Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Alegere amplificator

- - - - -
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#145
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,338
  • Înscris: 23.05.2003

 burebista, on 26 februarie 2023 - 20:09, said:

Am dat niște mailuri la Aiyima despre subwoofer. Aștept răspuns. Dacă o veni.
Au venit doua din trei.
Intrebarea mea (scuzati romgleza prafuita).
I have a question about Aiyima D03 subwoofer crossover frequency.
Which is that and more importantly does it cut it (roll off) from main speakers because I don't want to overlap those frequencies on subwoofer and main speakers.


Raspunsurile.
Hello, thank you very much for your feedback, the AIYIMA D03 digital amplifier has a low-pass filtered bass torch output, not a straight-through one.

Erin from the AIYIMA team

Our subwoofers are low pass filtered, not passthrough.

Marion AIYIMA Audio

Posted Image

#146
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Deci e posibil sa te hotarasti pe viitor la un D03, inteleg din chineza ca face filtrare, nu bubuie in paralel.
Si te poti lipi cu o oferta la colegul cu Rel T5 :)

#147
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Eu de distractie ma uit la asta, facut de chinejii din Franta, iesire sub RCA, DAC mai bun, LDAC, pret ceva mai mare si dureaza comanda:

https://www.audiopho...ck-p-17100.html

#148
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Chiar as fi curios de un test. La 220 de euro 120 watts, bluetooth LDAC, DAC, iesire subwoofer... daca suna ok inseamna ca alea la 1000 de euro cu 50 watts pe canal sunt bani aruncati.

#149
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
@Burebista:
Si e vreo setare pt SW sau cand conectezi cablul automat se face filtrare spre SW?
Cred ca asta e un ex. de tehnologie noua aplicata by default, ma gandesc la multe modele de amp de brand mai vechi cu iesire de SW care pur si simplu replica semnalul de iesire? Nu discut care amp e mai bun, ci tehnologia aplicata.

#150
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Pai si eu daca vreau sa am bas si pe boxe si pe subwoofer cum fac? Nu cred sa se faca comutare automata, nu as dori asa ceva.

#151
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007

 vinciun, on 27 februarie 2023 - 13:14, said:

Chiar as fi curios de un test. La 220 de euro 120 watts, bluetooth LDAC, DAC, iesire subwoofer... daca suna ok inseamna ca alea la 1000 de euro cu 50 watts pe canal sunt bani aruncati.

Mda, de asta sunt curios, habar nu am cum suna si nu e masurat pe ASR. Si asta e model scump sa zic, ca vin chinejii cu Aiyima, Fosi etc la jumate de pret, dar fara componente gen ESS.
Sunt curios cum functioneaza iesirea de sub, apropo de colegul Burebista.

#152
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,338
  • Înscris: 23.05.2003
@overseas. Din ce-am citit despre D03 (si crede-ma c-am citit in nspe limbi :D) nu am gasit nimic referitor la vreo setare. Un singur nene pe undeva a zis ca trebuie sa intri in setari la D03 daca-i pui sub dar n-a explicat cum/unde/ce.
In rest ai vazut raspunsurile de la chinezi... Posted Image

#153
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,223
  • Înscris: 19.03.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BsC32P0n6UU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Minutul 3.03

#154
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Ca idee, uite Fosi, usor spectaculos cu privire la putere (necesitand o sursa optionala, tot de la ei) si controale SW pe fata amplificatorului, de asemenea se descarca usor manualul:

https://fosiaudiosho...power-amplifier

#155
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Eu am Ayima D05 și când conectez sub-ul bubuie sub-ul. Nu îmi dau seama dacă taie basul din boxe, dar nu cred.

#156
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,223
  • Înscris: 19.03.2007
Si cum ai conectat/setat subwooferul, LFE sau actionezi potentiometrul de crossover al subwooferului ?

Edited by titoo, 27 February 2023 - 15:40.


#157
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007

 titoo, on 27 februarie 2023 - 15:38, said:

Si cum ai conectat/setat subwooferul, LFE sau actionezi potentiometrul de crossover al subwooferului ?
Nu înțeleg întrebarea. Ce LFE, nu exista niciun meniu din care sa aleg vreo ceva. Potențiometrul sta la jumate, nu-i fac nimic. Pur și simplu infing cablul de sub și asta e.

#158
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,223
  • Înscris: 19.03.2007
Subwooferele serioase au intrare separata LFE si Hi Level,din potentiometru ai posibilitatea sa folosesti crossover-ul subwooferului si sa stabilesti o anumita frecventa. Iar daca folosesti intrarea LFE, comuti si subwooferul pe LFE si astfel va fi folosit crossover-ul din amplificator. D03 se pare ca nu poate fi folosit pe setarea LFE si trebuie folosit crossoverul subwooferului.

#159
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Pai in calitate de unic posesor asta zic de vreo 2 pagini incoace

#160
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,223
  • Înscris: 19.03.2007
Tu ai D05, chinezul zice ca D03 ar avea, in filmuletul de pe youtube se specifica faptul ca nici D03 nu are.

#161
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Cum se face omul comentator 'dupa Youtube', stie si despre D05, D03, tot ce e chinezesc cunoaste. Bravo. Hai Titoo ca se poate. Ce e la min. 16, ca tu stii pe de rost.

#162
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,338
  • Înscris: 23.05.2003
Happy(?) end. Cred. Posted Image

Ca sa fac un rezumat al celor 9 pagini, vroiam un "ceva" in 500 euro care sa inlocuiasca anticul SU-V500 si daca se poate si cele doua DAC-uri si in plus sa sune la ureche macar la fel daca nu mai bine decit Technicsu' pe boxele Mission MX-3.
In urma discutiilor de pe cele noua pagini aveam trei optiuni, un amplif vechi dar mai bun decit al meu (nu scapam de cutiute), un amplif nou care sa aibe intrarile digitale respective (m-a cam busit risul cind am vazut preturile la CXA61 si A-12 MKII) sau un CHi-Fi.
Am ramas la un CHi-Fi dupa ce-am citit de mi-au cazut ochii in gura tot ce-am prins pe Internet lol. Ideea era ca daca-si face treaba e bine, daca nu asta e, am pierdut o suta de euro. Eu sa fiu sanatos.

Aiyima D03. Lunea trecuta a plecat din Germania, joi a ajuns acasa. Vineri l-am pus in functiune.
In cutiuta vine cu de toate, antena BT, cablu USB si optic, sursa 32V 5A, telecomanda. Plus jucaria care are fo' 600 grame.
Notebook-ul cu Daphile l-a vazut imediat si si-a schimbat parametrii in consecinta (in principal sample rate-ul a sarit la 192k si mi s-a activat si DoP care nu erau pe E10k).

Am inceput cu testat USB-ul. Am ascultat din flacurile mele si 16bit/44.1KHz si 24bit/96KHz si 192KHz si le vede cum trebuie. Am pus bass-ul si inaltele cu o treapta peste zero si asta a fost tot.
Urechiometrul meu a fost placut surprins ca nu se aude mai naspa decit Technicsul. Mai bine nu stiu ce sa zic, poate o mai clara separatie pe zona de medii dar e foarte posibil sa fie doar placebo/inchipuiri ale creierului meu.

Am continuat cu intrarea optica de pe TV. Vazut ceva seriale, aceeasi impresie ca-si face treaba la fel ca vechiul amplif.

La final am rugat fata sa faca un cast de pe aifonu ei unde are Spotify standard ca sa vad si ce zice pe BT. Si acolo urechea a zis ca suna bine.

Mai am o intrare RCA pe care n-o s-o folosesc (lumea zice ca e si cam naspa) plus inca una coaxiala. Sa fie primit.

Una peste alta dupa trei zile de ascultat tot felul de chestii sunt multumit. Practic nu e o schimbare majora la ureche, in cel mai bun caz as putea zice ca se aude altfel. Nu mai bine sau mai rau, doar altfel.
Singurul lucru care imi lipseste oarecum e butonul de Loudness de pe Technics. Seara/noaptea obisnuiesc sa ma uit la seriale cu volumul mai mic si ma ajuta acel loudness. Si acum cu asta nou se aude OK dar parca nu e asa de plin sunetul ca sa zic asa.

Avind in vedere ca de multa vreme ma uit mai mult la seriale decit ascult muzica ma bate un gind sa inghesui si un subwoofer daca tot are iesire D03-ul. Ma uit la Cambridge Audio SX120 pentru ca sunt constrins de spatiu, sa nu fie mai adinc de 30 cm si sa nu aiba bass reflex in spate. Dar asta e alta poveste.

Ce vreau sa zic la final. Daca esti un meloman entry level (adica ai camera entry level, urechi entry level, boxe entry level, conectica entry level LOL) ia in calcul si un CHi-Fi ca s-ar putea sa fii surprins.
Pentru mine in clipa de fata singura necunoscuta e fiabilitatea chinezariei. Technicsu' il am de treij' de ani si merge ca-n prima zi. Nu cred ca o sa pot spune acelasi lucru despre chinezarie.

Multumiri tuturor care s-au straduit sa ma sfatuiasca si in special unui domn care nu mai activeaza pe aria asta.

Cand o sa vina subwooferu o sa mai scriu ceva ca-s curios cum se integreaza cu scula asta si boxele mele.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate