Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ingradirea dreptului de acces la proprietate

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 arg, on 18 ianuarie 2023 - 23:13, said:

chestia asta nu e marca inregistrata ca romaneasca.... au mai facut-o si altii.
Cu siguranta, chiar si pe unde a locuit Tsu.
Dar ar trebui sa stie si de alte reguli ciudate de pe acolo, care se pot implementa si la noi.

#38
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
o poza cu  tipul cardului ar fi binevenita
o cloanare rapida si problma este rezolvata

#39
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 07.03.2012
Ca să fie clar: situația expusă nu se încadrează la ceea ce ai scris matale. Nu poate fi vorba nici de tulburare de posesie, nici de încălcarea dreptului la proprietate, nici la încălcarea posesiei bunului.

#40
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 pasilla, on 18 ianuarie 2023 - 22:22, said:

Daca nu ai avut treaba cu instantele din RO, iti recomand sa le eviti.

Tehnic ( nu te sfatuiesc), apelezi la un avocat.


Daca cele doua scutere, date de exemplu. apartin persoanelor care locuiesc in apartament, atunci iti recomand sa clonezi cardul.
Daca nu, atunci nu ai ce face, daca regulile interzic ca alte persoane sa parcheze acolo.
Pai,.. are si omul dreptate. Daca a platit pt acel loc, si e al lui, ce reguli? Vrea sa-l tina ocupat 24/7.

Tsunnnami te complici prea mult
Du-te si cloneaza cardul si gata.

Pe Calea Grivitei e o cladire cu geamuri, albastruie. Au aia o gramada de msr-uri confiscate si te pot ajuta repede.

#41
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Tsu, peste 5 ani:
De fiecare data, cand ajung acasa, nu am unde sa parchez. Astia au zeci de carduri si imi ocupa locul de parcare mereu. Trebuie sa apelz la Administator si ala nu are cum sa rezolve problema.

#42
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010
Pai daca pierzi cardul nu mai primesti altul?
:D

#43
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 27.10.2007

 Ion_Bumbu, on 19 ianuarie 2023 - 00:15, said:

Pai daca pierzi cardul nu mai primesti altul?
Posted Image

ba da, dar cred ca exista posibilitatea sa  ti-l stearga din sistem pe ala vechi, sa nu-l mai poti folosi.
Pentru a nu transforma parcarea complexului in parcare publica, probabil se merge pe principiul "un card, o masina".

Edited by strongsss, 19 January 2023 - 00:42.


#44
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,325
  • Înscris: 09.09.2006

 strongsss, on 19 ianuarie 2023 - 00:40, said:

[...]se merge pe principiul "un card, o masina".
Cred că e mai degrabă "un loc de parcare, un card" dar da, ai dreptate. Și în clădirea mea e la fel, dar implementarea e un pic diferită. Respectiv, cu același card nu poți să intri dacă nu ai ieșit, și invers. Plus camere de supraveghere. Dacă cineva capătă draci și face ceva reclamație, cardul are SN și este activat/dezactivat din sistemul lor și nici pe al tău (ăla "original" - că tot era vorba de clonare - nu-l mai poți folosi pentru că ai fost penalizat pentru "misuse of facilities".
Nu spun că este un sistem bun sau echitabil, dar funcționează suficient de bine...
În cazul în speță, aș zice că nu-ți interzice nimeni accesul pe proprietate, doar că nu-ți dă facilitățile pe care ți le-ai dori tu. Asta ar fi trebuit s-o știi înainte să cumperi acolo și, dacă era chiar așa important aspectul pentru tine, să alegi alt loc.

Edited by buntzi, 19 January 2023 - 07:28.


#45
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Daca are sistem ce monitorizează fiecare intrare și ieșire, nu poate să parcheze 2 scutere pe acel loc. De asta ar fi bine să spună ce fel de card e.

#46
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

 dorin_2k, on 19 ianuarie 2023 - 07:31, said:

Daca are sistem ce monitorizează fiecare intrare și ieșire, nu poate să parcheze 2 scutere pe acel loc. De asta ar fi bine să spună ce fel de card e.

Corect
Monitorizeaza intrarea si iesirea

Daca dau cardul pierdut, e minciuna si se sterge din sistem cel pierdut.
In plus 2-3 saptamani pana imi aduce administratia cardul nou, nu pot intra

Foarte trist din ceea ce citesc aici.
Romanii te invata sa "pacalesti"

Serios, e trist

O sa merg in justitie.

Trebuie sa caut insa unde intra cazul meu ca mi se restrictioneaza dreptul de a-mi folosi proprietatea

#47
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005
Civil, obligatia de a face. Ceri ca prin hotarare sa oblige parata asociatia de propr sa emita pe cheltuiala reclamantului tokenuri de acces in numarul solicitat de reclamant pentru a permite accesul si uzul neingradit al bunului imobil loc de parcare identificat prin CF tralala.
Mentionezi a priori ca circulatia pe spatiile comune alei de acces se va face in conditiile regulamentului de condominiu si doar cu mijloace proprietatea ta sau a celor carora vei transfera dreptul de folosinta al imobilului.
Optional arati ca ingradirea dreptului de folosinta consta in imposibilitatea de a avea acces la imobil cu mai mult de un vehicul dintre cele pe care le posezi deoarece parata elibereaza un singur token de acces care uzual se pastreaza in vehicul.

Intemeiezi in drept pe codul civil art nu stiu cat si constitutie art nu stiu cat. Le gasesti cu google.

#48
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
Asociatia are dreptate.
Este locul tau. pe mine m-ar deranja sa se perinde prin parcare N masini si persoane straine.
Cu ce ma ajuta pe mine ca 'iti asumi tu'.
Intra unu si face varza N masini, apoi vine Tsu si spune, ok, platesc eu ...fix pix!
Locatarii de acolo vor liniste, nu trafic ca pe bulevard.
Hai sa spunem ca mai fac asa inca 10 locatari, ce iese din parcarea aceea?

Daca este vorba de masurare de 00 intre tine si administrator, asta este altceva.
Daca era parcarea din fata blocului era altceva, dar tocmai de aia este bariera si acces limitat, si de aceea ati platit bani, pt "acces limitat".
In alta tara te dadeau si pe tine afara de acolo - glumesc desigur

#49
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

 marius2k, on 19 ianuarie 2023 - 08:31, said:

Asociatia are dreptate.
Este locul tau. pe mine m-ar deranja sa se perinde prin parcare N masini si persoane straine.
Cu ce ma ajuta pe mine ca 'iti asumi tu'.
Intra unu si face varza N masini, apoi vine Tsu si spune, ok, platesc eu ...fix pix!
Locatarii de acolo vor liniste, nu trafic ca pe bulevard.

Locatarii au ceea ce au si acum, pentru locul ala de parcare intra si iese doar UN vehicul.
Mai multe nu pot intra.

Care e diferenta ca eu sau alt vehicul loveste o masina straina?
Propun ca doar jumatate din cei care au platit €12,500 pe un loc de parcare sa aiba dreptul sa parcheze acolo pentru ca e posibil ca jumatate dintre proprietari sa loveasca alte masini

#50
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017

 Tsunnnami, on 19 ianuarie 2023 - 08:35, said:



Propun ca doar jumatate din cei care au platit €12,500 pe un loc de parcare sa aiba dreptul sa parcheze acolo pentru ca e posibil ca jumatate dintre proprietari sa loveasca alte masini

Inainteaza propunerea catre asociatie, vezi ce zic. Poate te lasa si fara cardul de il ai acum :lol:

#51
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 24.10.2019
Ii doare pe dezvoltatori undeva, ca e debandada si ii deranjeaza pe vecini.
Aia vor sa descurajeze sharingul de loc personal.
Sau sharing de locuri nevandute.  

Daca va apucati de sharing, mai vand locuri peste ani de zile.


Solutia simpla e sa astepti sa vanda tot.

#52
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005

 marius2k, on 19 ianuarie 2023 - 08:31, said:

Asociatia are dreptate.
Este locul tau. pe mine m-ar deranja sa se perinde prin parcare N masini si persoane straine.

Poate sa te deranjeze, dar deranjul tau se intinde doar atat cat ii permite legea. Ori daca sa iti elimine tie deranjul presupune ca altcineva sa fie limitat in dreptul de a isi folosi proprietatea... ghinion. Muta-te la o manastire.
Ar mai fi o mica chichita care nu place vizoristilor, anume ca nu poti prezuma incalcarea unui regulament ca motiv de orice refuz. Dimpotriva, ai libertatea de a iti crea regulament cu ce sanctiuni considera asociatia ca sa previi deranjul. Care si ala va fi cenzurat pana unde ii permite legea sa se intinda daca sar calul iar.

#53
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014

 sebulbus, on 19 ianuarie 2023 - 09:14, said:

Poate sa te deranjeze, dar deranjul tau se intinde doar atat cat ii permite legea. Ori daca sa iti elimine tie deranjul presupune ca altcineva sa fie limitat in dreptul de a isi folosi proprietatea... ghinion. Muta-te la o manastire.
Ar mai fi o mica chichita care nu place vizoristilor, anume ca nu poti prezuma incalcarea unui regulament ca motiv de orice refuz. Dimpotriva, ai libertatea de a iti crea regulament cu ce sanctiuni considera asociatia ca sa previi deranjul. Care si ala va fi cenzurat pana unde ii permite legea sa se intinda daca sar calul iar.
Iar furi curent: deci Tsu este singurul care vrea sa fenteze regula, restul sunt de partea cealalta a sulii, deci, el sa se mute in codru (daca mergem pe ideea ta).
Era o chestie asemanatoare cu ala care inchiria apartamentul cu ziua si locatarii erau deranjati ...
Este cate o masina, dar multimea poate include N masini.
Este al tau, apartamenul si locul, dar locuiesti in condominiu, nu faci hostel sau loc de parcare gen "kiss&go".
Nu am nimic cu Tsu ...

#54
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,295
  • Înscris: 31.07.2017
iti inteleg problema/frustrarea, dar a apela la justitie este nebunie. Este o chestie mult prea putin interesanta pentru ditai consumul de resurse pe care-l presupune judecata.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate