Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Retragere bani din contul firmei...

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 14.03.2009
Buna ziua tuturor,

Va rog sa ma ajutati cu sfaturi privind urmatoarea situatie:

Am o firma neplatitoare de TVA, in prezent fara angajati, care este pe minus, deoarece in trecut am platit din fonduri personale contributiile pentru contractul de munca al unui fost angajat.

Apar intrebarile:

Banii obtinuti in prezent se pot retrage din contul firmei si utiliza in scop personal? Daca da, ce taxe se mai platesc pentru retragere, inafara de impozitul pe venit de 16% ?

#2
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,984
  • Înscris: 13.03.2005
De unde ai scos impozit 16%?

#3
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007
Doar impozit pe venit 3% daca ai cifra de afaceri sub 500K EUR si nu ai angajati.

#4
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View Postmurilexix, on 22 ianuarie 2023 - 12:09, said:

Buna ziua tuturor,

Va rog sa ma ajutati cu sfaturi privind urmatoarea situatie:

Am o firma neplatitoare de TVA, in prezent fara angajati, care este pe minus, deoarece in trecut am platit din fonduri personale contributiile pentru contractul de munca al unui fost angajat.

Apar intrebarile:

Banii obtinuti in prezent se pot retrage din contul firmei si utiliza in scop personal? Daca da, ce taxe se mai platesc pentru retragere, inafara de impozitul pe venit de 16% ?
Contabilul/contabila ta ce zice? Ca doar aia iti poate da sfaturi in acest sens bazat pe situatia curenta exacta a firmei.

#5
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 14.03.2009
Am o situatie urgenta si contabila nu lucreaza astazi, de aceea speram sa gasesc raspuns aici.

Stiu ca s-au facut modificari in Codul Fiscal incepand din anul acesta si am inteles ca daca nu am angajati voi plati 16% impozit pe venit, in loc de 3% cat plateam pana acum.

#6
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
tu cand spui ca ai platit din fonduri personale de fapt ai imprumutat firma cu bani. Ai dreptul sa iti iei inapoi acei bani fara sa achiti impozit.

ps sa imi spui unde sa iti trimit factura Posted Image

#7
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
poti sa scoti bani din contul firmei fara probleme. se numeste avans spre decontare, daca n-ai facut contract de creditare firma. ideea este sa tii socoteala lor, altfel se duce firma in cap si incepi sa te plangi ca e statul prea avar, ca e lumea rea, pretexte!

strict legal: cand ai pus bani din buzunar, trebuia sa faci un contract de creditare a societatii (contract de imprumut) intre tine si firma, in care sa prevezi suma, termenele de restituire, dobanda, penalitati tot!
contractului ii dai numar si contabila il inregistreaza in contabilitate, in baza unei dispozitii de incasare (pt cash). sau in baza extrasului de cont. la fel se inregistreaza si sumele retrase.

Edited by strongsss, 22 January 2023 - 13:57.


#8
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,472
  • Înscris: 28.11.2017
Ca sa scoti bani trebuie ca firma sa fie pe plus.
De exemplu sa zicem ca ai 10000 ron profit pe trimestrul ian-feb-mar 2023 , la sfarsitul lu martie face nenea contabil o foaie prin care platesti la fisc 16% din suma asta, adica ramai cu 8400 ron profit "al firmei" .
Daca vrei sa te folosesti de acesti bani pentru firma (marfa, chestii, etc) nu platesti nimic , daca vrei sa iti iei o dambla de televizor pentru uz propriu atunci vorbesti cu nenea contabilu ca iti luasi televizor si o sa platesti dividente la suma asta ,de cat o mai fi 5 sau 8% .

Poti scoate bani din firma dar nu ii scoate pe toti.

Tu esti SRL fara angajat, o sa platesti 16% din profit, nu 1% din cifra de afaceri.

De obicei daca ai magazin poate fi mai avantajos sa ai 16% din profit daca lucrezi cu cifra de afaceri mare dar profit putin, exemplu vinzi tigari multe.
Daca prestezi servicii (instalator sanitar, mentenanta echipamente etc etc) adica iti transformi munca in bani, nu produsele in bani e mai naspa cu 16% din profit!

#9
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 14.03.2009
Vă mulțumesc mult tuturor pentru răspunsuri, spor în toate !!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate