Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Driver placa video

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
blackwave

blackwave

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 19.10.2011
Salutare!

Detin un Laptop ASUS VivoBook S15 S530FA cu procesor Intel® Core™ i5-8265U pana la 3.90 GHz, Intel® UHD Graphics 620 iar problema este urmatoarea:

Actualizez driver-ul placii video cu Intel® Driver & Support Assistant se instaleaza iar pe urma Windows Update imi instaleaza un alt driver pt. placa video vechi de aproximativ 2 ani.. De ce ?

Edited by blackwave, 24 January 2023 - 00:26.


#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 30.08.2006
Am patit-o cu driverul Radeon. M-a exasperat insistenta cu care imi dezinstala driverul. Dupa o luna de reinstalari zilnice, a cedat nervos Windows Update si a renuntat sa-mi actualizeze driverul video cu unul generic.
Cauta sa-l instalezi dar nu prin Driver & Support Assistant.
https://drivers.soft...te-64-bit.shtml

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
La ASUS ar trebui sa folosesti driverele de pe site-ul ASUS - suportul ptr laptopul tau, sau driverele puse de Windows Update.

Intel poate ca are drivere mai noi, dar cei de la Asus au obiceiul sa le modifice. Cu cele de la Intel e posibil sa nu functioneze anumite functii.

Exista posibilitatea de a opri WU de la a mai instala drivere. dar nu recomand.
https://www.makeuseo...driver-updates/


Topicul se muta pe Hardware - Asus.

#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Manevra e simplă. Pui driverul nou, lași jegul de WU să pună driverul vechi. DIN DEVICE MANAGER dai rollback și la motive bagi tu ceva (că nu îți merge ceva). O să pună driverul tău și nu o să mai încerce să instaleze el driverul. Baftă.

#5
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
OK, e vechi de 2 ani.
Si, in realitate, folosinta zilnica, se vede vreo diferenta CLARA??

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

 blackwave, on 24 ianuarie 2023 - 00:26, said:

imi instaleaza un alt driver pt. placa video vechi de aproximativ 2 ani.. De ce ?
Pentru ca el considera ca e mai oki ala si este DCH. De la o vreme win-ul 10-11 nu mai accepta orice driver video din cauza de kernel security, merg doar alea care se conformeaza DCH - UWP si e posibil ca ala pus de softul tau sa nu se conformeze.
Asa cum au recomandat unii colegi, lasa prostia aia de asistent si instaleaza manual ultimul driver nou conform cu cerintele winului si nu vor mai fi probleme.
Daca nu vrea nici asa lasa-l sa faca cum stie mai bine, oricum e o petarda de placa nu e de gaming desi nu are sens sa actualizezi video ca nu e niciun castig.

Edited by andreic, 24 January 2023 - 10:57.


#7
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Probabil driver-ul care il instalezi tu nu intruneste certificarea de securitate Microsoft - te avertizeaza de asta, tu dai install anyway - si te lasa, in prima faza, Dupa aia ti-l dezinstaleaza stil noaptea pe la 3 - nu rade ca mai face Intel broscarii de genul -  si pune unul certificat. Fiind o placa grafica integrata, nici macar un IRIS Intel, las-o asa ca nu afecteaza cu nimic.

#8
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Intel DSA ar trebui sa caute si sa instaleze ultimul driver si WU ar trebui sa nu se mai bage. La mine e invers, am mini-pc mai vechi generatie Haswell iar Windows 10 imi arunca Microsoft Basic Driver. Pentru a instala toate driverele trebuie sa iau utilitarul de la Fujitsu, apoi pentru a avea ultimul driver de la placa video rulez si Intel DSA. Mai am un Acer pentru care la fel fac, driverele de la producator. Mai "dragut" e cu laptopul HP, utilitarul de la HP este inutil iar pe pagina produsului sunt vomitate toate drivere planetei de la Intel, Realtek, Atheros, Broadcom, etc.

#9
loler256

loler256

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 27.12.2012
Il instalezi pe ala din intel update, apoi dai search la windows update, il lasi sa il instaleze, dai restart apoi il instalezi ori din nou din intel update sau ori iei fișierul (driver-ul) de pe site de la intel si il instalezi. Dupa, windows update, nu se mai baga.

#10
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,528
  • Înscris: 21.12.2006
In 99% din situații, Windows Update instalează versiunea de driver egală cu ultima disponibila pe site-ul producătorului plăcii de bază/laptopului/PCului, indiferent dacă fabricantul dispozitivului (placă video, audio, cititor de carduri etc) căruia i se adresează acel driver are disponibilă o versiune mai nouă sau mai veche a acelui driver.

Dacă consideri că ai nevoie de o versiune de driver diferită de cea instalată de Windows și nu dorești modificarea ei, oprești actualizările de drivere,
https://answers.micr...be-4ab3f3207ff1

Dar trebuie să verifici periodic, pentru fiecare driver in parte, dacă au apărut actualizări, pe care sa le instalezi manual.

Nu recomand softuri de mentenanță automată a driverelor, pe lângă că pot instala aiurea driverele, sunt susceptibile și de malware.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate