Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

BMW 318 d break

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,339
  • Înscris: 09.07.2005
Salut,

Firma pentru care lucrez imi da masina de serviciu pe care o schimba la fiecare patru ani. La expirarea perioadei de folosire masina imi este oferita pentru cumparare zic ei la pret preferential. Acum am spre folosinta un BMW 318 d break din 2018 Noiembrie,  cu cca. 45,000 km la bord, intretinuta in service BMW,  cu niste zgarieturi pe caroserie ( cand a condus-o nevasta-mea si a avut un conflict cu un stalp din parcare  care a zgariat mai serios vopseaua portiera si aripa din spare dreapta  pe vreo 20 cm). Oferta lor este de 22,300 euro , ne-negociabil si nu accepta sa refac zgarieturile pe  asigurarea lor. Care este parerea voastra pentru pretul asta? Parerea mea este ca este destul de scumpa, mai ales ca epoca motoarelor diesel in Franta a cam apus. Piata in Franta este mult peste 23,000 euro pentru km astia  dar totusi... masina de 4 ani+, diesel, necesita reparatii etc.  Chestia este ca-mi place mult masina si inlocuitoarea este Renault Megane hybrid.

#2
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007
Cum adica " epoca motoarelor diesel in Franta a cam apus " ? N-o sa apuna niciodata si nici nu vor disparea de pe piata motoare diesel sau motorina.
Legat de pret, ala e pretul masinii. E BMW si are 44 de mii de km...cat sa coste ? 17 mii ?
E si normal sa coste ca nu are grad de comparatie cu toroapa aia de Megane si hibrid....

#3
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
https://www.mobile.d...atecar!smallcar

#4
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007

View PostMihaitza07, on 23 ianuarie 2023 - 11:47, said:

E si normal sa coste ca nu are grad de comparatie cu toroapa aia de Megane si hibrid....
Eu as conduce oricand meganeu' hibrid al firmei decat sa-mi cumpar BMW-ul din 2018. Heck, chiar si daca ar fi 15k tot n-as da banii daca as avea masina firmei la discretie.
Plus ca nu-i asa nasol megane-ul la interior, bord, etc. N-o fi el BMW dar din nou, e gratis. Intr-adevar nu are grad de comparatie cu una pe bani. :D

#5
oregano

oregano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 14.03.2020
Ca si masini..ce naiba vorbim. Un BMW cu 40.000 de km e nava spatiala pe langa un Megane nou. Gizas.. nici nu ai ce compara..
Numai cine nu a condus ceva premium cu km putini,nu-si da seama de diferenta enorma.
Megane e o troaca de masina. Un pic mai sus decat Loganul. Si cred ca varianta hibrid e mai scumpa decat bmw-ul ala cu 40.000 de km.

#6
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Motorul ala (B47) o sa ingroape multe electrice.
Noxele sunt foarte foarte mici, stai ore intregi in spatele masinii si nu simti ca merge motorul, consumul este deasemea foarte bun.
Eu zic ca merita banii, acum depinde si ce nivel de echipare este: are faruri led? ce tip de scaune? clima pe doua sau 3 zone? navigatie mare sau mica? sistem de sunet? incalzire in scaune? sunt multe, foarte multe de observat dar este totusi o masina din 2018 deci clar de luat in considerare.

#7
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007
Da, nu a explicat de ce ar avea nevoie sa cumpere BMW-ul daca se foloseste de Megane ca si cum ar fi al lui. Asta din a descris BMW-ul. Adica nu vad rostul pentru care ai da banii pe el. In fine, eu nu stiu cum e cu masinile de firma si ce conditii sunt. Nu am avut si nici nu o sa am vreodata asa ceva.
Si chestia cu necesitatul reparatiilor, cred ca te referi la acele zgarieturi, care cu greu le poti cataloga ca reparatii...adica nici nu m-as uita la asa ceva..

#8
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 29.12.2016

View PostY0samiteSam, on 23 ianuarie 2023 - 15:39, said:

Motorul ala (B47) o sa ingroape multe electrice.
Noxele sunt foarte foarte mici, stai ore intregi in spatele masinii si nu simti ca merge motorul, consumul este deasemea foarte bun.
Eu zic ca merita banii, acum depinde si ce nivel de echipare este: are faruri led? ce tip de scaune? clima pe doua sau 3 zone? navigatie mare sau mica? sistem de sunet? incalzire in scaune? sunt multe, foarte multe de observat dar este totusi o masina din 2018 deci clar de luat in considerare.
Cel mai probabil e cheala, ca toate celelalte masini de firma

#9
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,339
  • Înscris: 09.07.2005
Sa clarific:
Masina de firma oricum o sa  mi-o dea ca asa este contractul, din motive de prostie accentuata au decis sa scoata toate masinile germane si le inlocuiesc cu frantuzesti.  BMW-ul ziceam ca sa il tin pentru acasa si drumuri lungi. La drumuri lungi BMW-ul este cu mult peste Meganul ala si chiar decat masina familiei care este un RAV 4 din 2017 (care si consuma de rupe pe autostrada). Plus ca nevasta-mea nu o sa mi aiba dreptul sa conduca masina de serviciu, au schimbat politica.
Ca specificatii BMW-ul este in echiparea business design, cutie automata, faruri LED cum zicea cineva, scaune incalzite, oglinzi cu degivrare , navigatia este aia standarda BMW, geamuri atermice .
Pentru cine zicea ca  dieselul nu o sa moara, la taxele pe care le baga guvernul francez pe motorina conducerea unui diesel nu o sa mai fie avantajoasa. Tot soiul de primari imbecili ecologisti (scuzati pleonasmul) baga tot soiul de reguli  (de exemplu politica de crit'air in zonele de  emisii reduse) din orase pot face ca in 3-4 ani sa nu mai poti conduce cu un diesel cinstit  in marile orase din Franta.
cat ma costa sa scot niste zgarieturi pe caroserie in Ro? In Franta  un  tinichigiu la un garaj no-name(nu la reprezentanta BMW ) vroia 1800 eu. La reprezentanta 3800 eu.

#10
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View PostTonic Water, on 23 ianuarie 2023 - 19:06, said:

… nu mai poti conduce cu un diesel cinstit  in marile orase din Franta.


Franta tinde a deveni un areal civilizat.

#11
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007

View PostTonic Water, on 23 ianuarie 2023 - 19:06, said:

cat ma costa sa scot niste zgarieturi pe caroserie in Ro? In Franta  un  tinichigiu la un garaj no-name(nu la reprezentanta BMW ) vroia 1800 eu. La reprezentanta 3800 eu.
doar la fata locului pot sa iti faca oferta
depinde cat sunt de mari, adanci, culoarea masini (daca trebuie vopsea) etc
pune si tu niste poze, le vede vreun tinichigiu de pe forum si iti da un pret orientativ

View PostMasutatsu-Oyama, on 23 ianuarie 2023 - 19:46, said:

Franta tinde a deveni un areal civilizat.
buna gluma

Edited by STARTREK1, 23 January 2023 - 20:33.


#12
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,339
  • Înscris: 09.07.2005
Attached File  IMG_20230123_183321.jpg   204.58K   76 downloads

#13
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007

View PostTonic Water, on 23 ianuarie 2023 - 19:06, said:

din motive de prostie accentuata au decis sa scoata toate masinile germane si le inlocuiesc cu frantuzesti.
Adica de buget. Din motive de buget. :P

Quote

primari imbecili ecologisti
Eh las' ca daca ai copii poate or sa vrea si ei sa respire. Daca nu ai/nu vrei atunci iti dau dreptate. :D

Cat crezi ca iei pe RAV4? Cat de confortabil e 318d la drum lung fata de RAV4? (stiu ca e mai bun la capitolul asta, dar cat de mai bun?)
In principiu pe chestii de genul m-as baza. Degeaba zici ca Rav4 consuma mai mult daca tre' sa il vinzi si sa pui 10k pentru BMW + reparatii, ca n-o sa-ti scoti banii din diferenta platita pe carburant. Iar daca e mai comod scaunul s-ar putea sa conteze mai putin decat spatiul din spate sau alte atuuri ale lui RAV (nu zic ca-s multe, nu sunt fan SUV, incerc doar sa gasesc argumente logice).

Sincer imi suna a "am niste bani si nu stiu ce sa fac cu ei", ca oferta nu pare sa fie atat de buna incat sa te dea pe spate. Mai ales ca zici ca vin baietii cu taxele peste tine. Ai masina de firma + masina de familie, si singurul inconvenient e ca nu poti folosi masina de firma la drumuri foarte lungi ca nu o poate conduce nevasta. Cam cate mii de euro valoreaza chestia asta pentru tine? Eu asa as calcula.

#14
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 29.12.2016

View PostTonic Water, on 23 ianuarie 2023 - 22:29, said:

Daca dai cu diluant pe zgarieturile alea 80% nu o sa mai fie vizibil.

#15
chiriac_marius_antonio

chiriac_marius_antonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 18.04.2007
sau cu wd40 , e mai sigur , nu ataca lacul

#16
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,339
  • Înscris: 09.07.2005

View Postchiriac_marius_antonio, on 24 ianuarie 2023 - 10:09, said:

sau cu wd40 , e mai sigur , nu ataca lacul
Merci, o sa fac asta dupa masa, daca  se strica vopseaua zic la  companie ca e vina ta sa vina sa te caute.

#17
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,339
  • Înscris: 09.07.2005

View PostTehCube, on 23 ianuarie 2023 - 22:40, said:

Adica de buget. Din motive de buget. Posted Image




Cat crezi ca iei pe RAV4? Cat de confortabil e 318d la drum lung fata de RAV4? (stiu ca e mai bun la capitolul asta, dar cat de mai bun?)
In principiu pe chestii de genul m-as baza. Degeaba zici ca Rav4 consuma mai mult daca tre' sa il vinzi si sa pui 10k pentru BMW + reparatii, ca n-o sa-ti scoti banii din diferenta platita pe carburant. Iar daca e mai comod scaunul s-ar putea sa conteze mai putin decat spatiul din spate sau alte atuuri ale lui RAV (nu zic ca-s multe, nu sunt fan SUV, incerc doar sa gasesc argumente logice).

Sincer imi suna a "am niste bani si nu stiu ce sa fac cu ei", ca oferta nu pare sa fie atat de buna incat sa te dea pe spate. Mai ales ca zici ca vin baietii cu taxele peste tine. Ai masina de firma + masina de familie, si singurul inconvenient e ca nu poti folosi masina de firma la drumuri foarte lungi ca nu o poate conduce nevasta. Cam cate mii de euro valoreaza chestia asta pentru tine? Eu asa as calcula.
pe  RAV cam 16 ,000- 18,000, cel putin. dar nu prea ma lasa inima sa-l vand. Treaba cu condusul este cu dus intors, o poate conduce doar ca nu este prinsa in asigurare. O buseste, platesc. RAV-ul consuma de rupe pe autostrada. Scoate lejer 10-11  daca o calc. BMW-ul este la 5.5 motorina. Plus ca sunt cam dezamagit de el din varii motive. Este zgomotos, instabil, mentenanta la Toyota este mai scumpa ca la BMW numai cateva. Hybridul ... e meh. De confortabil  la drum lung este incomparabil  410 km pe autostrada  in Franta-Spania nu i-am simtit efectiv nu a fost nevoie sa ma dau jos sa-mi intind oasele. Nu sunt un sofer de drum lung si de obicei Franta-Romania, 2900 km ii faceam in 4-5 zile.

#18
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
Mda, ce sa zic, pentru mine nici nu ar exista o decizie aici.
Rationamentele de consum si pret revizii dispar in comparatie cu cei 22k pe care trebuie sa-i dai pe alta masina. Ar putea sa consume dublu RAV-ul si tot nu ti-ai scoate banii pe BMW in timp util (pana sa vrei sa scapi de ele si sa iei altceva), iar daca nu faci drumuri lungi in general nici nu prea mai conteaza comfortul pentru ca poti folosi megane-ul daca rav-ul nu e potrivit.
Strict dpdv economic mi se pare o decizie foarte proasta, bagi bani in ceva ce se devalorizeaza rapid, cand nu ai nevoie deloc de acel bun.

Daca ti-a placut mult masina si o sa stai cu gandul la ea, ia-o si aia e, desi mi-e greu sa inteleg cum poti dezvolta pasiune pentru un motor ca ala. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate