Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cedare cota parte proprietate catre stat

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

View PostWinc, on 16 ianuarie 2023 - 16:26, said:

Pe numele meu si al surorii .......

Nu sta nimeni sa citeasca toata aia.
Deja ai povestit pe celalalt topic.
Avind in vedere ca se continua aici problema, nu ti-a convenit nici o solutie primita acolo.
Aici tot insisti cu formular si simplu.
Nu exista asa ceva
De ce crezi ca aici va fi mai bine ?

Edited by nixrohnson, 16 January 2023 - 17:58.


#20
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Ca să donezi către primărie trebuie ca primăria să accepte donația.
Mai ușor e să renunți la dreptul de proprietate. Se dă o declarație la notar. Teoretic primăria este obligată să ia în proprietate imobilul, practic sînt tot felul de chichițe, printre care și faptul că verișoara poate cere dobîndirea proprietății prin uzucapiune. Nu sînt avocat, așa că nu pot intra în amănunte, caută pe net despre renunțarea la dreptul de proprietate (inclusiv în situații în care renunți la o cotă indiviză) și du-te și vorbește cu un notar.
Cel mai bine ar fi să iei niște bani de la verișoară, pentru că altfel oricum tot ea va folosi spațiul ăla și nici nu te alegi cu nimic.

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View PostWinc, on 16 ianuarie 2023 - 15:27, said:

Eu si sora avem fiecare cate 25% verisoara are 50%, din anumite motive nu vrem sa-i vindem, mai multe detalii se pot citi in acest topic:
https://forum.softpe...torie-la-gunoi/
Ma intereseaza daca exista o procedura standard gen sa ne ducem la o anume institutie, la un anume birou, sa completam un anume formular si gata - asta sa fie tot.

datoria e datorie
cred ca poti vinde cota catre altcineva iar acel cineva sa ceara iesire din indiviziune.
(asta asa ca razbunare)

#22
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 10.09.2018

View Postarg, on 16 ianuarie 2023 - 19:35, said:

datoria e datorie
cred ca poti vinde cota catre altcineva iar acel cineva sa ceara iesire din indiviziune.
(asta asa ca razbunare)
Am incercat sa facem iesire din indivizune dar nu s-a putut face deoarece suprafetele rezultate ar fi fost sub limita legala de construire.

View Postnixrohnson, on 16 ianuarie 2023 - 17:57, said:

Nu sta nimeni sa citeasca toata aia.
Deja ai povestit pe celalalt topic.
Avind in vedere ca se continua aici problema, nu ti-a convenit nici o solutie primita acolo.
Aici tot insisti cu formular si simplu.
Nu exista asa ceva
De ce crezi ca aici va fi mai bine ?
De unde sti tu ca nu sta nimeni sa citeasca? Si ce tot bati apa-n piua cu celalalt topic? Care e problema ta de fapt? In topicul asta e speta oarecum diferita.

View Postabancor, on 16 ianuarie 2023 - 19:01, said:

Ca să donezi către primărie trebuie ca primăria să accepte donația.
Mai ușor e să renunți la dreptul de proprietate. Se dă o declarație la notar. Teoretic primăria este obligată să ia în proprietate imobilul, practic sînt tot felul de chichițe, printre care și faptul că verișoara poate cere dobîndirea proprietății prin uzucapiune. Nu sînt avocat, așa că nu pot intra în amănunte, caută pe net despre renunțarea la dreptul de proprietate (inclusiv în situații în care renunți la o cotă indiviză) și du-te și vorbește cu un notar.
Cel mai bine ar fi să iei niște bani de la verișoară, pentru că altfel oricum tot ea va folosi spațiul ăla și nici nu te alegi cu nimic.
Deci bataie de cap, cred ca mai bine uit de asta ca n-as vrea ca verisoara sa ajunga sa aiba drept total de proprietate si in acte.
De vandut nu-i vindem ca da foarte putin, ca idee pe partea ei vrea de 3-4 ori mai mult.
De ales ne alegem cu CI-uri.
Dar mi-e sa nu apara de plata pe numele nostru si altceva in afara de impozitul pe imobil / teren din cauza ei.

Edited by Winc, 16 January 2023 - 20:13.


#23
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
În mod normal, prețul imobilului trebuie să fie același. Nu există partea ei și partea voastră, toți aveți cîte o parte din întreg imobilul.
Poți să o dai în judecată pentru ieșirea din indiviziune, dar te costă avocatul și taxa de timbru.
Se poate face asta nu prin partaj, pentru că rezultă parcele prea mici, ci prin plata unei despăgubiri și rămîne ea cu terenul.
Cam astea ar fi opțiunile: proces, renunțare la proprietate sau nu faceți nimic.
Sau o convingeți să vindeți toți împreună. Poate găsiți vreun vecin interesat.

Edited by abancor, 16 January 2023 - 20:22.


#24
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostWinc, on 16 ianuarie 2023 - 20:04, said:

Am incercat sa facem iesire din indivizune dar nu s-a putut face deoarece suprafetele rezultate ar fi fost sub limita legala de construire.....

greu ca crezut ca ati "incercat" :). mai degraba v-ati interesat un pic si apoi ati renuntat.
nu de alta, dar iesirea din indiviziune nu are intotdeauna drept rezultat impartirea proprietatii. daca din diverse motive nu se doreste (sau nu se poate) asta, instanta poate decida sa dea proprietatea uneia din parti (fie cea care-si doreste asta, fie cea cu procentul cel mai mare) urmand ca partea respectiva sa fie obligata sa plateasca o sulta celorlalte parti. se face o evaluare a bunului si sulta o sa fie proportionala cu procentele voastre.

#25
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 15.07.2008
Am să-ți dau o idee dar nu o recomand si oricum trebuie sa vorbesti cu un avocat care se pricepe la asa ceva.
Proces cu cerere de ieșire din indiviziune si apoi vinzi drepturile litigioase. Parca ziceai ca este un cartier destul de "amestecat" asa ca sigur găsești pe cineva care pentru 1/10 din valoare imobilului abia așteaptă sa ocupe toată curtea.

Dar daca tot vrei sa scapi de proprietate mai bine o donezi celorlati proprietari si scapi mult mai elegant de orice bataie de cap.

Edited by cucur, 16 January 2023 - 21:54.


#26
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 03.12.2021
Voiam sa raspund si eu ceva dar userul de mai sus a nimerit la fix . Cam asta e solutia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate