Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Bucatarie: distanta intre corpuri, distanta hota

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

View Postdita70, on 21 ianuarie 2023 - 18:10, said:

Care este 'pericolul' daca montez hota doar la 60cm?
de facut cucuie, in rest va fi ok

#20
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcorinadaniela, on 21 ianuarie 2023 - 20:11, said:

[...]O varianta ar fi sa folosești o plinta de inaltare/antistrop pe blat și sa pui faianța de la plinta în sus. [...]

Plinta antistrop?? Nu, nu, nuuuuu .... Eu duc un razboi, total, impotirva acestei inventii monstruoase; din punctul meu de vedere.

P.S. Acum, teoretic ... Unde sa puna plinta, de inaltare? Sub placa din dreptul hotei? Si in rest sa lase fara plinta? Sau cum?
Ideile cu braul montat, la partea superioara, si cea cu inca o placa, sau bucata de placa, in dreptul hotei, peste backsplash, sunt ok.

Edited by DIY, 22 January 2023 - 10:29.


#21
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
60cm distanta intre plita gaz si hota (dreapta, incastrabila ...in general) :
- daca se strica si service vede unde s-a montat ai pierdut garantia
- nu este indicat sa iei vasul de pe foc si lasi flacara deschisa
- nu este bine daca vasul este mai mic sau flacara data la maxim
- complicat la utilizare daca ai vas inalt (exemplu oana inalta si polonic, plus greu sa mai vezi
-...

In mod normal la gaz este peste 65cm, recoamndat este 70cm, DAR conteaza mult exact plita, hota, mobila si modul de gatire. Adica datele tehnice/manualele de utilizare si instalare pt aparate plus ce si cum gateste utilizatorul. Merge si la 60cm dar nu prea recomanda nimeni din cei care vand/monteaza mobila si aparate.

Teoretic pe portiunea cu hota se mai pune faianta sau se gasesc "placi" inox/structura mobila direct de la producatorul de hote/mobilier pe dimensiunile care duc la alinierea pe spate a mobilei.

#22
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,564
  • Înscris: 08.03.2017

View Postdydysoft, on 21 ianuarie 2023 - 20:28, said:

Asta de unde ai mai scos-o???

Adica daca am plita de 90 cm unde pun hota?!?
Dar daca hota este inclinata la 45 grade?
Hai sa lasam glumele pentru alte topicuri.
Din manualul hotei cand am cumparat-o ...
Extraordinar ce exagerari am scris ..da masoara si vezi unde te afli acum si dupa scrie .
Vorbesc de hote plane , clasice nu de avioane, sf-uri, hote profesionale de 6 metri/2 metri .
Diagonala la un aragaz NORMAL are intre 70 si 80 cm , unde vrei sa o urci mai sus de 80 cm hota ? daca hota e mai sus unde va fi mobila ...trebuie sa urci cu scara sa iei un pahar .
Nu masuram, nu verificam DAR urlam tare sa auda toata clasa .
https://www.dedeman....arare-hote.html
playtech.ro :
  • Distanța minimă: 65 de centimetri
  • Distanța maximă: 80 de centimetri.

Edited by ldpe, 22 January 2023 - 11:27.


#23
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postldpe, on 22 ianuarie 2023 - 11:17, said:

Din manualul hotei cand am cumparat-o ...
Extraordinar ce exagerari am scris ..da masoara si vezi unde te afli acum si dupa scrie .
Vorbesc de hote plane , clasice nu de avioane, sf-uri, hote profesionale de 6 metri/2 metri .
Diagonala la un aragaz NORMAL are intre 70 si 80 cm , unde vrei sa o urci mai sus de 80 cm hota ? daca hota e mai sus unde va fi mobila ...trebuie sa urci cu scara sa iei un pahar .
Nu masuram, nu verificam DAR urlam tare sa auda toata clasa .
https://www.dedeman....arare-hote.html

Nu are legatura cu diagonala plitei. Pentru o anumita hota se poate sa fie ok diagonala dar cred ca la mult mai putin de jumatate din plitele incastrabile.
Si mobila, proiectele, ofertele , desenele, samd, se fac in general, dupa reguli general valabile, nu dupa plita "pe care am cumparat-o eu sau x".

Sunt plite de la 25cm la 120cm latime, de la 30 la 60+ adancime...sa nu mai zic ca sunt plite rotunde Posted Image sau ochiuri independente care se monteaza pe blat direct. Chiar si pltele "normale"" difera de la fabricant la fabricant prin pozitia ochiurilor si dimensiuni (56-75cm) chiar daca au tot 4 ochiuri.

In general se monteaza la 60-80cm, gaz peste 65cm si se recomanda hota de latime cel putin egala cu a plitei. Ca fiecare face ce vrea in casa lui sau la clientul lui, asta e alta problema.

Edited by superm, 22 January 2023 - 11:31.


#24
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,735
  • Înscris: 13.11.2006

View Postldpe, on 22 ianuarie 2023 - 11:17, said:

Din manualul hotei cand am cumparat-o ...
Extraordinar ce exagerari am scris ..da masoara si vezi unde te afli acum si dupa scrie .
Vorbesc de hote plane , clasice nu de avioane, sf-uri, hote profesionale de 6 metri/2 metri .
Diagonala la un aragaz NORMAL are intre 70 si 80 cm , unde vrei sa o urci mai sus de 80 cm hota ? daca hota e mai sus unde va fi mobila ...trebuie sa urci cu scara sa iei un pahar .
Nu masuram, nu verificam DAR urlam tare sa auda toata clasa .
https://www.dedeman....arare-hote.html
playtech.ro :
  • Distanța minimă: 65 de centimetri
  • Distanța maximă: 80 de centimetri.

Reciteste ce ai scris mai devreme, ai specificat clar : inaltiea=diagonala plitei.
Fara sa specifici la ce tip de plita te referi, fara sa ai habar despre ce ai scris.
Acum tot tu ma intrebi ce fac daca hota e mai sus montata? pai tu ai dat dimensiunile dupa formula ta :D

View Postsuperm, on 22 ianuarie 2023 - 11:31, said:

Nu are legatura cu diagonala plitei. Pentru o anumita hota se poate sa fie ok diagonala dar cred ca la mult mai putin de jumatate din plitele incastrabile.Sunt plite de la 25cm la 120cm latime, de la 30 la 60+ adancime...sa nu mai zic ca sunt plite rotunde Posted Image sau ochiuri independente care se monteaza pe blat direct. Chiar si pltele "normale"" difera de la fabricant la fabricant prin pozitia ochiurilor si dimensiuni (56-75cm) chiar daca au tot 4 ochiuri.

In general se monteaza la 60-80cm, gaz peste 65cm si se recomanda hota de latime cel putin egala cu a plitei. Ca fiecare face ce vrea in casa lui sau la clientul lui, asta e alta problema.

Bine punctat.

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postldpe, on 21 ianuarie 2023 - 20:22, said:

"recomandarea e ca hota sa fie la o distanta de cel putin 65 cm fata de plita."
Minim diagonala plitei si maxim cu 10 cm peste diagonala plitei .
eu am hota exact deasupra plitei si nu am probleme. Am latimea hotei cat latimea plitei, e cu 2 motoare hota.

#26
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View PostMembruAnonim, on 22 ianuarie 2023 - 20:11, said:

eu am hota exact deasupra plitei si nu am probleme.[...]

In contextul celor discutate, mai sus, nu-mi ramane decat sa te intreb: poti sa bagi macar o lama de cutit, intre plita si hota? Sau sunt lipite?? Posted Image Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate