Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

problema hidroizolatie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
tonu_adrian

tonu_adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 16.06.2010
Se da una casa mai veche(bca) , fara nici un fel de hidroizolatie la fundatie, cu un fel de folie groasa intre bca si fundatie.

Una din camere are probleme de umiditate, cade tencuiala in partea de jos iar cand am scos parchetul , polistirenul de sub el era ud (camera n-a fost nici folosita nici incalzita in ultimii ani..desi prea frig in ea nu era ) , tencuiala peretilor era continuata pe fundatie circa 5-15 cm , banuiesc ca asa tragea din fundatie umezeala.

Am spart podeaua de beton (placa cum ar veni, dar e turnata intre ziduri), am decopertat ~ 50 cm pe marginile fundatiei si am dat 2 maini de ceresit cr90, cu gandul sa scot si o parte din pavaj pe afara sa dau si acolo cat e posibil ( sub pavaj este un trotuar gros ) . Sub placa era folie apoi pamant direct, relativ umed, fara pietris pt ruperea capilaritatii.

Azi noapte a plouat si ma asteptam sa intru in acea camera sa gasesc totul uscat, cand surpriza maxima...toata fundatia data cu cr90 era uda complet, umezeala pare a fi condens ca dupa jumatate de ora cu usa deschisa a inceput sa dispara (desi geamul a fost deschis continuu de cand am inceput lucrarea).

Ce ma sfatuiti sa fac in continuare?

Edited by tonu_adrian, 21 January 2023 - 11:57.


#2
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

View Posttonu_adrian, on 21 ianuarie 2023 - 11:55, said:

Se da una casa mai veche

Ce ma sfatuiti sa fac in continuare?

Ce probleme ai tu au cam toate casele mai vechi.

Englezii astia doi:
https://www.youtube.com/@MAKEDOGROW
si-au cumparat o casa in Portugalia si se lupta cu Ea cu casa de un an de zile si inca nu au terminat.

Daca le-ai cu engleza intra pe canalul lor si vezi ce au facut ei!

Poti urmari doar episoadele unde se ocupa de casa la capitolul reparatii renovari si investitii.

#3
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,293
  • Înscris: 19.03.2022
Cumva cladirea e intr-o vale  ?
Daca e asa atunci lucrurile se complica.
Una din solutii ar fi scoaterea pamantului si inlocuirea cu nisip sau pietris, plus o adancitura unde sa se acumuleze apa si sa fie extrasa.
Alta ar fi instalarea de tubulatura transversala , cu multe orificii , si bineinteles sa se deverseze intr-un colector .

#4
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022
Poate nu ai timp sa te uiti la toata epopeea oamenilor astia si pentru asta am sa iti pun aici doar o felie:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KurWIhr7ZrU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

de tort ca sa stii ce te asteapta asta daca vrei sa faci ceva.

#5
tonu_adrian

tonu_adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 16.06.2010

View PostPaco_ste1, on 21 ianuarie 2023 - 12:54, said:

Cumva cladirea e intr-o vale  ?
Daca e asa atunci lucrurile se complica.
Una din solutii ar fi scoaterea pamantului si inlocuirea cu nisip sau pietris, plus o adancitura unde sa se acumuleze apa si sa fie extrasa.
Alta ar fi instalarea de tubulatura transversala , cu multe orificii , si bineinteles sa se deverseze intr-un colector .



terenul e relativ plat, panza freatica e foarte sus.

1) ma gandeam sa scot 40-50 cm de pamant din camera, sa-l inlocuiesc cu piatra
2) sa scot pe lungimea casei 1m de pavaj si sa pun o membrana ca apa de ploaie ce se scurge de pe casa/pereti sa se duca  mai departe de fundatie
3) montare jgheaburi

Sa fac un drenaj e mult prea scump, ar insemna sa sparg toata curtea , pavajul, sub pavaj e o alee veche si beton gros....repus pavajul..cel putin 20.000 lei. Am mai vazut ca unii au facut o fantana in apropiere si au scapat asa de problema.

#6
romanbun

romanbun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 06.03.2008
Ai de facut 2 lucruri:
A. Pe interior.
1. scoti cca 30 cm de pamant din camera si pe toata fundatia.
2.pe cei 30 cm pe tot conturul dai cu un amestec de bitum cu benzina sau alt dizolvant, ca sa "vopsesti" fundatia sa nu mai urce apa pe fundatie in sus.
3.pui o folie de polietilena peste to, apoi cca 10-15 cm sort de balastiera granulatie 15-30 cm (sort 15-30, asa se cheama) 4.pui o nou folie de polietilena si torni un beton cu marca B75- sau B100 dupa vechiul normativ de betoane, cumparat de la statia de betoane NU fact acasa din te miri ce materiale. Acest beton de finiseaza frumos, se driscuieste...
4. vei turna o sapa autoniovelanta ulterior sa pui podele laminate.
5. IDEAL ar fi sa pui peste beton un polistiren extrudat de 5 cm si apoi peste el o sapa de 5 cm cu plasa sudata cu ochiuri mici , pentru a fi mai cald in camere... Oricum,pentru asta iei legatura cu o firma sa iti explice cum se face si sa faca ea!
B. pe exterior ti-ai dat seama ce se face, ar fi nevoie sa faci un drenaj pe langa casa...eventual sa il faci la marginea trotuarului acel drenaj...
Doar o fantana nu protejeaza casa de apa...

Edited by romanbun, 21 January 2023 - 19:18.


#7
tonu_adrian

tonu_adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 16.06.2010
nu sunt cam multe straturi?  eu ma gandeam 30-40 cm pietris concasat, 5-10 cm extrudat, sapa semiumeda si parchet/gresie

#8
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 04.03.2006
In mare ... trebuie sa sapi pana la talpa fundatiei si sa hidroizolezi toata casa .. daca tot faci asta pui si izolatie termica ., La suprafata trotuar cu panta si scurgere .
Eu am concediat contractorul general cand mi-a zis ca nu trebuie hidroizolata fundatia.

#9
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

View Posttonu_adrian, on 21 ianuarie 2023 - 16:11, said:

Sa fac un drenaj e mult prea scump, ar insemna sa sparg toata curtea , pavajul, sub pavaj e o alee veche si beton gros....
Tu vrei sfaturi dar sa nu fie scumpa rezolvarea si fara munca daca se poate.

Din putinele informatii pe care le-ai dat eu deduc ca la vremea cand a fost construita casa nivelul curtii era mult mai jos de cat este acum si din cine stie ce motive nivelul curtii s-a ridicat(precis strada s-a ridicat cand au bagat canalizare si la ploi apa inunda curtile).

''pavajul, sub pavaj e o alee veche si beton gros....'' cat inseamna asta in centimetri?

#10
tonu_adrian

tonu_adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 16.06.2010

View PostYhzx23, on 22 ianuarie 2023 - 12:46, said:

Tu vrei sfaturi dar sa nu fie scumpa rezolvarea si fara munca daca se poate.

Din putinele informatii pe care le-ai dat eu deduc ca la vremea cand a fost construita casa nivelul curtii era mult mai jos de cat este acum si din cine stie ce motive nivelul curtii s-a ridicat(precis strada s-a ridicat cand au bagat canalizare si la ploi apa inunda curtile).

''pavajul, sub pavaj e o alee veche si beton gros....'' cat inseamna asta in centimetri?

problema nu e de munca ci de bani ..casa e tip vagon...luuunga 25m, pavaj peste 100 metri patrati pus in urma cu 3 ani nu imi prea imi vine sa demolez tot... in continuarea casei mai sunt inca 20 m de anexe..deci drenul trebuie sa strabata tot adica cel putin 50 ml.

Apa in curte nu imi sta nicaieri, dar panza freatica e foarte sus in zona , cand ploua sunt 2 tuburi in fantana pana la apa (de la nivelul solului)

Edited by tonu_adrian, 22 January 2023 - 14:48.


#11
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022
Noi aici purtam un dialog al surzilor!

Casa la momentul cand a fost construita cati centimetri avea de la nivelul curtii si pana la ferestre?

Azi cati mai are?

Pe strada cand a fost construita casa era canalizare si apa curenta?

Care era nivelul strazii fata de nivelul curtii cand a fost construita casa si care e nivelul curtii azi fata de nivelul strazii?

Vecinii cum au nivelul curtii azi fata de nivelul curtii tale?

Tu vrei o rezolvare dar indicii nu dai!

#12
tonu_adrian

tonu_adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 16.06.2010
curtea a fost inaltata de-a lungul timpului cu ~25 cm intr-un capat si 10-15 cm spre drum , apa si canalizarea au venit in ultimii 10 ani dar nu s-a modificat nivelul solului, vecinii sunt la aproximativ acelasi nivel , cand s-a facut casa era la nivel cu soseaua nationala dar intretimp la cate straturi s-au mai turnat s-a mai inaltat....problema cu umiditatea e doar intr-o camera, in celalalte nu am probleme cel putin nu pana in ziua de azi.

Edited by tonu_adrian, 22 January 2023 - 16:19.


#13
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022

View Posttonu_adrian, on 22 ianuarie 2023 - 14:44, said:

casa e tip vagon...luuunga 25m

View Posttonu_adrian, on 22 ianuarie 2023 - 16:16, said:

problema cu umiditatea e doar intr-o camera, in celalalte nu am probleme cel putin nu pana in ziua de azi.

Pai atunci ia-o pe bucatele!

Fa ce crezi tu sau ce sfaturi crezi tu ca au fost bune din cele postate pe aici macar pe lungimea acelei camere!

Inca o intrebare!

Casa e calcan sau ai acces si in spatele casei?

Edited by Yhzx23, 22 January 2023 - 17:01.


#14
tonu_adrian

tonu_adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 16.06.2010
Am acces in spatele ei.
Aveti idee de ce dupa ce am dat pe interior cu hidroizolatie (cr90) gasesc siroaie de apa pe fundatie?

#15
Yhzx23

Yhzx23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 08.11.2022
Nu stiu ce sa zic dar citeam nu stiu unde ca cineva avea umezeala mare intr-un beci si era disperat pentru ca umezeala urca si in camera de deasupra.

Si-a cumparat un dezumidificator la sfatul cuiva l-a bagat in beci si dupa o luna de zile nu ii venea sa creada cata apa a extras dezumidificatorul.

Eu ma dau batut ca alte sfaturi nu pot sa iti mai dau.

#16
ViperRS

ViperRS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 06.06.2008
Problema mare e ca camera nu a fost incalzita ca si restul casei. Foloseste un dezumidificafor combinat cu incalzirea camerei macar la un 18 - 19 grade. Dupa ce umiditatea a scazut te poti apuca de hidroizolatie.

#17
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

 tonu_adrian, on 21 ianuarie 2023 - 16:11, said:

[...]
1) ma gandeam sa scot 40-50 cm de pamant din camera, sa-l inlocuiesc cu piatra
2) sa scot pe lungimea casei 1m de pavaj si sa pun o membrana ca apa de ploaie ce se scurge de pe casa/pereti sa se duca  mai departe de fundatie
3) montare jgheaburi

Sa fac un drenaj e mult prea scump, ar insemna sa sparg toata curtea , pavajul, sub pavaj e o alee veche si beton gros....repus pavajul..cel putin 20.000 lei. Am mai vazut ca unii au facut o fantana in apropiere si au scapat asa de problema.

Montare jgheaburi cu tubulatura de coborire si "aruncare" apa la distanta cit mai mare de casa e prima ca ordine. Habar nu ai cita apa se aduna in temelie si in ziduri de la streasina. Daca poti colecta apa si sa o duci direct in drenul pluvial (rigola satului) impreuna ccu cea colectata din dren e perfect.
Daca nu vrei sa faci un dren sanatos, il faci intr-un put colector, s-a mai vazut.
Sapat in camera 30 cm, ti s-a explicat, 15 cm sort, tasat cu un mai pentru egalarea suprafetei..deasupra un deget de nisip pentru finisare, folie, pilistiren extrudat de 3 cm (eu asa am pus) din cel cu pseudo nut-feder, plasa stm si sapa.Apoi autonivelanta.
Pe exterior am sapat si eu, am pus carton bituminat continuu plecind de pe zid..fundul santului..marginea celalta a santului (acolo cam 10-15 cm, ca un scoc. In el piatra, pietris, nisip, la extreme doua tevi 110 taiate deasupra (facute fante) imbracate in pinza geodezica. Deasupra pietrisului, pinza geodezica..peste ea un strat de pietris, impaturita apoi pinza sa imbrace pietrisul. Deasupra iarasi pietris.

Edited by diaconuliviu, 06 February 2023 - 21:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate