Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Degradare semnal/acoperire wifi

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007
Am deja o plasa de routere wifi. Toate sunt "bune" dar nu-si fac treaba. Cand au fost noi, au avut semnal, acoperire. Dupa o perioada de timp, probabil dupa expirarea garantiei, apar probleme de conectare, scade semnalul.

De exemplu, stau intr-un loc unde cu o vreme in urma aveam semnal bun, routerul fiind in camera de deasupra, distanta maxim 3,5-4 metri, plafon din grinzi de lemn cum se faceau acum 100 de ani. Acuma nici nu se mai conecteaza deloc. Ca sa mearga tv ul am tras fir LAN si am scapat de nervi.

Am observat ca dupa un timp, alimentatoarele care se pun in priza incep sa tiuie. Am avut o astfel de problema cu routerul de la digi. Am chemat echipa, au schimbat transformatorul, si echipamentul merge.  
O alta situatie (in alta casa) :  tv merge conectat la wi -fi, dar telefonul nu se conecteaza la aceeasi reta!? Wtf?  
Mereu cand routerul este nou, merge totul minunat. Dupa cativa ani, se pierde semnal etc. Pe siturile sfatoase de pe google, unii baga vrajeli cu software update. Pai cum se face ca semnalul scade cu acelasi software si trebui update ca sa isi revina?  Care este explicatia?

Daca alimentatoarele sunt veriga slaba si de acolo se trage moartea routerelor, este un site specializat unde se pot gasi la preturi decente, sa nu coste cat jumate de router nou?

#2
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
majoritatea routerelor merg pe 12v, nu iti trebuie vreun alimentator deosebit. e aceeasi mufa, poti pune orice alimentator doresti!

#3
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 22.02.2014
Masoara tensiunea data de alimentator in sarcina si daca este sub 12V, cumperi altul.

#4
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,109
  • Înscris: 24.07.2022
scoatele din priza mai des. oricum dupa cativa ani merita sa schimbi cu tehnologie noua, ultimele versiuni. acum iti urmareste aparatul in timp real si amplifica semnalul in directia lui.

#5
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
o scanare de eter? Schimba canalul daca e prea plin

#6
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,355
  • Înscris: 30.11.2005
Cu HG 658 de la romtelekom am  avut  astfel de probleme cu  ani in urma cand  aveam internet  de  la  ei .Dar o luase  razna  si  pe  LAN . Chemat  tehnicicanul , a  scos  din  duba 3  cuti , a  venit  cu  alimentatoarele in casa ,  a  montat  unul si totul a  revenit  la  normal . Mi  le-a  lasat  si  pe  celelalte 2 alimentatoare  cica sa le  am  rezerva .
Cred ca un  astfel de  alimentator pentru  camere ar  fi  foarte  bun ca  inlocuitor. Cand  pleci de  la  firma  respectiva  pastrezi  alimentatorul care-i bun  la  multe  lucruri  pe  langa  casa .
Eu  atunci , nu  am  stiut  ca   poate  cauza o  astfel de  "anomalie"  micul  alimentator , pentru ca  aveam ,  ramase  de  pe  la  scanere , camere  video si  alte  gadgeturi ... dar  el ( tehnicianul )  ,  dupa  ce a  constatat ca dpdv  al   semnalului sosit  , totul este  ok , a  schimbat  imediat  alimentatorul ...  deci  da , se  poate !

Attached Files



#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
Esti primul care afirma ca toate routerele isi scad puterea de acoperire dupa ce trece perioada de garantie. In realitate nu se intampla asta, cel putin cu niste routere decente.
Ori cumperi un sistem mesh pe WiFi 6 ori te descurci cu solutiile astea cu routere vechi si configurate WDS. Solicita sistemul mesh cu 2 sateliti la 6 lei pe luna si nu mai trebuie sa-ti faci griji ca nu mai ai semnal.

View PostMooF2010, on 22 ianuarie 2023 - 15:47, said:

o scanare de eter? Schimba canalul daca e prea plin

Sta la casa. N-are nici pentru el semnal wifi, de unde sa mai prinda si de la altii.

Edited by Leo2006, 22 January 2023 - 16:50.


#8
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
Eu am lucrat in industrie. In poza de mai jos ai spune ca nu am "vecini" in realitate a trebuit sa trec la 5ghz sa trimit si eu o camera decent pe wifi ca tot 2.5ghz era full de la firma de securitate pe local,  si Telecom si Vodafone pentru zonele limitrofe.

Pana nu scanezi on air-ul nu stii ce comunicatii wireless ai in jur.

Attached File  16836063_471285463261591_988365313631584181_o.jpg   185.17K   72 downloads

Edited by Ravy, 22 January 2023 - 19:09.


#9
Bitterblue

Bitterblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 25.02.2020
Poate fi de la condensatorii electrolitici. Se strică încet-încet.

Desfă routerul și vezi dacă ai condensatori umflați. Găsești imagini pe internet. Verifică și în alimentator, deși e mai greu de desfăcut.

#10
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007
Din optiunile de configurare a retelei de wi-fi, unele routere au optiumea de a comuta canalul in functie de cat de libera este banda.  Am avut mai demult o aplicatie pe telefon care scana reteaua wi-fi si vedeam pe unde sunt vecinii, asa ca puneam routerul meu pe o banda libera.  Ce ma mira este ca figureaza ca "retea" chiar si imprimanta, un jaf de xerox 2030, pe care o tin stinsa pentru ca o folosesc rar.  
Dar cel mai tare ma intriga faptul ca pot sta in fata tv ului,  care merge exclusiv pe wi-fi, netflixu ruleaza si telefonul se deconecteaza de la retea.

#11
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,376
  • Înscris: 06.06.2006

View PostPunter, on 22 ianuarie 2023 - 15:37, said:

scoatele din priza mai des. oricum dupa cativa ani merita sa schimbi cu tehnologie noua, ultimele versiuni. acum iti urmareste aparatul in timp real si amplifica semnalul in directia lui.
???
De ce?
Am router si AP-uri care sunt alimentae de ani de zile, non-stop. Fara probleme.

#12
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010

View PostMooF2010, on 22 ianuarie 2023 - 18:38, said:

Eu am lucrat in industrie. In poza de mai jos ai spune ca nu am "vecini" in realitate a trebuit sa trec la 5ghz sa trimit si eu o camera decent pe wifi ca tot 2.5ghz era full de la firma de securitate pe local,  si Telecom si Vodafone pentru zonele limitrofe.

Pana nu scanezi on air-ul nu stii ce comunicatii wireless ai in jur.

Attachment 16836063_471285463261591_988365313631584181_o.jpg

Aaa da, ca acum vad confuzia... NU ma refer in a scana canalele la modul cum o fac routerele casnice sa vezi retele de wifi si altele. Ci la scanare de eter unde vezi inclusiv interferentele date de antenele providerilor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate