Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Izolatie acoperis

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Momentan am cumparat cel mai ieftin pistol cu spuma, de la lumytools.
O sa il incerc si pe cel recomandat de tine, oricum imi trebuie doua. Am observat ca atunci cand schimb pistolul, daca tubul este inca plin, exista riscul sa stric filetul de plastic al tubului sau supapa de etansare.
O sa cumpar un pistol pentrul tubul cu spuma de lipire si un pistol pentru tubul cu spuma de etansare, pe care o sa le demontez de pe tub doar cand acesta se goleste.
Uite ca practica te invata si lucruri noi Posted Image.

#20
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Astazi am mai pus singur aproximativ 10 m.p. si am observat ca pierd foarte mult timp la imbinari. Trebuie sa decupez polistirenul in jurul picioarelor de suport si se taie foarte greu, multa mizerie pe care trebuie sa o aspir:
Attached File  20230121_114010.jpg   132.15K   44 downloads
Attached File  20230121_114023.jpg   148.15K   43 downloads
Caterul are lama prea scurta, cu cutitul se rupe urat si tot asa.
Am vazut pe internet niste aparate speciale pentru taierea polistirenului dar par niste jucarii, nu cred ca ma ajuta foarte mult. Ma gandeam ca pot si eu sa fac un asemea aparat. Binenteles ca o sa arate primitiv dar important este sa isi atinga scopul.
Ati vazut pe undeva o schema de constructie cu produsele necesare confectionarii unui astfel de aparat si cam ce voltaj imi trebuie?

#21
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 22.07.2008
In primul rand felicitari pentru initiativa de a face lucrarea singur, fara sa dai o caruta de bani mesterilor care de obicei nu sunt atenti la detalii si fac o treaba de mantuiala. In vara tot asa am hidroizolat si apoi termoizolat si eu soclul casei, cu polistiren extrudat de 10 cm lipit cu spuma CT 84. La lipirea polistirenului si aplicare plasa si masa de spaclu m-a ajutat totusi o rudenie din familie.

Cu cutter-ul nu poti sa tai polistirenul. Eu am cumparat initial un cutit pentru materiale termoizolante de genul acesta dar si asta inainta destul de greu prin polistirenul extrudat care e foarte dens. Pe urma am cumparat si un fierastrau cu lama ingusta si cu asta m-am descurcat destul de bine. Ceva de genul asta am cumparat, cred ca chiar de la Leroy Merlin dar cauta unul cu lama mai lunga. Daca poti gasi un ajutor care sa iti tina placa de polistiren si tu sa o tai, te descurci foarte bine. Dar intradevar se face mizerie foarte multa. Eu mi-am umplut toata curtea cu bobite de polistiren.

Edited by laurcj, 22 January 2023 - 12:12.


#22
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

View Postlaurcj, on 22 ianuarie 2023 - 12:10, said:

In primul rand felicitari pentru initiativa de a face lucrarea singur, fara sa dai o caruta de bani mesterilor care de obicei nu sunt atenti la detalii si fac o treaba de mantuiala.
Multumesc mult; daca nu primeam sustinere si sfaturi din partea voastra, nu ma apucam.
Deja vorbisem cu 3 baietii care mi-au placat tavanele cu rigips si mi-au cerut 3000 lei manopera pentru placarea planseului cu polistiren. Spuneau ca in 2 zile termina dar sigur nu dadeau cu aspiratorul inainte. Mie mi-a luat 2 zile sa aplic amorsa pentru beton, asta dupa ce am dat bine cu aspiratorul, Ai dreptate: ce faci cu mana ta este mai trainic chiar daca nu esti expert.
O sa merg pana la Leroy sa vad daca gasesc un cutit ca cel postat de tine dar cu lama mai lunga. Am vazut si pe net niste optiuni:
Attached File  poli1.jpg   25.48K   15 downloads
Attached File  poli2.jpg   51.77K   13 downloads

#23
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 22.07.2008
Nici eu nu sunt deloc expert in lucrari de amenajari (lucrez in programare) dar de cand m-am mutat la casa am facut destule lucruri singur, ghidandu-ma dupa video-uri de pe Youtube si informatii gasite si aici pe forum. In zona Clujului pe langa ca mesterii cer o gramada de bani, te rogi de ei cu lunile sa-ti faca o lucrare si te trateaza scarbos daca le ceri sa fie mai atenti la detalii.

Te rog mai posteaza poze cu stadiile lucrarii, cand ai timp. Ma intereseaza in special cum o sa fixezi OSB-ul peste polistiren. Persoana care m-a ajutat pe mine are un pod asemanator cu al tau si intentioneaza si el sa il izoleze in viitor de aceea as vrea sa-l ajut cu niste sfaturi.

#24
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Primula problemă legată de plăcile OSB este modul în care o să le urc in pod. Gura de acces are 70x110 cm deci trebuie sa le tai. Mi-am cumpărat astăzi de la Dede un fierăstrău tip "șoricel" și o bormașină cu percuție. Am zis că de aia 3000 lei pe care ii dădeam pe manoperă sa îmi cumpăr câteva unelte folositoare.
Nu mă grăbesc cu plăcile OSB din doua motive:
1. Vineri mi-a spus băiatul care a montat încâlzirea in pardoseală că ideal ar fi sa mai pun un rând de 10 cm peste stratul ăsta, sa fie 20 in total și să las căpriorii liberi pentru aerisire. In felul ăsta este mai sănătos pt lemn și pt pod în general. Intenția noastră este să păstrăm căldură în interior nu sa încălzim podul.
2.Imi este frica sa nu prindă mucegai plăcile de OSB datorită umidității; acum pe timp de iarnă am observat că in pod este același umiditate ca și afară, in jur de 82% seara. Ziua scade undeva la 70% și vara se usucă complet, ajunge umiditatea la 45% motiv pt care la început o sa pun doar 3-4 placi OSB și după o perioadă le ridic să mă uit sub ele, sa controlez de mucegai.

Nici eu nu am mai locuit până acum la casă dar toate au un început. Sper până în August sa ne putem muta că tare mult îmi place liniștea și spațiul. Când ajung acum la apartament parcă am impresia că "mă strânge".


#25
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Astazi am reusit sa mai pun un rand adica aproximativ 6.5 mp.  in total am facut 30 mp. Mai am inca 100 mp.
Cam asa se vede:
Attached File  20230123_105207.jpg   70.59K   57 downloads
Attached File  20230123_121137.jpg   109.01K   53 downloads
Am noroc ca mi-au ramas 30 de placi din beton de la acoperis; o placa are aproximativ 5 kg si pun cate 4 bucati pe placa ca sa stea presata si sa faca bine contact cu planseul. Fara ele nu stiu ce as fi putut sa folosesc, le tot mut de colo colo; dureaza aproximativ 15 minute pana se intareste spuma si le pot ridica.
Attached File  20230123_121120.jpg   338.57K   45 downloads
Attached File  20230123_122226.jpg   276.06K   47 downloads
Am izolat bine si in jurul capriorilor:
Attached File  20230123_122301.jpg   60.89K   47 downloads
In ritmul asta cred ca termin in doua saptamani Posted Image

#26
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 07.01.2010
Bravo, arată foarte fain. Spor in continuare.

#27
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,966
  • Înscris: 29.07.2017
Ai avansat cu lucrarea?

#28
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005

 Y0samiteSam, on 23 ianuarie 2023 - 00:40, said:


2.Imi este frica sa nu prindă mucegai plăcile de OSB datorită umidității; acum pe timp de iarnă am observat că in pod este același umiditate ca și afară, in jur de 82% seara. Ziua scade undeva la 70% și vara se usucă complet, ajunge umiditatea la 45% motiv pt care la început o sa pun doar 3-4 placi OSB și după o perioadă le ridic să mă uit sub ele, sa controlez de mucegai.



Ventileaza natural podul (cu cel putin doua ferestre/grile/etc amplasate pe parti opuse ale acoperisului) si nu o sa ai probleme niciodata.

#29
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

 greenlife, on 02 februarie 2023 - 11:40, said:

Ai avansat cu lucrarea?
Salut. Da, am avansat, sper sa termin pana la mijlocul lunii Feb.
Este destul de dificl sa fac decupaturi si sa ajung in colturile acoperisului. Trebuie efectiv sa ma tarai pe burta; ieri am reusit sa pun doar 5 placi de polistiren in 3 ore. Usor usor o sa termin dar nu ma asteptam sa dureze atat.
Atasez o poza cu unghiul facut de acoperis:
Attached File  20230203_115546 colt.jpg   150.57K   31 downloads

 mircea812, on 02 februarie 2023 - 16:53, said:

Ventileaza natural podul (cu cel putin doua ferestre/grile/etc amplasate pe parti opuse ale acoperisului) si nu o sa ai probleme niciodata.
Din pacate am doar o singura fereastra in schimb am observat ca din loc in loc am tigle cu ventilatie. Oare ajuta cu ceva?
Asa arata tiglele despre care vorbesc:
Attached File  Screenshot_20230204_075209.png   419.09K   24 downloads

Intre timp, am descoperit ca la Mathaus au o spuma adeziva pentru lipirea panourilor de polistiren la jumatate de pret fata de Ceresit CT84. Se numeste Termofix Polibond si imi place ca se intareste putin mai repede si parca fixarea este mai buna in primele secunde dupa aplicare. Adica imediat dupa ce placa de polistiren face contact cu betonul, aproape ca ramane nemiscata; binenteles imi place si pretul Posted Image
Dezavantaj: cu un tub de CT84 puneam aproximativ 10 placi de polistiren, cu Termofix Polibond pun maxim 7.
Attached File  Screenshot_20230204_080435.png   123.83K   9 downloads

#30
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Teoretic tiglele de ventilatie ar trebui sa ajute la eliminarea umiditatii din pod si a caldurii generate de invelitoare in sezonul cald.

E greu de lucrat dar se putea si mai rau, adica sa nu ai placa de beton ci grinzi de lemn. Sa vezi satisfactia care e de ordinul anilor cand sti ca tu ai muncit si ca nimeni nu-ti facea atat de bine.

#31
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Un pod de la o casa veche vreau sa izolez si eu. Casa e din 1965 si are, de jos in sus, tinci, adeziv, plasa, polistiren extrudat 3 cm (astea puse acum doi ani), tencuiala veche, trestie, sipci din lemn, grinzi din lemn intre care e un strat de scindura si pamint.
Am zis sa pun la limita intre ######la si pamint niste scinduri de limitare iar grinzile sa le "egalez" ca inaltime cu lati sau scindura - dupa caz, apoi sa le impregnez cu ulei ars (asta pentru a reduce placerea viespilor de a-si face cuburi). Asa incit sa incapa macar 10 cm de vata.
Peste ele, nefiind pod locuit m-am gindit sa pun scindura. Motivul - pretul: 1 mc scindura e pe la 800-900-1000. 1 mc de OSB de 18 ajunge pe la 3000-5000 daca nu mai mult
Eventual lasata cu spatii, sa respire.

Ceva sfaturi?

Edited by diaconuliviu, 06 February 2023 - 16:29.


#32
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
unde scrie ######la am scris a s t e r ia l a dar cine stie ce minte creata a pus cuvintul ca termen la autotranslate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate