Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Reziliere contract chirie in lipsa chiriasului

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Ruxi1424

Ruxi1424

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.08.2021
Buna ziua!
Am avut un apartament inchiriat co contract inregistrat Anaf, acesta urmand sa se termine la 31.01.2023.
In data de 15.01.2023, chiriasul mi-a dat mesaj ca mi-a lasat cheile in posta si nu mai raspunde nici la telefon, nici la mesaje. (Evident ca ultimele facturi, precum si chiria pe 2 luni au ramas neplatite)
Intrebarea este: ce model de contract de reziliere trebuie depus la Anaf pentru a nu mai plati impozit pe cele 2 luni? Cum fac contractul in lipsa chiriasului? Pot rectifica declaratia din 2022 acum, in 2023?
Multumesc!

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Contractele de chirie nu mai trebuie inregistrate la ANAF de ceva vreme.
Contractul este semnat de tine si de chirias? Ce scrie referitor la clauzele de reziliere sau prelungire tacita?

#3
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006

View PostAlexEn, on 18 ianuarie 2023 - 14:21, said:

Contractele de chirie nu mai trebuie inregistrate la ANAF de ceva vreme.
[...]

pst...

Quote

Conform OG 16/2022 care a modificat si completat Codul Fiscal, a redevenit obligatorie inregistrarea la organul fiscal competent a contractelor de inchiriere, incepand cu data de 1 ianuarie 2023.


#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009
În opinia mea, faptul că el nu îți va plăti chiria nu te scutește de plata impozitului. Contractul era aproape la final.

View PostAlexEn, on 18 ianuarie 2023 - 14:21, said:

Contractele de chirie nu mai trebuie inregistrate la ANAF de ceva vreme.
E obligatoriu din nou de la 1 ianuarie inclusiv pentru contractele în derulare la începutul anului.

View PostRuxi1424, on 18 ianuarie 2023 - 13:36, said:

Intrebarea este: ce model de contract de reziliere trebuie depus la Anaf pentru a nu mai plati impozit pe cele 2 luni?
Rezilierea se anunță pe același model de declarație folosit pentru înregistrare, este rubrică separată, dar în cazul tău nu e ai cum declara rezilierea cu două luni înainte - nu poți atașa nicio dovadă, ți-ar trebui un act adițional sau o declarație pe propria răspundere (a ta) că a părăsit locația din noiembrie.

Edited by althea, 18 January 2023 - 14:48.


#5
Ruxi1424

Ruxi1424

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.08.2021
Contractul e semnat de amandoi, iar in clauze e specificat termenul de preaviz care trebuie dat la reziliere (nu mai stiu acum care era).
In mod normal n-am de ce plati 2 luni impozit daca eu n-am incasat, dar ma gandeam ca exista o varianta de reziliere fara sa semneze chiriasul (ca n-am de unde sa-l mai iau)

#6
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,584
  • Înscris: 16.03.2008
Deci tzeapa data de chirias. Garantia a ramas la tine?

#7
Ruxi1424

Ruxi1424

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.08.2021
Din fericite am oprit o luna de garantie.

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009

View PostRuxi1424, on 18 ianuarie 2023 - 14:33, said:

In mod normal n-am de ce plati 2 luni impozit daca eu n-am incasat
Nu te contrazic. Dacă încasai chiria în cont bancar poți încerca să te folosești de lipsa plății pentru ultimele două luni, altfel nu știu cum ai putea rezolva.
Sună la Asistență contribuabili și întreabă: 031 403 91 60, am înțeles că răspund ok.

#9
Ruxi1424

Ruxi1424

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.08.2021
Numai prin banca am incasat banii. O sa incers sa sun la Anaf, poate am noroc sa ma lamureasca cineva.
Multumesc frumos!

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009

View PostRuxi1424, on 18 ianuarie 2023 - 14:33, said:

dar ma gandeam ca exista o varianta de reziliere fara sa semneze chiriasul (ca n-am de unde sa-l mai iau)
În caz de intenție de reziliere se trimite o notificare celeilalte părți. Nu ai mesaje în care îi spui să-ți plătească restanțele?

View PostRuxi1424, on 18 ianuarie 2023 - 14:46, said:

Numai prin banca am incasat banii.  
E bine. Sună sau mergi la sediul Fiscului, cineva o să te lămurească.

#11
Ruxi1424

Ruxi1424

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.08.2021
Am zeci de astfel de mesaje.
Am mers prea mult pe incredere, e vorba de un contabil angajat pe la o primarie de sector, ma gandeam ca e om serios.

#12
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Nu se spunea ca un contract valabil este executoriu si ca proprietarii sunt prosti ca nu fac contracte? La capitolul asta in Ro este o jungla.

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009

View PostRuxi1424, on 18 ianuarie 2023 - 14:51, said:

Am mers prea mult pe incredere, e vorba de un contabil angajat pe la o primarie de sector, ma gandeam ca e om serios.
Mergi la un executor, nu-l lăsa. Te ajută contractul înregistrat la ANAF.

#14
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Intreb si eu:
Nu se poate cere rezilierea contractului, in loc de declaratia /semnatura chiriasului  sa dai o declaratie pe proprie raspundere, sa arati situatia.
Nu am mai inchiriat de vreo 5 ani, nu mai stiu daca care-s prevederile legale in prezent dar intreaba daca nu poti rezilia retroactiv, parca era un interval de timp/temporizare admisa in care trebuia sa declari ca ai inchiriat sau faci act aditional, reziliere. Stai pe capul celor de la ANAF, intreaba, rezolva.
ANAF-ul trebuie luat in serios, ai grija si pastreaza hartiile peste 5 ani, macar 6 ani.

Edited by altuser09, 18 January 2023 - 16:07.


#15
Ruxi1424

Ruxi1424

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.08.2021
Contractul e executoriu doar pt plata chiriei, nu si a utilitatilor. Oricum ies pe minus daca platesc executorul, dar as face-o numai sa-l fac de ras

Da, o sa le sciu pe chat ca am vazut ca raspund destul de repede acolo, macar raman si cu dovada a ceea ce mi-au spus sa fac😀

Edited by Dany_Darke, 18 January 2023 - 16:37.


#16
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007
Eu am facut o declaratie pe proprie raspundere ca contractul a fost reziliat la data de, am depus la ANAF si asta a fost. In declaratia cu veniturile realizate, declari cat ai incasat si pe acele venituri vei plati impozit.

Edited by Argv, 18 January 2023 - 17:43.


#17
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 02.02.2014
Cred ca varianta lui @Argv e foarte buna. De a trimite ANAF-ului cererea de reziliere cu data respectiva .
Din ce tin minte la completarea declaratiei 212 online se specifica suma incasata pe anul trecut ( recompletata daca e cazul modificarii veniturilor  adica ai crescut suma de inchiriere cu acordul ambelor parti, au aparut chirii noi -se trece locatia noua, sau s-a reziliat contractul.) dar si suma preconizata ca va fi incasata pe anul in curs conf. contractelor incheiate.
Mai pe scurt, daca anul trecut ai depus  formularul 212  crezand ca vei incasa toata suma pana la 31 dec, anul asta il treci cu recalculare la care adaugi rezilierea contratului. La ANAF vei aparea cu datorii pe minus care se vor compensa anul urmator.
Sper ca nu gresesc.

Edited by MKdens24kw, 18 January 2023 - 17:57.


#18
Ruxi1424

Ruxi1424

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.08.2021
Da, probabil ca se poate recalcula in 2023. Multumesc!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate