Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Forticlient + MacOs

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
mihailco

mihailco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 07.09.2005
Salutare , ma puteti ajuta cu o parere , sunt obligat sa ma conectez remote cu FortiClient , pe Windows functioneaza OK, pe MacOs nu am reusit sa ii dau de cap , ma conectez insa exact domeniul pe care trebuie sa il accesez nu mai este accesibil. Ping pe IP-urile site-urilor este ok adica tunelul este creat, am pus manual DNS , nimic. Oare sa fie de la mine ceva gresit  sau este un filtru in FortiGate si sa stressez IT-ul lor ?
PS : Daca ma conectez direct in intranet (cu IP intern)  pot accesa site-urile fara probleme insa nu am tot timpul acces.
Thnx !

#2
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
E cumva macbook sau mac cu procesor Apple sau Intel? Cele cu procesoare M mai fac fitze la clientii de VPN.

#3
mihailco

mihailco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 07.09.2005
La fel face si pe intel si pe apple , la intel merge cu parallels+windows , la procesor apple …in toate combinatiile  nu vrea , eu vreau din macos direct fara artificii.

#4
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 26.06.2008
Daca zici ca ai ping in ip-urile din tunel atunci vpn-ul este creat .  Problema este ca nu se actualizeaza corect dns-urile . Am experimentat chestia asta si pe linux.

Ca sa rezolvi trebuie sa vorbesti cu suportul lor IT sau ai putea incerca sa adaugi domeniile care te intereseaza intr-un fisier local /resolv.conf pe mac

Edited by marchand, 19 January 2023 - 08:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate