Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Alegere amplificator

- - - - -
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#1
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 23.05.2003
Colegul vasileversace mi-a trezit niste nostalgii cu topicul lui despre Technics si daca tot aveam o intrebare care-mi da tircoale de ceva vreme o pun aici.
Merita sa schimb amplif-ul SU-V500? Daca da, cu ce intr-un buget sa zicem de 500 euro sau p'acolo?

Un pic de background. Nu sunt extrem de pretentios la ureche dar nici nu-mi place sa sune naspa, ascult muzica (flac-uri de pe un notebook cu Daphile - Fiio E10K) si sunetul de la TV (trecut printr-un Fiio - Taishan-D03K) pe niste boxe Mission MX-3 intr-o sufragerie normala de pe vremea Impuscatului.
Cind mi-am schimbat boxele acu' fo' 7 ani am inlocuit niste boxe de Tirgu Mures (astia mai vechi stiu despre ce vorbesc) si am cam ramas cu gura cascata ca am inceput sa aud sunete pe care nu le auzeam inainte. Cam ceva de genul asta as vrea sa simt si daca-mi schimb amplif-ul. Merita? Exista pentru boxele mele?

Multam' pentru orice idei. :)

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007
Rotel A11 Tribute, nu stiu cum va suna pe boxele Mission dar cred ca il scoti in buget, cu un telefon si o intrebare.

#3
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 19.06.2018
Nu, nu merita. Nu va fi acelasi efect wow de data trecuta chiar daca va fi o imbunatatire. Mai degraba ti as recomanda un fda chinezesc de pe aliexpress.

Pentru efectul similar anilor trecuti, boxe din palierul urmator de pret si calitate.

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007
Daca mergem pe variante de buget, poate chiar un Loxjie A30 sa te incante, mai ales daca e camera mica de bloc, ca dimensiune.

#5
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 23.05.2003
@overseas. 2500 lei aia au fost asa ca suma rotunda, poa' sa fie 3000, poa' sa fie 2000, ideea era ca sa simt o diferenta la ureche cum am simtit la schimbatul boxelor.
Si in principiu imi plac chestiile clasice fara ecrane, luminite, chestii d'astea. Ah, si daca are intrare optica ca sa scap de Taishan-D03K ar fi un plus.

@audiofidell. Exact de asta mi-e teama. Locuind intr-un oras de provincie fara niciun fel de showroom audio si neavind niciun prieten audiofil inveterat trebuie sa ma bazez pe sfaturile/urechile altora. :)

In principiu eu sunt multumit de cum se aude acum dar e un pitic acolo care din cind in cind mai susoteste la ureche ca au trecut treij' de ani, mai schimba si tu amplif-ul. :D

#6
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Merita schimbat, mai ales ca folosesti surse de muzica actuale (tableta, audio din TV), adica digitale. Ai nevoie de intrari optice, USB sau chiar HDMI.
Cauta un amplificator cu un DAC integrat cat mai bun posibil. De aici pleaca totul. Poti sa ai tata boxelor si amplificarea de 1000W daca sursa e proasta, prost se va auzi.

Ai cateva variante.

https://www.avstore..../yamaha-wx-a50/

https://www.avstore..../yamaha-a-s501/

https://www.avstore....audiolab-6000a/

sau:

https://www.avstore....marantz-pm6007/

DE la alt comerciant:

https://tehnicavizua...bluetooth-negru

https://tehnicavizua...-yamaha-r-n303d

https://tehnicavizua...-yamaha-r-n402d

sau varianta care are si CD player inclus:
https://tehnicavizua...n-rcd-n10-negru

Edited by Calinuus, 20 January 2023 - 13:53.


#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007
Boxe de podea, brand Mission, nu or fi din gama inalta dar nu poti sa zici ca ai niste rapciugi.

Daca vorbim de buget mai flexibil, eu am luat Yamaha RN803D la 3600 lei acum vreo 2 ani... chestia e ca nu se mai fabrica, mai este stoc pe ici pe colo, daca ti-l permiti ia-l neaparat...
Varianta de buget este acel WXA50, cu de toate inclusiv streaming, mai putin putere si YPAO, o solutie minunata dpdv functional.

Daca piticul te impinge pe Calea Samuraiului, este greu. Se lasa cu schimbat boxe... next level poate prinzi 3050i, chiar sh ?! La fel cu schimbat amp... Samuraiul ar lua AS1000 in jur de 3000 lei, 'dupa o lecs', te uiti la om, la scula, la acte de provenienta etc

Edited by overseas, 20 January 2023 - 14:03.


#8
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 19.06.2018
Burebista, rabdare si tutun! Tututor le recomand acelasi lucru, sa ignore piticii. Caine surd la vanatoare in audio nu se lasa altfel decat cu hemoragie de bani. Cine isi permite, ok, dar pentru cine nu cresc banii pe garduri, preferabil un pic de rabdare.

In alta ordine de idei, exista intotdeauna varianta de sunet garantat bun, anume cea castilor. Pentru o suma relativ acceptabila, ai un sunet pe care l ai plati mult mai scump cu amplif si boxe . Castile reprezinta cel mai bun raport calitate pret din audio cu dezavantajele de rigoare lipsa scena si lipsa senzatie fizica de bas. Pentru unii aceste dezavantaje/prejudecati sunt insurmontabile si nu trec peste ele(asa eram si eeu acum mai mult de un an) dar poate unii sunt mai adaptabili. E o sugestie.

#9
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,045
  • Înscris: 06.02.2012
Io unul m-am fript cu un Denon AVR 550bt, fabricat in 2020, am platit vreo 2000 pe el, se aude din fundul butoiului, nu reglaje bass, inalte nimic doar setari digital.
In 2021 am luat un Denon PMA 920 fabricat in 89-90 imperecheat cu boxe Heco superior 700, parca mai trebuia ceva.
Inainte de craciun am luat un Visonik VSA 1000 fabricat in 78, imperecheat cu Visonik Ambasador 150 fabricate prin 82, am constatat ca astea sunt ce trebuie.
Ascult vinil, banda magnetica si ceva radio digital.
Acum fiecare cum vrea sistem nou sau vechi, dar teama mie ca ala nou, te va dezamagi.

#10
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 16.11.2021
Initiator eu am yamaha rs202d cuplat cu mission lx3. Merg la fix. Iar rs 202 e la un pret de nimic. Atentie nu are phonostage.

#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007
Daca stai cu banutul la buzunar si urmaresti atent modelele, mai ales sh, apar chestii excelente. Stiu ca acum vreo 2 luni era un RN602 ingrijit la pret de muraturi.

#12
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Voi ati uitat ca el deja are un technics. Da, e un model inceput de gama dar exista si e functionabil. Nu cred au rostul recomandarile precum rs202 sau wxa50.

#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007
Are rost pentru optiuni, functii: intrare digitala, streaming, app Musiccast etc

#14
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007
In fata tanarului padawan se deschid mai multe cai deci, strict cu privire la amplificare, cum a intrebat:
un amp 'mai bun' - strict si doar amplificare, analog, gen Yamaha AS1000 (vintage) sau Rotel A11 nou (ultimul are BT, totusi) - nu garanteaza nimeni ca iti va face revolutie pe boxele existente
un amp 'mai smecher' - s-au dat variante cu BT, intrari digitale, DAC, streaming, CD inclus sau chiar YPAO

Varianta cea mai proasta e sa schimbi ampul existent cu unul la aceiasi bani sau mai multi, care sa se auda cam la fel, fara functii suplimentare.
Acuma, un DAC bun nu e de speriat, poate gasi un Topping E30 la 400-500 lei sh  de ex.

Asculti muzica stereo in 'sweet spot' si esti perfectionist sau pui muzica in general prin casa in timp ce dansezi cu mopul ? Asta ar putea sa clarifice calea de urmat :)

#15
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 19.06.2018

View Postoverseas, on 20 ianuarie 2023 - 15:14, said:

In fata tanarului padawan se deschid mai multe cai deci, strict cu privire la amplificare, cum a intrebat:
un amp 'mai bun' - strict si doar amplificare, analog, gen Yamaha AS1000 (vintage) sau Rotel A11 nou (ultimul are BT, totusi) - nu garanteaza nimeni ca iti va face revolutie pe boxele existente
un amp 'mai smecher' - s-au dat variante cu BT, intrari digitale, DAC, streaming, CD inclus sau chiar YPAO

Varianta cea mai proasta e sa schimbi ampul existent cu unul la aceiasi bani sau mai multi, care sa se auda cam la fel, fara functii suplimentare.
Acuma, un DAC bun nu e de speriat, poate gasi un Topping E30 la 400-500 lei sh  de ex.

Asculti muzica stereo in 'sweet spot' si esti perfectionist sau pui muzica in general prin casa in timp ce dansezi cu mopul ? Asta ar putea sa clarifice calea de urmat Posted Image
Corect cu mentiunea ca nu e totusi atat de usor sa gasesti un DAC prost pe piata.

Burebista, uite ce iti sugerez: Vezi daca se mai gaseste la vanzare pe aliexpress FX Audio sau daca nu, Alientek D8. Au DAC incorporat deci ai mai ramas cu bani in buzunar.  Daca nu te satisface, ti l cumpar eu, si asa tin ocupat un DAC pt TV. Stiu ca magazinul ICAIRN audio era verificat.

Edited by audiofidell, 20 January 2023 - 16:08.


#16
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 23.05.2003
WOW, mulțumesc pentru brainstorming.
După cum mă așteptam am și vocea rațiunii și "drăcușorii" care dau apă la moară piticului meu. :D

Referitor la căști am o pereche de Audio-Technica ATH-A550Z pe care nu le-am mai pus pe urechi de când m-am lăsat de joaca pe calculator. Bănuiesc că nu-s ultimele răgălii da' nici niște bijuterii.

Muzica o ascult tolănit în pat în ceea ce ai numit sweet spot. Sincer prefer să ascult muzică în boxe decât în căști.

Una peste alta înțeleg că alt amplif pe boxele mele nu e garantat că mă lasă cu gura căscată, ceea ce credeam și io undeva în adâncul sufletului.
Ar trebui căutat un ansamblu amplif+boxe și probabil că atunci aș auzi altceva dar deja o dăm în alte bugete care în condițiile actuale par mofturi (dacă nu pentru mine, sigur pentru doamna).

Bottom line, o să aștept să moară ăsta ca să am motiv solid de upgrade. Da' după cum prestează de 30 ani cre' că o să mor io înaintea lui. :D.

Mulțumesc mult că v-ați rupt din timpul vostru că să vorbiți cu piticul meu. Apreciez sincer.

Dacă are vreo importanță din tot ce mi-ați propus mi-au rămas ochii la Yamaha A-S501 și Denon PMA-600NE.
Mă duc să rumeg ce înseamnă FX Audio sau Alientek D8 de la fratele chinez. Macar pentru cultura mea generală.

#17
liviu_s

liviu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.01.2004
Pina moare batranul poti gasi oportunitati.
De exemplu asta mi se pare ok, si pe viitor pot sa apara altele.

#18
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
E ideal sa nu stai cu o gramadă de „cutiute” conectate cu zeci de cabluri prin living când ai posibilitatea sa le inlocuiești cu un singur amplificator integrat care satisface toate cerintele actuale (streaming, sunet TV, wireless etc.). Acest aspect va face ca soția să aprecieze schimbarea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate