Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Intrebare ecran xs

  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 01.12.2005
Salut. Hai ca a comis-o fi-mea a scapat XS-ul pe scari si desi touch-ul merge ok peste tot ecranul arata asa. Nu vad pe nicaieri creo crapatura in ecran/ pe spate, totul e intact. Banui ca e panoul oled stricat? Asa, ca estimare, se mai face ceva sau e complicat si scump de reparat? Mersi

Le: nope, nici touch nu mai merge, ecranul s-a busit de tot, flickare se stinge si aprinde..deci e clar..

Attached Files


Edited by SwatKat, 21 January 2023 - 11:42.


#2
GTDONE

GTDONE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 21.06.2012
Este spart amoledul in stanga sus unde ai ”pata neagra”, trebuie alt ecran.Te costa in service la Apple ~1850 ron un ecran nou original

Edited by GTDONE, 21 January 2023 - 11:44.


#3
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Husa aia de protectie pare ceva ieftinatura maxima.

Ia-si si tu ceva mai serios, gen un Spigen cu bule de aer la colturi.

Carcasa aia amortizeaza excelent. Testat personal, fara intentie, evident.

In orice caz, sunt multi producatori care folosesc conceptul cu bule de aer la colturi. Acum am o carcasa ESR din TPE negru cu bule de aer pentru iphone 14 pro max care este un monstru, ditai caramida de 240 de grame.

Edited by abac, 21 January 2023 - 12:20.


#4
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 29.12.2016
N-ai ce sa ii mai faci, decat sa ii schimbi display ul. Evident nu merita sa-l schimbi la un service autorizat apple ca iti ia de 2 ori valoarea telefonului.
Poti sa te duci la un gsm oarecare si ti-l schimba aia cu unul original luat din dezmembrari sau unul chinezesc care probabil o sa te coste maxim 200 300 lei

#5
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018

View Post1000FPS, on 21 ianuarie 2023 - 16:36, said:

N-ai ce sa ii mai faci, decat sa ii schimbi display ul. Evident nu merita sa-l schimbi la un service autorizat apple ca iti ia de 2 ori valoarea telefonului.
Poti sa te duci la un gsm oarecare si ti-l schimba aia cu unul original luat din dezmembrari sau unul chinezesc care probabil o sa te coste maxim 200 300 lei


Nu merge schimbat in afara serviceului autorizat Apple, nici macar cu piesa originala furata, pardon, recoltata de pe un alt telefon furat, pardon gasit, pentru ca isi reduce luminozitatea la maxim 25% si nu mai are face id, camera frontala si true tone. Fara service autorizat si piesa originala nu scapi.

Edited by abac, 21 January 2023 - 18:36.


#6
theEvilPhilantropist

theEvilPhilantropist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 11.04.2013
De precizat și că doar service-urile autorizate beneficiază de acel software oferit de Apple care facilitează împerecherea componentei originale cu SOC-ul. Pe ideea că dacă ai componenta originală de pe un altul original, tot nu poți face reparația singur.

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011
Merge foarte bine, orice service gsm mai rasarit are solutia venita tot din partea chinezilor. Se copie informatia din displayul vechi si se rescrie in cel nou.

Dar imperechere in adevaratul sens al cuvantului, fara acces la memoria din displayul vechi, doar Apple poate face.

Edited by modoran, 21 January 2023 - 19:56.


#8
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Și cu face ID cum rezolvi?

#9
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 01.12.2005
De asta am intrebat, ca am inteles ca pe la 900 lei cu piesa de origine se poate face - si sa functioneze true tone si faceid. Si am intrebat la “doctori in iphone” deci nu la colt de strada. Banui ca se copiaza informatia si se transcrie dar ce risc implica acest lucru pe viitor?
Iar legat de husa, e telefonul copilului, a fost un accident, de obicei e super atent cu lucrurile si din cauza asta nu am avut grija de husa butucanoasa…
Dar cand se intampla, se intampla. Doar ca suntem in vacanta si am zis sa vin cu lectia invatata oana revenim si sa stiu cum procedez..

Multumesc de sfaturi/idei.

#10
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 29.12.2016

View Postabac, on 21 ianuarie 2023 - 20:28, said:

Și cu face ID cum rezolvi?
Se poate copia tot de pe vechiul display, inclusiv face id ul

Edited by 1000FPS, 21 January 2023 - 22:27.


#11
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 01.12.2005
Ps. O sa vad cand revin in Buc, ma duc cu telefonul la “doctor” si o sa fac si update ce si cum.
Am inteles ca se copiaza datele de True tone de pe un display pe altul si se muta ansamblul Faceid. Totul tine cred de skill-ul operatorului.
Pe de alta parte, pentru ca istyke si Noumax nu au raspuns azi la tel, banui ca la ei o astfel de reparatie sare de 2000 lei - o sa incerc totusi sa aflu si o cotatie de pret - adica spre dublu fata de ce mi s-a spus de la service 3rd party unde totusi e tot un om dedicat

#12
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 01.12.2005
Schimbat ecranul cu unul original, de pe un alt telefon probabil. Totul functioneaza, inclusiv FaceID si Truetone.

Edited by SwatKat, 23 January 2023 - 19:47.


#13
Ovidiu333

Ovidiu333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 959
  • Înscris: 06.09.2010
Cât te-a costat?

#14
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 01.12.2005
jumatate din cat zice Noumax ca m-ar fi costat :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate