Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Cedare cota parte proprietate catre stat

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 10.09.2018
Buna ziua, ma intereseaza care este exact procedura de cedare cota parte proprietate imobil si teren catre stat. Am incercat sa caut online dar informatiile sunt extrem de limitate, presupun ca e din cauza ca lumea nu prea cedeaza drepturi de proprietate catre stat asa pur si simplu.

#2
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Probabil trebuie sa intrebi la institutia statului careia vrei sa ii cedezi drepturile de proprietate.

#3
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
terenul nu-i tot „imobil”?

#4
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 19.05.2005
dar ceilalti proprietari nu au drept de preemptiune? sau nu doresc sa-l exercite?

#5
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 10.09.2018
Eu si sora avem fiecare cate 25% verisoara are 50%, din anumite motive nu vrem sa-i vindem, mai multe detalii se pot citi in acest topic:
https://forum.softpe...torie-la-gunoi/
Ma intereseaza daca exista o procedura standard gen sa ne ducem la o anume institutie, la un anume birou, sa completam un anume formular si gata - asta sa fie tot.

#6
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Catre stat nu exista.
Catre o anumita instritutie a statului, este altceva.
Deci, cum au intrebat si altii, catre ce anume institutie a statului te-ai orientat!?

EDIT: ce legatura are sora cu cedarea catre stat?
Tu vrei sa scapi de prirpetatea aia (recte impozite si alte hangarale) si nu stii cum?!
Dai in judecata si va deicde judecatorul.
Sau o lasi asa ucm este acum, daca nu vrei sa cheltui vreun ban acum.
Oricum, daca nu te-ai lamurit pe tocpicul dedicat, crezi ca te vei lamuri aici, unde deja ai inceput cu stingul???

Edited by nixrohnson, 16 January 2023 - 15:29.


#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 18.12.2007
Sincer vorbind, chiar crezi ca se incurca statul cu cota parte din proprietate?
Statul culege mosteniri cand nu are cine sa le revendice.

#8
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 10.09.2018
Nu m-am orientat catre nici o institutie, de asta am deschis acest topic sa intreb catre ce institutie ar trebui sa ne orientam in cazul in care ne hotaram sa facem asta.
Sora nu este interesata, eu platesc impozitele pentru mine si pentru ea, dar daca cumva va ajunge pe numele nostru si altceva de plata decat impozitele anuale desi nu avem acces la proprietate de ani de zile, atunci va fi deja o bataie de cap care nu merita.

Edited by Winc, 16 January 2023 - 15:46.


#9
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

View PostWinc, on 16 ianuarie 2023 - 14:52, said:

Buna ziua, ma intereseaza care este exact procedura de cedare cota parte proprietate imobil si teren catre stat. Am incercat sa caut online dar informatiile sunt extrem de limitate, presupun ca e din cauza ca lumea nu prea cedeaza drepturi de proprietate catre stat asa pur si simplu.
Solutie: nu iti platesti impozitele alea si gunoiul (sau ce aveai in cealalta postare) si la un moment din viitor Statul te va executa silit. Daca nu ai nimic altceva o sa iti execute cei 25% din imobil si asta este.

#10
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 10.09.2018

View PostAlexEn, on 16 ianuarie 2023 - 15:34, said:

Sincer vorbind, chiar crezi ca se incurca statul cu cota parte din proprietate?
Statul culege mosteniri cand nu are cine sa le revendice.

Nu stiu de asta am deschis acest topic. Oare nu exista nici o lege in acest sens?

#11
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

View PostAlexEn, on 16 ianuarie 2023 - 15:34, said:

Sincer vorbind, chiar crezi ca se incurca statul cu cota parte din proprietate?
Statul culege mosteniri cand nu are cine sa le revendice.
Iti dai seama ca nu accepta nimeni asa ceva - ce sa faca Statul (oricine ar fi "el") cu 25% dintr-o proprietate cu probleme? E Statul prost, dar nici chiar asa...

#12
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005

View PostWinc, on 16 ianuarie 2023 - 14:52, said:

Buna ziua, ma intereseaza care este exact procedura de cedare cota parte proprietate imobil si teren catre stat. Am incercat sa caut online dar informatiile sunt extrem de limitate, presupun ca e din cauza ca lumea nu prea cedeaza drepturi de proprietate catre stat asa pur si simplu.

Procedura de cedare a cotei de proprietate a unui imobil si a unui teren catre statul roman variaza in functie de contextul si circumstantele specific fiecarei situatii. In general, procesul de cedare a proprietatii catre stat poate include urmatorii pasi:

Identificarea si contactarea autoritatilor competente (de exemplu, primaria) pentru a discuta despre posibilitatea de a ceda proprietatea catre stat.

Completarea si depunerea documentatiei necesare (de exemplu, cerere de cedare, acte de proprietate, acte de stare civila etc.)

Evaluarea proprietatii de catre autoritatile competente.

Negocierea si stabilirea conditiilor si a detaliilor cedarii proprietatii.

Semnarea actului de cedare si transferul proprietatii catre stat

#13
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

View PostWinc, on 16 ianuarie 2023 - 15:45, said:

Nu m-am orientat catre nici o institutie, de asta am deschis acest topic sa intreb catre ce institutie ar trebui sa ne orientam in cazul in care ne hotaram sa facem asta.
Sora nu este interesata, eu platesc impozitele pentru mine si pentru ea, dar daca cumva va ajunge pe numele nostru si altceva de plata decat impozitele anuale desi nu avem acces la proprietate de ani de zile, atunci va fi deja o bataie de cap care nu merita.

Deci problema de pe aceste topic nu exista, este tot problema cu sora si proprietatea si toate alea.
Mergi la un avocat si te va lamuri exact ce poti sa faci sa scapi de belea.
Cred ca deja ti s-a spus asta si pe celalalt topic, nu?!

#14
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005
Așa e in teorie. În practică, nu știu.

#15
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 10.09.2018

View PostXman_ghio, on 16 ianuarie 2023 - 15:47, said:

Solutie: nu iti platesti impozitele alea si gunoiul (sau ce aveai in cealalta postare) si la un moment din viitor Statul te va executa silit. Daca nu ai nimic altceva o sa iti execute cei 25% din imobil si asta este.

Pe numele meu si al surorii vin de plata doar impozitele pe imobil si teren pe care eu le platesc deoarece avem CI acolo pe care le-am facut in baza actului de mostenitor dar pe numele verisoarei sunt de plata peste 1000 lei pentru gunoi si ea zice ca e din cauza ca avem prea multe persoane CI acolo dar mai mult de atat refuza sa colaboreze.

I-am propus sa platesc partea care revine pentru CI-urile noastre si sa ne scoata de la gunoi daca intr-adevar suntem in evidenta dar in mod ciudat nu a parut interesata, desi restanta e pe numele ei, a zis doar ca ea nu plateste ca nu are de ce sa plateasca.

Nu a detaliat de ce a venit atat de plata pe baza de cate CI-uri sunt inregistrate acolo si nici nu a parut dispusa sa furnizeze vreo dovada, o factura ceva din care sa reiasa ca a venit atat de plata din cauza CI-urilor care sunt inregistrate acolo.

Eu doar presupun ca e din cauza legii de salubrizare care s-a dat in sectorul doi dar nu am nici o confirmare. Ea trebuia sa completeze si sa depuna Declaratia de impunere pentru stabilirea taxei de habitat cu destinatia speciala de salubrizare prin care sa declare doar persoanele care locuiesc acolo ceea ce refuza sa faca pe motiv ca aparent nimeni nu mai locuieste acolo, aparent nu mai este interesata de proprietate si vrea sa isi vanda partea.

Problema e ca ma tem ca nu cumva sa apara pe numele meu si al surorii si altceva de plata in afara de impozitele anuale pe imobil si teren pentru aceasta proprietate la care nu avem acces din cauza verisoarei care de ani de zile ne incalca dreptul de proprietate. Ar fi posibil asa ceva?

Deci sa inteleg ca in cazul in care am vrea sa cedam cotele parti la stat ar trebui sa avem acces la proprietate ca sa vina un evaluator sa o evalueze? La urma urmei ar fi ceva cedat statului pe gratis. Deci de ce ar mai fi nevoie de evaluare din moment ce s-ar ceda pe gratis?  

Pe mine ma intereseaza daca s-ar putea ceda la stat printr-o procedura mult mai simpla gen completat un formular si gata.

Edited by Winc, 16 January 2023 - 16:28.


#16
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 18.12.2007
Oricum si daca e sa ti-l ia vreo institutie, nu ti-l ia cu datorii.

#17
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 10.09.2018
Pe cota mea si a surorii am platit deja impozitele pe imobil / teren, altceva nu este de plata acum in prezent deci pe cotele respective (despre care ma intereseaza daca si cum pot fi cedate la stat) nu sunt datorii. Sau va referiti ca nu le-ar prelua statul daca sunt datorii pe cota verisoarei??

#18
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 07.03.2012

View PostWinc, on 16 ianuarie 2023 - 14:52, said:

Buna ziua, ma intereseaza care este exact procedura de cedare cota parte proprietate imobil si teren catre stat. Am incercat sa caut online dar informatiile sunt extrem de limitate, presupun ca e din cauza ca lumea nu prea cedeaza drepturi de proprietate catre stat asa pur si simplu.

Întreabă la Primăria de care aparțin imobilele. Astfel de chestii se fac periodic. În ședința ordinară de CL se aprobă primirea în proprietate de către UAT.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate