Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Pensia alimentara pentru studii masterat / doctorat, continuarea studiilor, cat timp creditorul se fla in stare de nevoie

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
19 replies to this topic

#1
Greuleanu

Greuleanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 28.12.2022
Buna ziua !

As vrea sa intreb daca a reusit cineva sa sisteze pensia alimentara pentru studii dupa terminarea facultatii odraslei sau, invers, poate in alt caz, e bine de stiut , daca instantele au stabilit ca se plateste in continuare si cat timp : masterat-doctorat etc deoarece pana la 26 ani tot are destul timp sa stea neangajat si sa tot primeasca bani

Sau, si mai bine, poate aveti la indemana jurisprudenta in acest sens - hotarari ale instantelor romanesti - sistare pensie alimentara din motiv ca creditorul pensiei nu se mai afla in stare de nevoie.

Ideea ar fi daca inscrierea la cursuri post universitare sau doctorale mai este considerata ca fiind o forma de continuare a studiilor, deoarece nevoia studentului zic eu ar inceta odata cu obtinerea diplomei de licenta.

Personal, am absolvit si facultate si master insa am avut bursa de merit fiind admis pe locuri de stat si nu am cerut bani nimanui, fiind mai multi frati iar singurul parinte care ne-a crescut nu avea de unde sa ne dea, ne-am intretinut singuri inca din primul an de facultate, angajatorii erau intelegatori si ne lasau sa ne dam examenele in sesiune si primul concediu de studii l-am luat doar pentru licenta iar mai apoi, pentru dizertatie.

In drept:

Art. 499. NCC - (3) Parintii sunt obligati sa il intretina pe copilul devenit major, daca se afla in continuarea studiilor, pana la terminarea acestora, dar fara a depasi varsta de 26 de ani

Art. 524-NCC - Are drept la întreținere numai cel care se află în nevoie, neputându-se întreține din munca sau din bunurile sale.

Art. 531. - (1) Dacă se ivește o schimbare în ceea ce privește mijloacele celui care prestează întreținerea și nevoia celui care o primește, instanța de tutelă, potrivit împrejurărilor, poate mări sau micșora pensia de întreținere sau poate hotărî încetarea plății ei.

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Greuleanu, on 18 ianuarie 2023 - 15:03, said:

Ideea ar fi daca inscrierea la cursuri post universitare sau doctorale mai este considerata ca fiind o forma de continuare a studiilor, deoarece nevoia studentului zic eu ar inceta odata cu obtinerea diplomei de licenta.
Da, masteratul și doctoratul sunt o formă de continuare a studiilor, ceea ce înseamnă că studentul e în stare de nevoie. Doar dacă în paralel se angajează sau obține venituri suficiente din alte surse (care trebuie dovedite) poate fi sistată pensia de întreținere.

Edited by althea, 18 January 2023 - 15:19.


#3
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.08.2016
Mie nu prea imi ies calculele

7 ani incepi scoala... deci la finalizarea celor 12 ani ai 19 ani...
la 19 ani incepi facultatea, deci dupa 4 ani de facultate ai 23 ani...
la 23 ani incepi 2 ani de master deci dupa ce termini si masterul ai 25 ani...

deci pe timpul doctoratului nu prea mai ai ce sa ii dai...

Sa nu mai zic ca la doctorat primesti si bani, chiar daca nu te angajezi nu consider ca ar mai trebui sa primesti ceva.

Edited by sgn30, 18 January 2023 - 15:26.


#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Sunt o mulțime de facultăți de trei ani. Un an, doi de doctorat pentru un student bun tot prinde un părinte obosit de pensia de întreținere.

#5
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,594
  • Înscris: 16.03.2008
Dupa implinirea varstei de 18 ani cui ii dai pensia de intretinere? Direct copilului sau mamei (in acest caz) ca pana la implinirea celor 18 ani? Transfer bancar, banuiesc.

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
După 18 ani copilul ar trebui să încaseze banii.

#7
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
eu am avut destule cazuri la firma, salariati carora in urma unei HJ le opream pensie alimentara.
la inceputul anului scolar, beneficiarul pensiei alimentare - pp ca e deja major si este beneficiar direct (de obicei, se face prin actiune judecatoreasca, pt ca parintii n-au fost de buna credinta) - dovedeste cu hartie de la facultate ca urmeaza cursurile, fiind inscris in anul xx.
daca parintele platitor a avut vreo suspiciune cum ca nu e tocmai asa, s-a dus la secretariatul facultatii, s-a legitimat si a obtinut informatii reale, direct de la sursa.
la doctorat nu am avut beneficiari, dar la master au fost destui si au beneficiat pana la 26 de ani, chiar daca erau si angajati (nu stiam lucrul asta, asa sustinea parintele platitor).

edit: am avut un caz caruia ii viram pensia alimentara, dar el nu o declarase celuilalt parinte, in speta nu ii spusese maica-sii. m-a sunat cucoana (cu toate ca nu avea niciun drept) sa-mi ceara socoteala si cand i-am zis realitatea...

Edited by canarel, 18 January 2023 - 16:26.


#8
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
La noi la firma, cand au venit din-astea cu tot felul de popriri pe salariu, le-au dat cu flit... nu are firma privata obligatia sa faca pe executorul judecatoresc.

#9
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
daca e hotarare judecatoreasca, esti obligat.
la fel, daca e executat silit printr-un birou de executor judecatoresc, esti obligat sa dai curs popririi. tb sa-i pui poprire pe venituri, in limita legii.

#10
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 06.08.2015

 althea, on 18 ianuarie 2023 - 15:25, said:

Sunt o mulțime de facultăți de trei ani. Un an, doi de doctorat pentru un student bun tot prinde un părinte obosit de pensia de întreținere.
"parinte obosit", dar cand a facut copilul, nu mai era obosit?

#11
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015

 canarel, on 18 ianuarie 2023 - 18:32, said:

daca e hotarare judecatoreasca, esti obligat.
la fel, daca e executat silit printr-un birou de executor judecatoresc, esti obligat sa dai curs popririi. tb sa-i pui poprire pe venituri, in limita legii.

Hotararea judecatoreasca il priveste pe parat, nu obliga terte parti.

Nu stiu ce sa zic in cazul vostru, dar la noi departamentul HR le-a spus ca nu e treaba lor sa tine evidente de genul asta si softul nu stie. S-a dus frumos executorul la banca si a cerut acolo poprire.

O situatie similara a fost si cu politia, tot veneau sa ceara facturi din arhiva pentru controale la terti. Dupa ce li s-a pus in vedere ca trebuie sa plateasca pentru serviciul prestat (un om care pierdea ore intregi sa caute in arhiva), au renuntat sa ne mai deranjeze.

Edited by LukRo, 18 January 2023 - 20:38.


#12
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,522
  • Înscris: 13.09.2022

 gogosaru100, on 18 ianuarie 2023 - 19:50, said:

"parinte obosit", dar cand a facut copilul, nu mai era obosit?

Totusi pana la 26 ani e prea mult.

Edited by danigoleman, 18 January 2023 - 21:10.


#13
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 06.08.2015

 danigoleman, on 18 ianuarie 2023 - 21:09, said:

Totusi pana la 26 ani e prea mult.
nu o sa intru in polemici pt ca nu e aria potrivita si se face off topic.
nu te supara pe mine, dar un copil nu e o carpa pe care o arunci, sau o greseala a unui om .
atata timp cat faci un copil, trebuie sa-i asiguri si un strict necesar.
iti convine nu-ti convine, parintele a participat la formarea lui. asa ca e bun de plata. legea e de partea "odreslei" ca sa citesc pe initiator.

#14
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 sgn30, on 18 ianuarie 2023 - 15:22, said:

Mie nu prea imi ies calculele

7 ani incepi scoala... deci la finalizarea celor 12 ani ai 19 ani...
la 19 ani incepi facultatea, deci dupa 4 ani de facultate ai 23 ani...
la 23 ani incepi 2 ani de master deci dupa ce termini si masterul ai 25 ani...

deci pe timpul doctoratului nu prea mai ai ce sa ii dai...

Sa nu mai zic ca la doctorat primesti si bani, chiar daca nu te angajezi nu consider ca ar mai trebui sa primesti ceva.
Medicina e 6 ani, dupa poti sa bagi un master sau doctorat

#15
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
mereu m-am întrebat de ce pt o sumedenie de activități ai nevoie de cursuri și permise/licențe, iar pt a procrea NU! :(
nene inițiatorule, ți-ai făcut de cap în tinerețe, iar acum vrei ca noi să-ți aprobăm eliberarea anticipată de datorie!

mai rău, ȘTII legea, dar ne-ntrebi cum s-o ocolești!
mă bucur că n-ai cum...

(althea dragă, lasă-mi comentariul!)

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 LukRo, on 18 ianuarie 2023 - 20:36, said:

Hotararea judecatoreasca il priveste pe parat, nu obliga terte parti.
Sentința da, dar dacă nu o respectă - deci omul nu plătește de bunăvoie - executorul validează poprirea și indică fima plătitoare de venituri, care devine terț poprit și are niște obligații. Citește aici dacă ai chef/timp:
https://lex-avocatur...-jurisprudenta/
Sau, mai pe înțeles, aici:
https://popriri.legislatiamuncii.ro/


terţ poprit - persoana de la care, prin intermediul popririi, creditorul urmăritor poate obţine plata creanţei sale, încasând direct sumele de bani datorate de aceasta debitorului urmărit. T.p. poate fi o persoană fizică sau o persoană juridică de drept public sau de drept privat, precum o societate comercială, inclusiv filialele acesteia, care au personalitate juridică.  
Detalii: https://legeaz.net/d...dic/tert-poprit

 gushpi, on 19 ianuarie 2023 - 09:45, said:

(althea dragă, lasă-mi comentariul!)
gushpi dragă, doar de data asta.

#17
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015

 althea, on 19 ianuarie 2023 - 10:45, said:

Sentința da, dar dacă nu o respectă - deci omul nu plătește de bunăvoie - executorul validează poprirea și indică fima plătitoare de venituri, care devine terț poprit și are niște obligații. Citește aici dacă ai chef/timp:
https://lex-avocatur...-jurisprudenta/

Am citit si vad ca hotararea judecatoreasca nominalizeaza societatea respectiva. Pana cand executorul nu vine cu hotarare pe numele tau, poti sa ii inchizi usa in nas.

Sau poate am vazut prea multe filme americane :)

Edited by LukRo, 19 January 2023 - 11:19.


#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 LukRo, on 19 ianuarie 2023 - 11:14, said:

Pana cand executorul nu vine cu hotarare pe numele tau, poti sa ii inchizi usa in nas.
Clar că da. Executorul trebuie să aibă poprirea validată de instanță.
În hotărârea judecătorească de stabilire a pensiei de întreținere scrie doar ce sumă sau procent din venituri datorează omul, nu și dacă și de unde are venituri, dacă vine cu acea hotărâre i se poate închide ușa în nas.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate