Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

dezumidificator + uscare fructe

  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012
Vremea de afara nu-mi permite sa usuc merele la soare sau alte fructe asa ca m-am gandit la urmatoarea varianta:

Intr-o camera de 2x2m cu inaltimea de 2.5m sa fac niste rafturi pe care sa asez fructele, sa am o sursa de caldura o mica sobita pe lemne + sa pun un dezumidificator industrial de acest fel

https://altex.ro/dez...u/cpd/UMDPRO50/

Credeti ca acest dezumidificator o sa-si faca datoria? Nu-l iau doar pentru mere :)) Sa nu sariti cu comentarii rautacioase

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ai nevoie de o gura de aer la intrare si una la iesire. pot fi si libere , dar ar fi de preferat sa fie ventilate, adica ventilatoare electrice montate pentru circulare fortata.

#3
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012
Eu as vrea sa stiu mai multe daca acest dezumidificator mi-ar extrage umezeala din fructele mele in prezenta unei surse de caldura, nu doresc alte gauri intrare-iesire :D

Sau daca exista si alte dezumidificatoare mai bune pana in 3000 de ron.... si mi le puteti impartasi, v-as multumi anticipat :)

#4
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 07.01.2010
Caută pe net, sigur găsești destule. Sigur scoate umezeala dar nu cred ca ai nevoie așa scump, eu folosesc unul mult mai ieftin și dezumidific o casa de 115mp.

#5
autoplayer

autoplayer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 08.01.2010
Exista si aparate speciale pt uscat fructe https://uscator-de-fructe.compari.ro/

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002

View Postbirau1982, on 23 ianuarie 2023 - 14:20, said:

Caută pe net, sigur găsești destule. Sigur scoate umezeala dar nu cred ca ai nevoie așa scump, eu folosesc unul mult mai ieftin și dezumidific o casa de 115mp.
si eu ma risc sa afirm ca unul de unul de uz casnic face fata la ce vrea el si e mult mai ieftin. cele mai ieftine dezumidificatoate cu compresor care le-am vazut plecau de la 600 si ceva de lei.

#7
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

View Postketa, on 23 ianuarie 2023 - 13:52, said:

Ai nevoie de o gura de aer la intrare si una la iesire. pot fi si libere , dar ar fi de preferat sa fie ventilate, adica ventilatoare electrice montate pentru circulare fortata.

View Postluchianv, on 23 ianuarie 2023 - 14:15, said:

Eu as vrea sa stiu mai multe

nu doresc alte gauri intrare-iesire Posted Image

Noi toti avem prejudecati si desi parem ''open mind'' nu suntem.

In camaruta aia de 2x2 m cu usa inchisa si fara o gura de aer soba nu are tiraj si banuiesc ca stii ce se intampla mai departe daca ai facut focul vreodata in soba.

In primul rand nu ai spus daca uscarea merelor este pentru o activitate comerciala sau pentru uz familial ca asta conteaza foarte mult.

Edited by Yhzx23, 23 January 2023 - 19:51.


#8
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Initiator, imi cer scuze, dar ce doresti sa faci este o prostie.
- nu ai evacuare la sobita ta.
- o uscare (deshidratare) de felii de fructe dureaza ore intregi in aparate speciale care sunt izolate cat mai bine de exterior. Tu cum crezi ca ai putea sa o faci intr-o incapere?
- cat de izolata ar fi aceasta incapere si cum ar putea ea pastra caldura, in conditiile in care nu ai evacuari/admisii de aer? Cum crezi ca ai putea intra in ea?
Daca vrei neaparat sa deshidratezi fructe, pe criza asta si la pretul de acum al energiei electrice... cumpara un aparat specializat! Dupa ce vei sta langa el 8-10 ore ti se ia...
PS. Citeste si postarea 19 de aici: https://forum.softpe...-a/page__st__18

Edited by adip1962, 23 January 2023 - 21:36.


#9
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012
Nu, nu... nu, deci nu se poate asa ceva, eu intreb una, voi imi spuneti ca nu am evacuare la soba. Paaaaaaaaaaaaaaaai cum ............................... sa fac focul intr-o incapere, cum sa fac focul la o soba fara evacuare, cum? Am specificat eu vreodata ca soba mea nu are evacuare? Am intrebat eu vreodata cum sa fac sa-mi functioneze soba?

Am intrebat cum ar functiona acel dezumidificator (destul de puternic) in cazul deshidratarii fructelor sau in orice alta intrebuintare conform specificatiilor lui. N-am cerut sa-mi recomandati alte aparate. Ce om de pe lumea asta ar face focul la o soba, in casa, fara sa aibe o evacuare?

#10
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
"Nu, nu..." tu nu intelegi.
Intr-o masina inchisa aproape ermetic, dedicata, o felie de mar (sau oricate, este acelasi lucru) se deshidrateaza la 60-70 grade in cateva ore. Daca tu consideri ca poti face asta intr-o camera cu o pompa de aer, iti urez succes.

Edited by adip1962, 24 January 2023 - 08:43.


#11
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012
și așa îi mai spune la dezumidificator? pompă de aer?

#12
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012
chiar mi l-am comandat pe acesta

https://www.emag.ro/...n/pd/DX6C7LMBM/

sa vedem de ce este in stare acest monstrulet

Edited by luchianv, 24 January 2023 - 10:25.


#13
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011
Dacă e bine izolată camera, soba nu mai este necesară. Doar dezumidificatorul acela singur o va încălzi.

Dar ar mai trebui să pui un ventilator.

Soba trebuie să aibă și tiraj, nu doar evacuare. Dacă camera este închisă ermetic, soba va arde oxigenul din cameră și va elibera gazele tot în cameră. Și când vei intra să verifici ce se întâmplă cu fuctele...

Edited by benis, 24 January 2023 - 14:58.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate