Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Sony Xperia Ace 3

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Olympea

Olympea

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 832
  • Înscris: 23.09.2021
Nu ai cum sa compari niciun alt android cu Samsung din simplul fapt ca sunt singurii care oferă 5 ani de updates majore și lunare pe android. Faptul ca rulează nu știu câte procese e ceva normal, de aia sunt telefoane smart.
Pur și simplu nu ai cum sa compari acest telefon Sony cu Samsung, nici măcar (mai ales) cu gama A52s care e superior din toate punctele de vedere și oferă cea mai buna performanta raportat la costul lui. Pur și simplu e excepțional la ce primești de banii aia.
Nu mai zic de gamele superioare. Nu ai cum sa treci de la un ecran cu rata de refresh înaltă la ceva standard, o sa ai impresia ca totul e în reluare.
Și multe, multe alte diferențe de nici nu are rost sa le mai menționez.



Dacă tie îți place acest telefon e alta poveste, însă realitatea pt 2023 e cu totul diferita...

#20
inestimabil

inestimabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 04.07.2006

 Olympea, on 22 ianuarie 2023 - 19:41, said:

Nu ai cum sa compari niciun alt android cu Samsung din simplul fapt ca sunt singurii care ofera 5 ani de updates majore si lunare pe android.
[...]

Nu sunt singurul care vrea un telefon mic sa nu iti rupa buzunarul. Observ peste tot prin lume ca sunt oameni care vor telefoane cu display sub 6" si nu sunt dispusi sa dea 1000 $ pe un iphone 13 mini. Voi astia obsedati de super amoled si procesor cu 24 Mb cache, trebuie sa acceptati ca exista si alte pareri si ca nu detineti adevarul suprem.
Repet, o baterie care ma tine doua zile, gorila glass ultima generatie, un procesor decent pentru citit email si ascultat muzica si in primul rand o dimensiune redusa a telefonului este tot ce imi doresc. Nu trebuie sa ma convingi ca telefonul e de cacat sau ca nu e la nivelul lui A52s, pt ca e clar ca nu are aceleasi performante insa pentru mine e mai potrivit decat Samsungul.
Apropos, am un A52s in garantie de vanzare...poate faci colectie de samsung...

Edited by Ciubex, 07 February 2023 - 12:24.
nu mai citati intreg mesajul anterior (vedeti Regulamentul)


#21
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Eu te inteleg.
La vremea lor am vrut Z1c, Z2C, Z3C, Z5C, etc., dar nu mi-am luat pt. ca le consideram prea mari si pe ele, cu rama prea mare fata de ecran, nici nu erau f. fiabile si costau mult mai ales tinand cont de faptul ca nu erau satisfacatoare oricum.

Sharp a incercat mai mult dar nu destul  si nu a adus compacte in RO, in Asia au alte benzi, si nici ele nu erau perfecte.
Aveau margine mica doar sus, jos tot mare era, cu ecran de 4,5 pana la 4,7", si cand au mai redus si de jos au sarit cu ecranul si mai mult si tot nu mai era compact.

Ideea e ca si Sonyul asta Ace 3 care apropo are nume de Samsung mai vechi..., tot e prea mare, la latime e chiar cu 0,2mm peste un Samsung S9, iar la lungime e cu 7mm mai mic dar cu 22 mm deja prea mult ca sa mai fie compact...
Hai si tras de par tot e cu 9mm peste 131mm cat are S5 Mini.
Ideea e ca faci niste compromisuri fara un avantaj real, tot mare e.
Da, nu e enorm, dar tot e prea mare.

La camere contrazic afirmatia ca Sony sunt proaste in general, sunt comparabile sau chiar peste Samsung, dar tot la modele Sony varf de gama cu senzori mari, nu la modele low cost. Au perfectionat culorile deja de mai multi ani si cel putin la varfuri de gama nu au probleme mai mari ca altii.

Edited by loock, 23 January 2023 - 01:57.


#22
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,735
  • Înscris: 30.08.2006
Daca filtrezi cautarile pe gsmarena, nu prea gasesti telefoane mici si ieftine. E o nisa redusa iar producatorii nu-si permit sa le produca in serie redusa. Un singur telefon ieftin cu Android 12 si upgradabil la 13 e disponibil, Google Pixel 4a.
https://www.gsmarena...el_4a-10123.php

Edited by Leo2006, 23 January 2023 - 10:59.


#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Nope, e foarte mare si ala si face compromisuri fara rost.
E lat ca si S9 si mai scurt doar cu 2-3mm, si cu o carcasa antisoc se adauga 6mm pe ambele laturi plus 4 la grosime...
Are adreno 618 cu toate ca e mare si 1080p care la AMLED e probabil pentile si se vede ca 800p. E adevarat ca si Samsung s-a intors la 1080p pentile de la S20FE si S22 si S10E, au avut 1440p de la S6 la S20 insa la S10 si S20 suporta 120Hz doar in 1080p.


#24
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Sunt unii carora daca le pui in fata niste ecrane ,unul amoled,unul superamoled si un lcd si cu viteze de refresh 60 vs 120 Hz nu au HABAR sa faca diferenta.Dar stiu ei ca este tare sa ai amoled cu 120 hertzi...
Unele branduri de terminale gsm sunt mult prea laudate,fara sa aduca nimic in plus...Dar bravo,bagati-le banul. Imaginea conteaza...
Daca si A52 este ridcat la rang de terminal superior,ce sa mai zic...

Initiator,foarte bun Sony-ul. Unul dintre putinele androiduri ramase aproape curate.

#25
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
A52S are snapdragon 778G 5G cu adreno 643L si ecran super AMOLED 120 hz, insa doar 1080p pentile care reda ca un 800p, si este prea mare.
Insa ca performanta Samsung are o prapastie sub Suri, si A52S a fost primul Samsung non S cu performanta decenta, mult peste alte Auri.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate