Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Meseriasi mobila fenix, piombo, sticla

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
qtumev

qtumev

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.01.2023
Salutare,
Am folosit search si nu am prea gasit ce caut asa ca iata 'dilema' unde as avea nevoie de ajutorul vostru, al celor care poate stiti direct sau indirect pe cineva la care as putea apela pt. mobila unei case. Am nevoie de bucatarie dar si alte obiecte de mobilier.

Ma intereseaza oameni priceputi, cu preturi reale (nu ieftin, dar nici aberant ca au de platit sedii de lux) care pot lucra si cu altceva in afara de PAL si MDF. (fenix, piombo,sticla etc.) si cu care sa te poti intelege, sa-ti mai dea un sfat, sa aiba o idee, sa le placa sa faca ceva deosebit, nu doar ca spatii de stocare.

In speranta ca exista.. :) va multumesc!

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Orice vrei tu, există, dar cu bani mulți.
Eu zic să nu mai visăm, este schimbată paradigma, în multe domenii.
Toată lumea vrea bani, nu puțini, mulți, nu mai visează nimeni la carieră, după zeci de ani de practică, nici pasiunea pentru meserie nu mai există, de asta și vezi erori tot mai dese, în mai toate meseriile, chiar erori grave.

Ce este de făcut?!
Bani mulți, pentru pretenții normale, bani foaaarte mulți, pentru lux, saau, te specializezi singur, și faci singur, după gustul tău.
Spor și nervi tari.

#3
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
https://www.atipic.eu/
Lucreaza in general cu corporatii insa poti pune o intrebare.

#4
qtumev

qtumev

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.01.2023

View Posttomcatsk8, on 18 ianuarie 2023 - 08:03, said:

https://www.atipic.eu/
Lucreaza in general cu corporatii insa poti pune o intrebare.

Multumesc tomcatsk8, o sa pun o intrebare.

#5
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008
deci, pe partea de mobila bucatarie (si ceva pentru living/baie dar gama mai restransa) se poate cu usi :
- fenix
- ciment/beton/biomalta
- gresie
- piele
- sticla...dreapta sau profilata
- vopsit efect metalic
- pvc
- lemn/furnir...profilate sau nu
-vopsit mat/lucios pe toate fetele

***continut redus formaldehida (F****) ...si alte standarde apa/foc, sustenabilitate, eco, etc. ...

Referitor la pret, depinde de cat de mare e bugetul, bucataria (mobila) si cerintele (materiale, design, accesorii, lumini, etc.)...plus Alex/google home, deschideri electrice, comanda vocala lumini ...



Succes

Attached Files


Edited by superm, 19 January 2023 - 14:51.


#6
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008

View Postqtumev, on 18 ianuarie 2023 - 01:46, said:

Salutare,
Am folosit search si nu am prea gasit ce caut (...)

Daca se poate niste poze, schite, ceva mai detaliat "ce caut" ...nu doar materiale ci si ce produse in sine cumva ...ca degeaba lucreaza in gresie dar doar placari, nu si mobila ...

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
La ce spui tu ,,fenix ", practic un aglomerat, vezi magazin în captură.

Așa am aflat că am ,,fenix ", în bucătărie 🙆 , la fronturile de jos.

Attached Files



#8
qtumev

qtumev

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.01.2023
@superm, stiu ce se poate in general si stiu exact ce vreau si cum.
Totodata stiu si pretul materialelor si necesarul. Acum caut pe cineva cu care sa pot colabora ok, pt. mine este foarte important sa ma inteleg bine cu persoana respectiva.

Este o bucatarie relativ simpla, design minimalist, mica ca si dimensiuni.

Problema intalnita este ca foarte multi 'meseriasi' nici macar nu au auzit de materialele mentionate, care sunt practic niste "foi" ce le lipeste o fabrica (din Romania) pe PAL sau MDF - nu este nimic special, trebuie doar sa dea comanda asa cum o fac si pt. MDF vopsit si cam atat.

Daca ai cunostinte de persoane serioase si poti sa-mi recomanzi, iti multumesc.

PS: stiu de myKitchen, comanda mobila in Italia, vine precum cea de la Ikea, ei doar o asambleaza si adauga multe % - sunt inflexibili daca vrei de ex. un blat din alta parte sau etc...

#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Așa este, pentru modele/materiale mai speciale, costurile sînt mari.
Este și normal, se gîndesc că gusturile bune sînt doar la cei bogați, ori, cu case mari  😉
Iar ăia, nu stau de negocieri.
Firmele nu mai iubesc ,,negociatorii ", pentru că au destule costuri la ora actuală, care le taie cheful de astfel de clienți.

La fostul Kika ai fost?
Nu au prețuri mici nici ei, dar cine știe, poate poate.

#10
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008

View Postcrisstonne, on 21 ianuarie 2023 - 21:33, said:

Așa este, pentru modele/materiale mai speciale, costurile sînt mari.
Este și normal, se gîndesc că gusturile bune sînt doar la cei bogați, ori, cu case mari  😉
Iar ăia, nu stau de negocieri.
Firmele nu mai iubesc ,,negociatorii ", pentru că au destule costuri la ora actuală, care le taie cheful de astfel de clienți.


"Așa este, pentru modele/materiale mai speciale, costurile sînt mari"  pentru ca materialele sunt mai scumpe , utilajele si sculele de prelucrare sunt mai scumpe, oamenii trebuie specializati pentru a stii cum se lucreaza cu aceste materiale si sa nu fie pierderi ... plus ca de obicei materialele mai "speciale" necesita asigurare, adica daca strici ceva este mai scump sa inlocuiesti sau schimbi ... Deci, doar "gusturile bune sînt doar la cei bogați, ori, cu case mari" si din aceasta cauza vinzi scump nu sta in picioare ...cei cu gusturi, ogati si cu case mari, sunt si mai greu de multumit pt ca ei asteapta "perfectiunea" si asta costa (materiale, oamenii, scule, timp, experienta)

Succes

#11
qtumev

qtumev

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.01.2023
Hmm, inteleg ce vreti sa spuneti, dar nu sunt de acord - se aplica, dar nu in orice caz.
Tu ca tamplar, faci mobila sa zicem din MDF vopsit la pret de 2eur/m. Comanzi fronturile la o fabrica, iti vin vopsite/frezate, le pui balamalele si cam atat.
Daca poti comanda acelasi front la o alta fabrica, dar in loc sa-l vopseasca fabrica lipeste pe el melamina,sticla, otel sau bumbac, pe tine nu te afecteaza ca manopera.
(desigur, cu costul aferent mai mare sau mai mic al fabricii respective)

Oricum, nu caut sa dezbatem lipsa de pasiune si interes, necunoasterea si alte aspecte de genul. Caut numere de contact :)

Eu in domeniul meu sunt mereu la curent cu ce apare nou, ce aparat ce ustensila - unele chiar imi usureaza mie munca fara sa cer extra si in plus ma ajuta si "sa ma vand" mai bine pe piata pt. ca le spun clientilor si acestia sunt incantati in general de noutate, modern, actual.

#12
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

View Postsuperm, on 22 ianuarie 2023 - 10:31, said:

... Deci, doar "gusturile bune sînt doar la cei bogați, ori, cu case mari" si din aceasta cauza vinzi scump nu sta in picioare ...

Prima explicație a fost pertinentă, cu asigurarea la materialele scumpe.

Dar, ce ai postat mai sus, preluat trunchiat din postarea mea, și modificat, a schimbat total sensul, la ce am vrut eu să punctez.

Eu am spus altceva, pentru că am scris altceva  😉
Îmi ești drag, dar să nu mai faci așa ceva!  🤷😂

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

View Postqtumev, on 22 ianuarie 2023 - 14:54, said:

... tamplar...
Stai stai stai... hai să fim serioși, tu cauți alt standard, că tîmplari găseai destui, și ieftini, dar nu cu materiale de ultimă noutate.

Am înțeles, vrei excelența, pentru excelență, recitește tot ce am scris mai sus.

Îți spun toate aste în cunoștință de cauză, doar ce a trecut un an și un pic, de cînd aveam și eu durerile de cap pe care le ai tu azi, și din păcate, o să le tot ai o perioadă de timp.

Am demolat bucătăria, care a fost renovată la mutarea în apartament.
Daaa, exact, cu mobilier de la ,,tîmplar ".

În zilele noastre nu a mai fost o opțiune pentru mine, iar nevasta a fost de acord, că o să facem o bucătărie de secol 21.

Ei, asta nu se face cu puțini firfirei, dacă vrei materiale de ultimă generație, cu balamale care au un kil și fac năzbîtii & etc.

#14
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 18.09.2022

View Postqtumev, on 22 ianuarie 2023 - 14:54, said:

... Comanzi fronturile la o fabrica, iti vin vopsite/frezate, le pui balamalele si cam atat.

Aici ai dreptate. Un 30% peste costul fabricii ar trebui să fie suficient. Îndrum clientul pe sait, are prețurile acolo și îi comunic din start că va găsi în devizul estimativ un adaos de 30% peste costul de fabricație. Am avut surpriza de la un client cu potențial financiar să mă întrebe de ce este mai mare prețul din deviz decât cel de pe sait. Evident, am renunțat instantaneu la colaborare.
Un electrician când montează o priză se uită la prețul prizei și în funcție de valoarea acesteia percepe și manopera. Argumentează că dacă strică o priză de 5 lei este una iar dacă strică una de 100 lei este alta.

#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

View PostMFU, on 27 ianuarie 2023 - 08:32, said:

... Argumentează că dacă strică o priză de 5 lei este una iar dacă strică una de 100 lei este alta.
Ce a făcut?!  🤷
Ăla nu este meseriaș, daca spune asta, să meargă la recalificare  🤨

#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

View Postqtumev, on 22 ianuarie 2023 - 14:54, said:

Eu in domeniul meu...
Nu ne uita, așteptăm vești, cu ce/cu cît/cum/cu cine ai rezolvat  😉
Poate ajută și pe alții.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate