Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Succesiune tata decedat

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011
Nu le plătești înainte.
Mai întîi accepți succesiunea.

După ce iese cerificatul de moștenitor, se plătește.

Edited by crisstonne, 20 January 2023 - 11:59.


#20
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
Am fost azi-dimineata la taxe si impozite cu certificatul de deces si am rugat pe doamna de acolo sa-mi spuna cat are de plata la impozit, si...surpriza mare: casa nu mai e pe numele lui din...2010! Doamna mi-a zis ca ar fi instrainat-o (aici n-am fost atent daca prin contract sau prin donatie), unei fete de-a fostei neveste (el traia cu una care avea doua fete din alta casatorie). Si ca apare la taxe doar cu locul de veci (cred ca si acela e doar concesionat, din cate stiu asa se da, in concesionare).
Intrebare: se mai poate face ceva la notar? Sa merg totusi la notar, sa deschid succesiunea (nu spun ca m-am interesat la taxe si impozite si ca el nu mai are nimic, merg pe burta si las notarul sa se intereseze de tot, sa vedem ce si cum)? Macar sa am un act oficial de la notar la mana, ca s-a facut succesiunea, sa scrie acolo negru pe alb, sa vad eu clar ca nu mai are nimic in proprietate, sa am hartia la mana.
Si dupa aia vedem, o sa intreb ce sanse de reusita am sa mai contest ceva, actul ala din 2010 etc.
Singurul urmas-mostenitor pe linie directa de sange sunt eu, aia careia i-a facut acte e fata vitrega cum ar veni. Deci, in mod legal eu sunt singurul care poate deschide succesiunea, ca la carte, chiar daca el nu mai avea nimic pe numele lui!

#21
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 15.07.2008
Tu ai mai vorbit cu el din 2010?

#22
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 15.07.2008
Revenind la speta, din ce spui tu deduc era insurat la momentul decesului asa ca nu esti singurul mostenitor!

Edited by cucur, 20 January 2023 - 13:39.


#23
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
Nu, nu era insurat, nevasta-sa murise mult inaintea lui! Cu aia n-a avut copii, avea ea doua fete din alta casatorie.
Ca sa intelegeti, n-am avut treaba cu el niciodata, n-am vazut decat pensie alimentara de la el, pana la 18 ani, a divortat de mama cand aveam 9 luni. La doua strazi distanta are casa! Am fost doar cand i-a citit popa stalpii, cu o zi ininte de inmormantare, ocazie cu care mi-am cunoscut si verisoarele (nepoatele lui de la surori). In rest n-am avut niciun alis-veris cu el si cu altcineva!

Edited by toto_riina, 20 January 2023 - 14:15.


#24
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,060
  • Înscris: 28.02.2006
Daca este un act de vanzare - cumparare cu clauza de intretinere poate fi atacat de mostenitor ca si act de donatie mascata, dar doar in instanta, notarul nu are ce face.
Daca este un contract de vanzare cumparare simplu, cu o persoana care nu este ruda de sange, nu ai ce face, e pa.

#25
mos2fet

mos2fet

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.01.2023
Baietilor, va rog nu exagerati ! Daca imi ziceti un nume sau cnp pot plati la primarie impozitul oricui, fara sa am nici o calitate!
Anaf nu stiu dar la caserie la primarie merge. Doar sa stii numele!.
Fac asta pentru mama, unchi,  un prieten plecat in germania, rudele sotiei, si am platit in 3 judete la 5 primarii diferite.
La mine problema era da... probabil am nimerit un notar mai lenes :)




#26
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021

View Posttoto_riina, on 19 ianuarie 2023 - 13:14, said:

Am scos azi, dupa 5 luni de la deces, certificatul de deces de la starea civila, si doresc sa intru in posesia mostenirii. Trebuie succesiune la notar, nu? Sunt unic mostenitor (asta in cazul in care el nu a lasat altcuiva, dar nu cred).
1.Cum se procedeaza mai departe, merg la notar pt. certificatul de mostenitor? Notarul poate afla daca el a instrainat cuiva, sau daca a mai deschis cineva pana acum succesiunea, fara stirea mea? Daca ar fi deschis surorile lui, sau fetele surorilor lui, ar fi putut fara stirea mea?
2. Am inteles ca taxa pt. acel certificat de mostenitor e in fct. de evaluarea casei, nu? Sau au notarii o grila fixa?
3. Dupa ce intru in posesia certificatului, pot face actele casei pe numele meu, sau nu mai e nevoie de altceva?
4. Pt. intrarea in posesie a mostenirii, o sa-mi ceara sa platesc eventualele taxe si impozite neplatite de el (pe casa etc.), sau alea le pot plati si dupa aia?
5. Daca merg la ANAF cu certificatul de deces si dovada ca sunt fiul lui, imi pot spune cei de acolo daca are datorii neplatite (sau cei de la primarie taxe si impozite), sau imi spun abia dupa ce se face succesiunea?

Surorile, fetele surorilor (adică verișoarele tale) nu aveau cum să deschidă o succesiune pe numele lor decât dacă bătrânul a lăsat un testament de care ar fi trebuit să ai cunoștință până acum. Dacă nu a lăsat, atunci tu ești unic moștenitor și nu trebuie să-ți faci probleme, te îndrumă notarul.

Legat de impozite, da, nu poți intra în posesia nici unei moșteniri dacă nu ești la zi cu impozitele. Dacă tatăl nu le-a plătit, le plătești tu și iei adeverință. Atenție la bunurile mobile, că și alea trecute trecute în certificatul de moștenitor, dacă e cazul. Mașină, de pildă. Sau acțiuni SIF. Chestii de-astea.

A, acum văd ce zici și de problema din 2010. Da, dacă a vândut casa altcuiva, fată, nefată vitregă, „la revedere”. Casa e „pa”. Ai dreptul totuși la bani / depozite bancare, acțiuni, mașină (dacă avea) etc.

#27
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
@s2inu: si pt. bani si depozitele bancare, tot notarul poate afla, poate face interpelare? Ca eu habar n-am...sa nu ma puna pe mine sa caut, sa intreb, ca nu stiu.
Dar in legatura cu locul ala de veci, care spuneam ca e singurul care figureaza la impozite si taxe la primarie, ca apartinand lui, si acela imi poate reveni mie prin aceasta succesiune? Sau ala, fiind in concesiune, nu se transmite mostenitorilor? Noi platim o taxa anuala, la impozite, pt. acel loc de cimitir...il pot trece pe numele meu/concesiunea, ca mostenire?

#28
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 23.03.2008

View Posttoto_riina, on 20 ianuarie 2023 - 08:40, said:

Poate ca ai dat tu de un primar mai capos sau alea de la taxe si impozite nu cunosteau legea, si au facut exces de zel! Sa te oblige sa-i platesti lui datoriile inainte de succesiune, in calitate de ce?
Cand am facut succesiunea dupa parinti a trebuit sa cer certificat fiscal de la doua primarii. La ambele se practica aceeasi tehnica: nu vezi certificatul pana ce nu platesti. Pe principiul "ce-i in mana..." Cu siguranta ca e un abufz, dar atunci nu prea ai timp sa iti pui mintea cu ei. Mai ales ca oricum ar trebui sa platesti taxele alea dupa succesiune daca nu ai facut-o inainte.

#29
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021

View Posttoto_riina, on 20 ianuarie 2023 - 16:43, said:

@s2inu: si pt. bani si depozitele bancare, tot notarul poate afla, poate face interpelare? Ca eu habar n-am...sa nu ma puna pe mine sa caut, sa intreb, ca nu stiu.
Dar in legatura cu locul ala de veci, care spuneam ca e singurul care figureaza la impozite si taxe la primarie, ca apartinand lui, si acela imi poate reveni mie prin aceasta succesiune? Sau ala, fiind in concesiune, nu se transmite mostenitorilor? Noi platim o taxa anuala, la impozite, pt. acel loc de cimitir...il pot trece pe numele meu/concesiunea, ca mostenire?

Pentru acțiuni poți face o cerere la CNVM cu certificatul de deces în mână.
Pentru bani cred că trebuie să faci o cerere pe la băncile la care ar fi putut avea depozite.
Locul de veci teoretic e o concesiune, da, și ăla se moștenește. Bineînțeles că îl poți trece.
Ce cred că ai mai putea trece sunt bunurile din casă, poate avea mobilă sau tablouri de valoare, cine știe. Pereții casei n-or mai fi ai tăi, dar ce era înăuntru, da.

#30
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
Ai idee cam cat ar fi taxa la notar pt. certificatul ala de mostenitor, avand in vedere ca nu are casa pe numele lui? Stiu ca in caz de bunuri (case), taxa e in fct. de valoare casei, se face o evaluare in fct. de zona si iti ia o anumita tax anotarul, dar daca el nu are nimic pe numele lui, cat e taxa la notar doar sa-mi elibereze certificatul ala de mostenitor (care sa ateste ca nu mai are niciun bun pe numele lui)? E peste 300 de lei sau sub?

#31
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 15.07.2008
In general notarii nu prea stau sa caute ei acte, de obicei fac certificatul de mostenittor dupa ce aduci tu toate actele de proprietate, de pe la banci, de la taxe si impozite locale. Ei doar cer dovada de la ANAF.
Presupun ca nu esti singurul mostenitor care nu stie ce conturi/credite avea defunctul si ce proprietati (daca zici ca n-ai interactionat cu el putea sa aiba altele),  asa ca cel mai bine te duci si intrebi la mai multi notari cum se procedeaza in situatia ta.

#32
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 10.09.2018
La ce iti trebuie certificat de mostenitor care sa ateste ca nu are nimic pe numele lui? Nici macar nu stiu daca exista asa ceva, nu cred ca se elibereaza certificate de mostenitor fara obiect, fara mostenire in sine deci mi se pare absurd. Si cu locul de veci ce sa faci? Nu cred ca merita bataia de cap pentru un loc de veci care nu iti foloseste la nimic cat timp esti in viata.
Notarul nu cred ca o sa faca munca de detectiv pentru tine sa afle daca mai are altceva pe numele lui, asta trebuie sa afli tu pe cont propriu sau sa angajezi pe cineva, un detectiv de investigatii imobiliare si succesiune, tocmai am gasit un site in legatura cu asta: https://www.rodetect...-de-succesiune/
Ca sa incerci sa recuperezi proprietatea trebuie sa deschizi proces si sa o dai in judecata pe cea pe numele careia este casa acum, dar e complicatura multa cu rezultat incert asa ca nu stiu in ce masura merita pentru tine, depinde de cat de dispus esti si cate resurse ai sa treci prin asta. Dar din ce scrii nu prea ai resurse banesti sau nu prea esti dispus sa platesti asa ca nu stiu.
Eu am o speta oarecum asemanatoare in care consider ca nu merita bataia de cap.

#33
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
Vin cu noutati: notarul a cautat  in registrele lor, de ex. RNNEL si a gasit ca nu a deschis nimeni acte de succesiune. Mi-a zis sa merg la taxe si impozite sa scot certificat fiscal pe numele lui +adeverinta de loc de veci, le-am scos. Scrie ca nu figureaza in evidentele lor cu datorii la plata impozitelor, iar locul de veci e pe numele lui, in indiviziune cu cea care ii era nevasta la momentul ala, cand a facut concesiunea locului de veci, in 2005.
A gasit si doamna notar evidenta ca a vandut casa in 2010 prin act de vanzare-cumparare catre fi-sa vitrega (una din fetele nevesti-sii), exact cum imi spusese si doamna de la taxe si impozite. Am facut cerere catre ANCPI pt eliberarea copiei cartii funciare a locuintei. In principiu, notarul a spus ca imi poate elibera un certificat de calitate de mostenitor (am inteles ca e diferit fata de certificatul de mostenitor propriu-zis), si ca imi poate transcrie concesiunea locului de veci pe numele meu.
Astept sa ma sune cand soseste cartea funciara de la ANCPI si mai vedem.

#34
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 15.07.2008
Ok, hai sa o luam de la capat.
Daca am inteles eu bine:
- In 2005 cand a dobandit concesiunea pe locul de veci era insurat, locul de veci era 50% al lui, 50% al nevestei.
- Nevasta a murit intre 2005 si 2022, inaintea tatalui.

Ce s-a intamplat cu partea ei de 50%????
Tatal tau a mostenit o parte din astia 50%???

Edited by cucur, 26 January 2023 - 15:08.


#35
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
Nu ma intreba, ca habar n-am. Presupun ca e loc de veci cu doua locuri. Da, ea a murit inaintea lui, cu cativa ani. Eu iti spun doar ce scrie in adeverinta: "numitul x figureaza cu un loc de inhumare in cimitirul...conform actului de concesiune nr...din data de ...2015, in indiviziune cu doamna y".
Deci, dupa cum spuneam, nu a revendicat nici fi-sa vitrega careia i-a lasat casa, acest loc de veci, nu a facut niciun demers sa deschida succesiunea pt. el., ca atare locul d eveci a ramas inca in proprietatea/concesiunea lui, Dar inseamna ca cineva plateste si taxa aia pt. loc de veci, care e undeva la 35 de lei (taxa pt. ingrijirea locului de catre cei care administreaza cimitirul), pt. ca altfel mi-ar fi aparut ca datorie neplatita pe ROL-ul lui, ori zice ca nu are datorii la momentul de fata.
El are si ROL, chiar daca nu mai are casa pe numele lui, ci decat acest loc de veci!

#36
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,060
  • Înscris: 28.02.2006
Daca asta e tot ce are, eu te-as sfatuit sa vorbesti cu notarul si sa faci o cerere de renuntare la succesiune, in urma careia vei primi ca nu mai ai nicio obligatie ce rezida din mostenirea lui.
Altfel, daca vrei casa, ai putea, teoretic sa vezi ce fel de contract este, daca este un contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere il poti ataca pe instanta ca fiind donatie mascata, daca nu exista dovada platii se poate anula contractul, apoi se deschide succesiunea si se imparte in mod legal proprietatea in cauza.
Doar ca cu nervi tari, timp si bani cheltuiti etc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate