu va recomand. Si asta se intampla la spitalul judetean din Tg.Mures, numit si spitalul inimii)
Daca medicul ala nu poate recomanda pe nimeni de la AKH Viena e degeaba  medic la spitalul judetean din Tg.Mures.Tot miezul cu medicii de la Tg.Mures,Cluj,Timisoara e ca ei mai lucreaza si pe afara.

#14
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,873
  • Înscris: 15.04.2007

 MindArchitect, on 24 ianuarie 2023 - 09:08, said:

Nu stiu de ce dar meseria de invatatoare suna mai stresanta.
Cam asta am inteles din subiect.
Invatoare sau asistent medical.

La bloc aveam o invatoare care alerga sa isi faca si ea o clasa, deci intelegi logica.

Ca asistent medical poti pleca oricat din tara.
Cu o mica conditie.Daca parlesti,spicuiesti sau sprehanesti.

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

 victord36, on 24 ianuarie 2023 - 11:22, said:

Daca medicul ala nu poate recomanda pe nimeni de la AKH Viena e degeaba  medic la spitalul judetean din Tg.Mures.
Tu crezi ca protocoalele europene de diagnostic si tratament sunt diferite pt Viena si pt Tg.Mures?
Aceleasi sunt: https://www.escardio...tice-Guidelines

#16
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012
educator + medicină = psihiatrie/psihologie

#17
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013

 adisz, on 24 ianuarie 2023 - 11:20, said:

Vraci cunosc si eu, din pacate.
scurt de tot.
Am stat de vorba cu omul asta in seara dinainte de transplantul care l-a salvat, dupa ce 8 luni a carat cutia aia. In ziua aia trebuia sa ma opereze pe mine.
Cum crezi. din toata tara, in ei am avut incredere.... mixom.

fac 600 de km o data pe an pentru un eco, tot acolo. pt ca in ei am incredere.

#18
FantasyLady

FantasyLady

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 25.07.2022
Dacă preferi să lucrezi cu copii, în loc să lucrezi cu adulți, atunci meseria de învățătoare e pentru tine.

Personal, nu văd prea mult loc să te dezvolți/avansezi, dar măcar faci ce îți place.

Sau poate te-ai putea orienta spre a deveni profesoară de liceu sau cadru didactic la vreo facultate predând ce îți place.



Dacă îți place mai mult să comunici cu adulți, precum și biologia/domeniul medical, atunci ai putea să te orientezi spre acest domeniu.

Ideea e să te gândești cum ai vrea ca viața ta să arate peste 5-10 ani, ce salariu ai avea in toate situațiiel etc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate