Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pareri mtb RR EXPLORE 520

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
danielI90

danielI90

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.01.2023
Salutare!

Sunt pasionat de ciclism si doresc sa imi schimb bicicleta actuala (un RR 5.2 din anul 2012).
Am pus ochii pe un RR Explore 520 (https://www.decathlo...9346?mc=8607110) si as dori sa stiu daca mai detine cineva acest model si cat de multumit este.

Am probat aceasta bicicleta in magazin si mi s-a parut foarte confortabila.
Bicicleta o voi folosi in medie de 2-3 ori pe saptamana pentru plimbari prin oras de circa 30 km cu sprinturi si coborari de scari, borduri etc. dar si prin trasee ofroad cu urcusuri si coborari prin padure. Pe viitor e posibil sa fac si naveta la munca cu ea(aprox 5 km prin oras) unde voi merge relaxat si pe trotuar imbracat in haine de oras.

Ce parere aveti? Detineti aceasta bicicleta? Isi merita pretul de 2800 RON?

#2
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 15.08.2005
in general la produsele de larg consum pretul refleta calitatea: cu cat e mai mare pretul cu atat calitatea e mai buna
cat priveste bicicleta asta, daca atunci cand ai stat pe ea ti s-a parut comoda atunci e bine, inseamna ca ti se potriveste
o bicileta de 29'' se potriveste in general la persoane inalte

#3
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
Da e buna, am recomandat-o cand era 2500lei (adica pana-n toamna)

Nu e tocmai bicicleta de oras ...

#4
danielI90

danielI90

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.01.2023

 rexx, on 22 ianuarie 2023 - 18:07, said:

in general la produsele de larg consum pretul refleta calitatea: cu cat e mai mare pretul cu atat calitatea e mai buna
cat priveste bicicleta asta, daca atunci cand ai stat pe ea ti s-a parut comoda atunci e bine, inseamna ca ti se potriveste
o bicileta de 29'' se potriveste in general la persoane inalte
Sper ca si in cazul acesta pretul sa reflecte calitatea. :D De ultima bicicleta de la decathlon chiar am fost multumit.
Cat despre inaltime, nu sunt chiar inalt. Am 1.74 cm dar cred ca forma cadrului mi-a oferit confort in acest caz.

#5
danielI90

danielI90

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.01.2023

 sirgoofy, on 22 ianuarie 2023 - 18:38, said:

Da e buna, am recomandat-o cand era 2500lei (adica pana-n toamna)

Nu e tocmai bicicleta de oras ...
Pana la urma 300 lei in plus nu sunt un capat de tara. Sper doar sa ma tina si sa fie calitativa. De ultima bicicleta, tot de la decathlon, chiar am fost multumit :D

#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018

 sirgoofy, on 22 ianuarie 2023 - 18:38, said:

Da e buna, am recomandat-o cand era 2500lei (adica pana-n toamna)

Nu e tocmai bicicleta de oras ...


In Romania doar MTB-urile sunt biciclete si doar sedanurile sunt masini. Orice altceva e racirea gurii de pomana.

#7
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 05.01.2008

 danielI90, on 22 ianuarie 2023 - 21:39, said:

Sper ca si in cazul acesta pretul sa reflecte calitatea. Posted Image De ultima bicicleta de la decathlon chiar am fost multumit.
Cat despre inaltime, nu sunt chiar inalt. Am 1.74 cm dar cred ca forma cadrului mi-a oferit confort in acest caz.

1.74 si roti de 29 e ca unul de 170kg intr-un Smart ForTwo.
Daca mergi preponderent in oras, un MTB este departe de a fi de dorit. Pentru iesiri ocazionale pe poteci, prin padure, sau pe drumuri nepavate (ala nu e offroad!), mult mai bine merge o bicicleta polivalenta. O foaie cu 10 viteze... gura lumii (pe forumurile mai specializate) spune ca e putin pentru MTB. Macar un 2x10.
Borduri, gropite si restul, ce intalnesti in oras, nu-i nici offroad, nici solicitant. Nici de furca cu suspensie nu ai nevoie aici, care doar adauga greutate.
Dar...banii tai, prioritatile tale.
Eu tocmai ce mi-am luat (tot din Decathlon, si chiar ieri) un Riverside 900, l-am echipat si cu cauciucuri pentru un mers si pe poteci (Riverside vine cu cacuicuri cu profil de asfalt). E un hibrid (polivalenta zic ei) care face fata atat asfaltului din Bucuresti, cat si traseelor gen Muntii Macin.

#8
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
Polivalentã cu anvelope offroad... nu vad sensul.
Va merge prost și pe asfalt și offroad.

#9
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 05.01.2008
Nu cu anvelope offroad!
Ceva de genul:
https://www.decathlo...8777505&c=NEGRU

#10
danielI90

danielI90

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.01.2023

 badboy69on, on 23 ianuarie 2023 - 11:01, said:

1.74 si roti de 29 e ca unul de 170kg intr-un Smart ForTwo.
Daca mergi preponderent in oras, un MTB este departe de a fi de dorit. Pentru iesiri ocazionale pe poteci, prin padure, sau pe drumuri nepavate (ala nu e offroad!), mult mai bine merge o bicicleta polivalenta. O foaie cu 10 viteze... gura lumii (pe forumurile mai specializate) spune ca e putin pentru MTB. Macar un 2x10.
Borduri, gropite si restul, ce intalnesti in oras, nu-i nici offroad, nici solicitant. Nici de furca cu suspensie nu ai nevoie aici, care doar adauga greutate.
Dar...banii tai, prioritatile tale.
Eu tocmai ce mi-am luat (tot din Decathlon, si chiar ieri) un Riverside 900, l-am echipat si cu cauciucuri pentru un mers si pe poteci (Riverside vine cu cacuicuri cu profil de asfalt). E un hibrid (polivalenta zic ei) care face fata atat asfaltului din Bucuresti, cat si traseelor gen Muntii Macin.

Am nevoie de ceva care sa suporte putin abuz. Chiar si atunci cand merg prin oras nu ma rezum doar la gropite si borduri. Daca am nevoie sa cobor niste scari o fac fara sa ezit prea mult.
Cat despre iesitul in padure intradevar o fac 35% din timp dar atunci cand o fac chiar ies pe offroad. Saptamana trecuta la o coborare efectiv mi s-au blocat rotile din cauza noroiului. S-a adunat noroiul pe langa franele V-brake si nu se mai misca nici o roata. Cred ca aveam pe putin 10 kg de noroi pe bicicleta. Posted Image    

La numarul de viteze am putine emotii. Foaia are 30 de dinti iar pinioanele au intre 11 si 48 dinti. Nu sunt 100% sigur daca cu raportul asta pot face fata la toate urcarile. "Gura lumii" de pe forumurile de specialitate zice multe dar imi lasa impresia ca exagereaza. La ultima tura, vorbeam cu cineva care avea o transmisie 1x11 cu foaie de 32 dinti si pinionul mare de 50 dinti. Imi zicea ca nu a simtit niciodata nevoia sa foloseasca pinionul ala mare. Acum nu stiu ce sa cred ...

Comparatia "1.74 si roti de 29 e ca unul de 170kg intr-un Smart ForTwo" e cam invers dar am inteles ce vrei sa zici. Ti se par mari rotile de 29 pt 1.74. Din grupul cu care mai ies la pedalat momentan sunt singurul cu roti de 26 dar nu sunt chiar cel mai mic de inaltime. Poate totusi pot compensa la capitolul greutate ca acolo excelez cu 90 kg Posted Image

#11
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
Nu-s mari rotile, stiu femeie de 1.62 pe 29-er.
Totul e daca iti vine cadrul sau nu.
Ce a zis badboy cu polivalenta pe offroad e doar daca "offroad" = drum de pamant, mai mult de atat sughita grav.
Nu faci din polivalenta Mtb vreodata, asta e ideea.

Privind transmisia, urci fara probleme cu caseta 11-48 si foaie 30, e echivalentul unei foi mici de 22 + pinion 36, mai mic de atat chiar n-ai nevoie.
Pe viitor poate chiar treci la foaie de 32, ... 30 e cam mica, dar asta vezi in timp

Edited by sirgoofy, 24 January 2023 - 13:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate